Termin "premia specjalna" (bonus) nie został zdefiniowany w przepisach ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku ak... - Interpretacja - DW-T-443/215/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2003, sygn. DW-T-443/215/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Termin "premia specjalna" (bonus) nie został zdefiniowany w przepisach ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W doktrynie oraz w praktyce gospodarczej przez premię specjalną (bonus) rozumie się nagrodę pieniężną, wypłaconą w związku z dokonaniem zakupu, po spełnieniu ustalonych warunków. Istotną cechą bonusa jest to, że stanowi on świadczenie pieniężne.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zastosowanie znajduje norma prawna zawarta w art. 12 ust. 3 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do której za przychody związane z działalnością (...) uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (...). Premia pieniężna, udzielona kupującemu stanowić będzie zatem jego przychód podlegający opodatkowaniu.

Moment powstania tego przychodu reguluje art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za datę powstania przychodu uważa się z zastrzeżeniem ust. 3b i 3c, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło otrzymanie zapłaty za wykonane świadczenie.

W związku z powyższym - dniem powstania przychodu będzie dzień otrzymania premii, po spełnieniu warunków określonych w umowie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu