Powyższe zagadnienie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 6... - Interpretacja - DP-423/5/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2004, sygn. DP-423/5/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Powyższe zagadnienie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w następujący sposób:

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Kosztem uzyskania przychodów są jednak zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 w/w ustawy podatkowej odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie przepisu art. 16a ust. 1, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...).

Z kolei art. 16d ust. 1 tej samej ustawy stanowi, iż podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zakupione meble po cenie jednostkowej powyżej 3.500 zł należy przyjąć do podatkowej ewidencji środków trwałych w cenie zakupu, a następnie dokonywać miesięcznych odpisów amortyzacyjnych, które stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu