- Interpretacja - PDOP-423/33/2003

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2004, sygn. PDOP-423/33/2003, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
  • Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) zgodnie z przepisami przejściowymi art. 5 ust 1 ustawy nowelizacyjnej z 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) wolne od podatku są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zwolnienie obowiązuje do dnia 31.12.2004 r.Zgodnie z art. 25 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywizacji zawodowej w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, część wynagrodzenia odpowiadającą należnej składce pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe finansuje Fundusz.Składki finansowane przez Fundusz zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23. 12. 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne z uwzględnieniem dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa (Dz. U. Nr 164, poz. 1190 ze zm.) są dotacjami i tym samym podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego.

  • Stosownie do art. 25 ust. 7 ww. ustawy o rehabilitacji różnica między składką na ubezpieczenia społeczne, potrącana osobie niepełnosprawnej pracującej w podmiotach, o których mowa w ust 2-3a, a częścią składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzoną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozostaje w tych podmiotach. Spółka może ją przeznaczyć na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Nie stoi temu na przeszkodzie art. 33 ust. 2 tejże ustawy, określający źródła finansowania zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, gdyż jest to otwarty katalog źródeł. Przepis używa bowiem pojęcia "w szczególności"..
  • W związku z art. 33 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych z zastrzeżeniem ust. 7c, przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.W przypadku niezgodnego z ust. 4 przeznaczenia środków funduszu rehabilitacji, pracodawca jest obowiązany do dokonania:
  1. zwrotu 100% kwoty tych środków na fundusz rehabilitacji oraz
  2. wpłaty w wysokości 30% tych środków na Fundusz.

  3. W określonych sytuacjach niewykorzystane środki funduszu rehabilitacji mogą być wpłacone do Funduszu (art. 33 ust. 7 ustawy) lub przeznaczone na spłatę określonych zobowiązań (art. 33 ust. 7c ustawy).Z powyższego wynika, że środki przeznaczone na Fundusz poza źródłami wymienionymi w art. 33 ust. 2 ustawy nie mogą być wycofane i rozporządzane wg uznania Spółki.

  • Kwoty stanowiące część wynagrodzenia, odpowiadające należnej składce pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe zgodnie z art. 25 ust. 3 pkt 1 ustawy o rehabilitacji są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 58 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z przepisami przejściowymi art. 5 ust. 1 ww. ustawy nowelizacyjnej o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy.Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.Zasadę powyższą stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej