Spółka jawna złożyła w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Z przed... - Interpretacja - NP-415/5/4/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. NP-415/5/4/05, Urząd Skarbowy w Czarnkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka jawna złożyła w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że spółka jawna zatrudnia na umowę o pracę kierowcę samochodu ciężarowego, który w ramach powierzonych mu obowiązków odbywa podróże służbowe na obszarze kraju.

Zdaniem wnioskodawcy powyższe należności korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aktem prawnym regulującym ww zagadnienie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 9 ust.1 w/w ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust.1 pkt 16 lit. a) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Wysokość przychodów ze stosunku pracy uzyskanych przez pracownika z tytułu diet i ryczałtów za nocleg podlegających zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustala się zgodnie z obowiązującym od 01.01.2003r. rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 zm. Dz.U. z 2004r. Nr 271, poz. 2686).

Zatem, jeżeli wysokość należności wypłacanych pracownikowi z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju (diety i ryczałty za noclegi) nie przekroczą kwot określonych we wskazanym wyżej rozporządzeniu, należności te są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Czarnkowie uznaje za prawidłowe stanowisko strony zawarte we wniosku z dnia 31.01.2005 r. Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Czarnkowie