Pismem z dnia 1 sierpnia 2005r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ... - Interpretacja - US.PD/423-40/ER/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. US.PD/423-40/ER/05, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 1 sierpnia 2005r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka osiągnęła zysk za 2004r., który "Zgromadzenie Wspólników wyłączyło do podziału i w całości przeznaczyło na zwiększenie funduszu rezerwowego (zapasowego)". Zgodnie z wyjaśnieniem Spółki, uchwała w tym zakresie jest zgodna z umową Spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość, czy należy opodatkować zysk netto Spółki za 2004r., który uchwałą wspólników został przeznaczony na zwiększenie funduszu rezerwowego (zapasowego)?

Zdaniem Spółki, jeżeli zysk netto (do podziału) spółki kapitałowej zostaje przeznaczony uchwałą wspólników (zgodnie z umową spółki) na kapitał rezerwowy (zapasowy), to spółka nie ma obowiązku naliczać (jako płatnik) podatku dochodowego od udziału w zyskach osób prawnych (19%) i składać deklaracji PIT-8A. Zatem Spółka uważa, że podatek taki musiałby być zapłacony jedynie w przypadku, gdyby wspólnicy podjęli uchwałę o przeznaczeniu zysku netto na fundusz zakładowy (podstawowy).

Ustosunkowując się do zapytania przedstawionego przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia:

Na podstawie art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisów art. 195 § 1. Natomiast w myśl art. 191 § 2 w/w ustawy umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197.

W § 12 pkt 2 umowy Spółki z o o. z dnia 2 grudnia 2002r., zawartej w formie aktu notarialnego za Rep. A nr 7182/2002 zapisano, iż Zgromadzenie Wspólników może wyłączyć zysk od podziału i przeznaczyć go na kapitał rezerwowy. Jedynym wspólnikiem Spółki jest fizyczna osoba zagraniczna.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Zatem nie powstanie obowiązek zapłacenia przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku przekazania zysku netto na fundusz rezerwowy, gdyż nie jest to dochód faktycznie uzyskany w rozumieniu art. 10 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie kwota zysku pozostawiona w Spółce w formie funduszu rezerwowego nie stanowi dla Spółki przychodu.

Natomiast zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W świetle wyżej cytowanego przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powstanie również obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego przez Spółkę, jako płatnika od osób fizycznych, ponieważ jedyny wspólnik Spółki w związku z przekazaniem zysku netto na fundusz rezerwowy faktycznie nie uzyskał żadnego dochodu (przychodu).

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy