- Interpretacja - PD/423-37/05/31071

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2005, sygn. PD/423-37/05/31071, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko ....... Sp. z o.o. - przedstawione we wniosku z dnia 21.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka zajmuje się między innymi skupem i sprzedażą samochodów używanych. W umowie skupu firma zawarła klauzulę, że wszystkie koszty administracyjne, w tym PCC pokrywa kupujący.

Na tle okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż wartość wyżej wymienionego podatku stanowi koszt uzyskania przychodu, ponieważ wg umowy spółka jest obowiązana go pokryć.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego art. 15 ust. 1 i art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, stanowi iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
W świetle przywołanych przepisów ustawowych oraz zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) jeżeli Spółka z tytułu dokonania wyżej opisanych czynności obowiązana jest do uiszczania należnego podatku od czynności cywilnoprawnych, to wydatek ten, jako związany pośrednio z przychodem Spółki z tytułu zbycia samochodów, stanowić będzie koszty uzyskania przychodu stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy.
W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, mając na względzie wyżej powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowisko spółki należy uznać za prawidłowe.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej