P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/423-26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.11.2005, sygn. PD/423-26/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków?Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.08.2005 r. (data wpływu 31.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze złożonego wniosku wynika, że w okresie maj - czerwiec 2005 r. Spółka poniosła nakłady na nowe środki trwałe, wcześniej ubiegając się o dotację ze środków unijnych w ramach programu SPO-WKP.
Podmiotowi udzielono promesy na w/w dotację a wpływ środków finansowych na konto przewiduje się na grudzień 2005 r. lub pierwsze miesiące 2006 r.
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy korekty odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych należy dokonać w miesiącu wpływu dotacji na rachunek bankowy?

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne (...).Dotacja staje się przychodem podatnika w momencie faktycznego jej otrzymania.
Jednakże przepis art. 17 ust. 1 pkt 21 w/w ustawy stanowi, że wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a?16m ustawy.

Z powyższych uregulowań wynika, że z chwilą otrzymania dotacji stanowić będzie ona przychód korzystający ze zwolnienia na podstawie w/w art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Odpisy amortyzacyjne dokonane przed otrzymaniem dotacji stanowią koszt uzyskania przychodów, natomiast z chwilą wpływu środków finansowych na konto będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy obligujący do wyłączenia ? począwszy od tego miesiąca ? z kosztów uzyskania przychodów tej części odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada wartości otrzymanego dofinansowania.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze