Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 15 ust. 1 i ust... - Interpretacja - PDP 4211/IN/CIT/24/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. PDP 4211/IN/CIT/24/2005, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 15 ust. 1 i ust. 4, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Pismem z dnia 3.11.2005 r. S. spółka z o.o. NZOZ Zespół Przychodni i Poradni Specjalistycznych zwrócił się z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wypłaconych wynagrodzeń, składek ZUS, jak i zapłaconych odsetek z tyt. zaległych wynagrodzeń na rzecz pracowników przyjętych do spółki na podstawie art. 231 kodeksu pracy w związku z wyrokiem Sądu oraz zawartymi ugodami z pracownikami przez Sądem. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, iż w czerwcu 2001 r. spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Pracownicy uprzednio zlikwidowanego SPZOZ zostali przyjęci do spółki na podstawie art. 231 kodeksu pracy. W 2004 r. część pracowników, domagając się wypłaty wynagrodzeń za okres od stycznia do maja 2001 r. skierowała sprawę do Sądu. Podstawą roszczeń była ustawa z dnia 22.12.2000 r. o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz zmianie niektórych ustaw. W stosunku do jednej pracownicy w czerwcu 2005 r. prawomocnym wyrokiem Sąd zasądził od pozwanego S. kwotę 203 zł brutto miesięcznie za okres od stycznia do maja 2001 r. tytułem wynagrodzenia za pracę wraz z ustawowymi odsetkami. Z pozostałymi pracownikami, którzy wnieśli powództwo spółka zawarła ugodę przed Sądem Rejonowym, na podstawie której spółka zobowiązała się wypłacić kwotę brutto 203 zł miesięcznie jako wynagrodzenie za pracę, za okres od stycznia do maja 2001 r. wraz z ustawowymi odsetkami, zatem tak jak prawomocnie rozstrzygnął Sąd w pierwszej sprawie. Na podstawie wyroku, jak i ugód S. wypłacił powyższe wynagrodzenia. Od wypłaconych wynagrodzeń odprowadzone zostały składki na ubezpieczenia społeczne, jak i podatek od wynagrodzeń do Urzędu Skarbowego. Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ zobowiązanym do wypłaty wynagrodzeń na podstawie wyroku, jak i ugód jest S. spółka z o.o., a poniesione wydatki dotyczą wynagrodzeń, ww. wydatki powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady kwalifikowania poniesionych (kosztów) wydatków do kosztów uzyskania przychodu w przypadku podatników będących osobami prawnymi jest ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten określa zatem warunki, w jakich wydatki (koszty) mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Nie reguluje on natomiast kwestii zaliczania tych wydatków (kosztów) do kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych okresach (latach) podatkowych. Kwestię tę reguluje przepis art. 15 ust. 4 ustawy. Stosownie do postanowień tego przepisu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. potrącalne są także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, ale dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z powyższym - zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą, a tylko wówczas, gdy nie jest to możliwe, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego, w którym zostały poniesione. Biorąc powyższe pod uwagę, należy przyjąć, iż zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. wydatków z tyt. wypłaty zaległych wynagrodzeń za 2001 r. (wynikających z wyroku Sądu, jak i zawartej ugody z 2005 r.) pracownikom przejętym na podstawie art. 231 kodeksu pracy będzie zasadne tylko wówczas, gdy zaległe wynagrodzenia należne pracownikom nie zostały zarachowane w koszty w 2001 r. z przyczyn niezależnych po stronie spółki. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych odsetek od należności głównej, tj. od należnego wynagrodzenia została uregulowana w art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodu naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań. A zatem odsetki będące przedmiotem zapytania stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w dacie ich zapłaty.

Uwzględniając ww. przepisy oraz uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zaliczenia wypłaconych wynagrodzeń, składek ZUS oraz wypłaconych odsetek do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe, pod warunkiem uwzględnienia przepisu art. 15 ust. 4 i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Urząd Skarbowy w Krośnie