Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na wniosek strony z dnia 27.05.2004 r. wyjaśnia na podstawie art 14 a § 1... - Interpretacja - US72/ROP3/423- 210/MG/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.06.2004, sygn. US72/ROP3/423- 210/MG/04, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na wniosek strony z dnia 27.05.2004 r. wyjaśnia na podstawie art 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz 926 ze zm.) co następuje :

Bank zwrócił się do tutejszego Urzędu o interpretacje czy stosowany sposób ustalania różnic kursowych jest zgodny z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz 654 ze zm. ) stanowi, iż przychody poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski.

Ustawodawca w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanowił, że jeżeli między dniem uzyskania przychodu a dniem faktycznego ich otrzymania występują różne kursy walut, to przychody te odpowiednio się podwyższa lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Analogiczna zasada obowiązuje zgodnie z art. 15 ust 1 w /w ustawy w odniesieniu do kosztów wyrażonych w walutach obcych, które przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Z w/w przepisów jednoznacznie wynika, iż przychody z działalności gospodarczej wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu kupna z dnia faktycznego otrzymania przychodu. W takim przypadku przychody osiąga się w formie otrzymanych pieniędzy, a nie w postaci różnic kursowych.

Przychody otrzymane w formie różnic kursowych powstają jedynie w przypadku wymienionym w art. 12 ust. 2a powołanej ustawy.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza, iż przedstawiony przez Bank sposób wyceny operacji walutowych nie narusza powołanych wyżej przepisów.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie