Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, stosownie do art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w b... - Interpretacja - PD I-005/93/MC/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.02.2005, sygn. PD I-005/93/MC/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, stosownie do art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2004 r., zmienia informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PDP-423/26-2/2004 z dnia 3 grudnia 2004 r.

Jak wynika z wniosku z dnia 20 października 2004 r. Spółka zakupiła celem odsprzedaży licencje na programy komputerowe od podmiotu mającego siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz subskrypcje na prawo do korzystania z nowych (nowszych) wersji programu, który jest objęty zakupioną wcześniej licencją. Spółka wskazała, że jest jedynie dealerem oprogramowania, nie ingeruje w towar (ani produkt, ani licencje) w żadnej postaci, sprzedaje go bez żadnych zmian.

Pytania podatnika dotyczą:
1. czy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w jakiej wysokości Spółka jest obowiązana pobrać podatek od kwot wypłacanych z tytułu zakupu licencji na programy komputerowe?
2. czy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w jakiej wysokości Spółka obowiązana jest pobrać podatek od kwot wypłacanych z tytułu zakupu subskrypcji na użytkowanie nowszych wersji programu udostępnianych w okresie obowiązywania subskrypcji?
3. czy ewentualnemu opodatkowaniu podlegają inne obciążenia wynikające z faktury, w tym przypadku za transfer pieniędzy na konto amerykańskiej spółki w wysokości 20 USD?
4. czy ma znaczenie dla opodatkowania przedmiotowej transakcji fakt, że spółka kupuje licencje i subskrypcje do dalszej odsprzedaży czy też na użytek własny?
5. czy ma znaczenie czy sprzedaż licencji i subskrypcji jest działalnością podstawową podmiotu ze Stanów Zjednoczonych czy też nie?

Tutejszy organ po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego potwierdza stanowisko Spółki, co do podatkowych skutków zakupu licencji na korzystanie z programów komputerowych oraz subskrypcji na ich aktualizacje. Spółka na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych obowiązana jest pobierać zryczałtowany podatek wysokości 20 % kwoty wypłacanej podmiotowi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki zarówno z tytułu zakupu licencji i subskrypcji na oprogramowanie komputerowe.

Natomiast jeżeli udzielający licencję lub subskrypcję na oprogramowanie komputerowe przedstawi certyfikat rezydencji wydany przez właściwą administrację podatkową Stanów Zjednoczonych Ameryki, to na podstawie art. 13 umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem PRL a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) przedmiotowe należności należy opodatkować podatkiem u źródła wysokości 10 %.

Nie ma znaczenia dla opodatkowania ww. zryczałtowanym podatkiem, czy Spółka kupuje licencje na oprogramowanie i subskrypcje na własny użytek, czy do odsprzedaży, jak również to, czy udzielanie licencji i subskrypcji, to działalność podstawowa podmiotu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Tutejszy organ nie jest natomiast w stanie jednoznacznie odnieść się do dodatkowej opłaty wyszczególnionej w dokumencie potwierdzającym nabycie licencji i subskrypcji (bank transfer surcharge). Jeżeli kwota ta stanowi element należności za nabycie licencji i subskrypcji, to powinna być opodatkowana w sposób opisany powyżej.

Natomiast jeżeli należność ta jest opłatą związaną z transferem pieniędzy na konto podmiotu ze Stanów Zjednoczonych a nie stanowi dla tego podmiotu dochodu z tytułu udzielanych licencji i subskrypcji na programy komputerowe, to ta kwota w ogóle nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jednakże, z punktu widzenia zasad ustalania dochodu wydatek związany z operacjami bankowymi będzie kosztem dla tego kontrahenta, który zobowiązany jest do jego poniesienia w związku z otrzymanym przychodem.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w przestawionym stanie faktycznym, a ponadto jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Spółkę stanu zgodnego ze stanem faktycznym.

Izba Skarbowa w Opolu