- Interpretacja - PB/OP/423/01/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. PB/OP/423/01/2004, Urząd Skarbowy w Pleszewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Kredyt denominowany jest kredytem zaciągniętym w walucie polskiej (przeliczonej na walutę obcą), którego raty spłacane są w walucie polskiej, lecz wartość tych rat uzależniona jest od średniego kursu waluty obcej.

W związku z powyższym, w przypadku zaciągnięcia kredytu denominowanego i jego spłaty, w sytuacji gdy przy poszczególnych spłatach nastąpi zmiana średniego kursu waluty obcej, powodująca waloryzację rat kredytu, czyli gdy jednostka dokonuje jej spłaty w zwiększonej bądź zmniejszonej kwocie - nie powstają różnice kursowe uznawane za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie powstają też różnice kursowe uznawane za przychód w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 2a i 3 w/w ustawy.

Spłata zwiększonych rat kredytu w wyniku przeliczenia ich na walutę obcą w związku z rosnącym kursem waluty obcej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) w/w ustawy, bowiem nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Natomiast wskazany przez Spółkę przepis art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, iż przychodami jest m. in. wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy, nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Urząd Skarbowy w Pleszewie