POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/P1/423-0095/2/05/AK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.09.2005, sygn. DP/P1/423-0095/2/05/AK, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodów - wydatki poniesione przed dniem podjęcia przez zarząd spółki decyzji o zakupie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka zamierza nabyć zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zespół stacji benzynowych). Przedmiotem transakcji będą w szczególności: grunty niezabudowane, grunty zabudowane stacjami paliwowymi oraz ruchomości stanowiące wyposażenie stacji paliwowych. W związku z powyższym od stycznia 2005r. Spółka ponosiła wydatki z tytułu przeprowadzania analiz technicznych i prawno-podatkowych dotyczących wspomnianej transakcji. Analizy miały na celu wskazanie i zaproponowanie strategii nabycia stacji paliwowych od strony technicznej, prawnej i podatkowej.

Decyzja w sprawie zakupu sieci stacji została podjęta przez zarząd Spółki w marcu 2005r. Po tej dacie wszelkie wydatki są klasyfikowane jako wydatki inwestycyjne. Natomiast przed podjęciem decyzji o zakupie wszelkie wydatki związane z wykonaniem ekspertyz Spółka odnosiła w koszty uzyskania przychodów.

Wątpliwości Podatnika budzi, jaką datę należy przyjąć, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do wydatku inwestycyjnego albo do kosztów uzyskania przychodów. Czy taką datą może być moment podjęcia decyzji przez zarząd Spółki?

Zdaniem Podatnika, przed podjęciem decyzji przez zarząd Spółki wszelkie wydatki związane z przeprowadzeniem analiz technicznych, prawnych i podatkowych należy odnieść bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów jako związane z poszukiwaniem źródeł przychodów. Natomiast wydatki dotyczące wspomnianych ekspertyz, ponoszone po tej dacie należy klasyfikować jako wydatki inwestycyjne, które powiększą wartość początkową środków trwałych nabytych stacji paliwowych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Kwestię kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów normują przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późń. zm.).

Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) (tj. gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Jednocześnie na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy z dnia 15.02.1992r. w razie nabycia w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania lub wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W myśl postanowień art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. dodatnia wartość firmy podlega amortyzacji, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze: kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania, gdy odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający, a także wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Przy ustalaniu łącznej wartości początkowej środków trwałych (w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy) jak i przy ustalaniu wartości firmy (w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy), ustawodawca odwołuje się do art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r., zgodnie z którym za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. określono katalog kosztów związanych z nabyciem przedsiębiorstwa. Przy czym użyte w nim określenie "w szczególności" oznacza, iż jest to katalog otwarty. Ustawodawca wyraźnie podkreślił, iż przez cenę nabycia należy rozumieć nie tylko kwotę należną sprzedającemu, ale również inne koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składników majątku do używania.

W świetle powołanego przepisu wydatki poniesione przez Podatnika w związku z kupnem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w tym koszty ekspertyz technicznych, prawnych, podatkowych, mających związek z przedmiotową transakcją naliczone do dnia przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa do używania zaliczane będą do kosztów uzyskania przychodów pośrednio poprzez odpisy amortyzacyjne.

O tym, czy koszty sporządzenia ekspertyzy stanowić powinny koszt poprzez odpisy amortyzacyjne decyduje wyłącznie związek danej ekspertyzy z realizowanym przedsięwzięciem. Skoro - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego - wydatki związane z wykonaniem ekspertyz poniesione przed podjęciem przez zarząd spółki decyzji o zakupie sieci stacji paliwowych cyt. "można odnieść bezpośrednio do wspomnianej transakcji", to wydatki te jako poniesione do dnia przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa do używania nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w inny sposób niż poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Kryterium przyjęte przez Podatnika jako decydujące o tym, które wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia, a które poprzez odpisy amortyzacyjne (tj. moment podjęcia decyzji w sprawie zakupu sieci stacji przez zarząd spółki) nie jest kryterium ustawowym i może być jedynie pomocniczo stosowane przy ocenie, czy koszty sporządzenia danej ekspertyzy mają związek realizowanym przedsięwzięciem.

Reasumując stanowisko Podatnika, iż przed podjęciem decyzji przez zarząd Spółki wszelkie wydatki związane z przeprowadzeniem analiz technicznych, prawnych i podatkowych należy odnieść bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów jako związane z poszukiwaniem źródeł przychodów. Natomiast wydatki dotyczące wspomnianych ekspertyz, ponoszone po tej dacie należy klasyfikować jako wydatki inwestycyjne, które powiększą wartość początkową środków trwałych nabytych stacji paliwowych jest nieprawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy