POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/P1/423-0124/05/AP

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2005, sygn. DP/P1/423-0124/05/AP, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: amortyzacja - koszty zakupu usług projektowych budynku biurowego a wartość początkowa środka trwałego

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka zakupiła projekt budowlany na budowę budynku biurowego.

Podatnik stoi na stanowisku, iż koszt zakupu projektu budowlanego należy ująć jako "środki trwałe w budowie - biurowiec", a po zakończeniu inwestycji wprowadzić do ewidencji środków trwałych jako "budynki i budowle".

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit.b) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) (tj. gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Kosztem uzyskania przychodów są natomiast w myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Przy czym stosownie do treści art. 16g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Za koszt wytworzenia w świetle art. 16g ust. 4 ww. ustawy uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Odnosząc treść powyższego przepisu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że koszty związane bezpośrednio z inwestycją (budową budynku biurowego), jakimi są niewątpliwie koszty zakupu usług projektowych, powiększą wartość początkową tej inwestycji na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Poniesienie tych kosztów warunkuje bowiem rozpoczęcie, prowadzenie i ukończenie inwestycji. W konsekwencji koszty te nie powinny być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lecz podlegać rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wytworzonej i oddanej do używania inwestycji, po wprowadzeniu jej do ewidencji środków trwałych.

Zatem stanowisko Podatnika, iż koszty poniesione na zakup projektu budowlanego, wiążące się z planowaną inwestycją budowlaną, powinny zostać ujęte na koncie "Środki trwałe w budowie", by w przyszłości zwiększyć wartość początkową budowanego obiektu, jest również prawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy