P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDI/3-423/2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. PDI/3-423/2/05, Urząd Skarbowy w Chrzanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące przekazania darowizny na rzecz Uczniowskiego Klubu Sportowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 96, poz. 873) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań określonych w tej ustawie.
Organizacjami, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą być organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku, utworzone na podstawie przepisów ustaw.
Kluby sportowe, jeśli nie funkcjonują w formie sportowych spółek akcyjnych są stowarzyszeniami kultury fizycznej, działającymi na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18.01.1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. nr 81, poz. 889 ze zm.). Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy, który działa na podstawie art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy o kulturze fizycznej. Do stowarzyszeń kultury fizycznej stosuje się przepisy ustawy z dnia 07.04.1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.). Stowarzyszenia kultury fizycznej są więc zrzeszeniami odpowiadającymi charakterowi prawnemu stowarzyszeń, ale działającymi na podstawie odrębnej ustawy. W sprawach nieuregulowanych w ustawie o kulturze fizycznej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie z art. 2 ust. 1 Prawa o stowarzyszeniach stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.
Ustawa z dnia 26.11.1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 ze zm.) w art. 5 wymienia jednostki należące do sektora finansów publicznych. W tym artykule kluby sportowe nie zostały wymienione jako jednostki należące do sektora finansów publicznych. Prowadzenie działalności przez stowarzyszenia kultury fizycznej w oparciu o przepisy ustawy o kulturze fizycznej i ustawy Prawo o stowarzyszeniach nie pozwala zaliczyć tych podmiotów do jednostek sektora finansów publicznych, ponieważ nie są one państwowymi ani samorządowymi osobami prawnymi, nawet wtedy gdy ich działalność jest w części finansowana z budżetu państwa lub z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Nie stanowią też jednostek organizacyjnych podległych organom samorządu terytorialnego.

Mając powyższe na uwadze darowizna przekazana na rzecz klubu sportowego, który działa jako stowarzyszenie kultury fizycznej i nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami i przeznaczona na cele upowszechniania kultury fizycznej i sportu, będzie podlegała odliczeniu od dochodu.
Darowizny przekazane na wyżej określone cele podlegają odliczeniu, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wysokość wydatków na cele darowizn ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku darowizn pieniężnych, odliczenie przysługuje, gdy darowizna jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, natomiast gdy przedmiotem darowizny nie są pieniądze, dokumentami z których wynika wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Przy określaniu wartości darowizn w postaci towaru należy uwzględnić należny podatek VAT.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy w Chrzanowie