Postanowienie - Interpretacja - PD-423-58-2/PW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. PD-423-58-2/PW/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie udostępnienia składników majątku dla celów ekspozycji Znaku Towarowego nie stanowi nieodpłatnego świadczenia dla Spółki, przedstawione w piśmie z dnia 14 czerwca 2005 r. bez numeru, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 14 czerwca 2005 r. (data wpływu pisma 15.06.2005 r.)wpłynęło zapytanie Jednostki w trybie art.14a -Ordynacji podatkowej dotyczące kwestii:
- czy fakt udostępnienia przez inną Spółkę składników majątku dla propagowania wspólnej promocji i umieszczenia na nich Znaku Towarowego stanowi nieodpłatne świadczenie.
W piśmie zostały postawione dwa pytania. Stanowisko organu podatkowego na każde z tych pytań stanowią odrębne postanowienia.Niniejsze postanowienie stanowi odpowiedź na drugie z zadanych pytań.

Przedstawiony stan faktyczny jest następujący:

Na mocy umowy zawartej pomiędzy spółkami Y i X, Spółka X zrezygnowała z używania własnych oznaczeń indywidualizujących (posiadany wcześniej znak towarowy) i zobowiązało się do eksponowania Znaku Towarowego Spółki w szczególności na składnikach majątku natomiast Spółka pokryła koszty zmiany oznaczeń indywidualizujących Spółki X w postaci umieszczenia Znaku Towarowego na wybranych składnikach majątku Spółki X. Koszty poniesione przez Spółkę ograniczone zostały do pierwszego (jednorazowego) umieszczenia (pomalowania) Znaku Towarowego na nośnikach Spółki X oraz jednorazowego dostarczania określonej ilości materiałów marketingowych do Spółki X. Koszty utrzymania i kolejnych umieszczeń Znaku towarowego (np. na nowo nabywanych składnikach majątku), jak również koszty odnowienia zapasu materiałów marketingowych oznaczonych Znakiem Towarowym będzie ponosić Spółce X.Zdaniem Spółki, fakt udostępnienia przez Spółkę X składników majątkowych dla celów ekspozycji Znaku Towarowego nie może być postrzegany jako nieodpłatne świadczenie na ich rzecz. Jako ekwiwalent za udostępnienie ww. powierzchni, Spółce Y jest zobowiązane na mocy Umowy do poniesienia określonych wydatków na ekspozycję Znaku Towarowego

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, stosownie do art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art.13 i 14 wymienionego artykułu jest w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie. Powyższy przepis nie ma jednak zastosowania w przedmiotowej sytuacji.Promocja Znaku Towarowego jako wspólne przedsięwzięcie Spółek X i Y, nakłada na Spółki określone prawa, i obowiązki wynikające z zawartej umowy. Każda ze stron ponosi określone wydatki i każda uzyskuje określone korzyści.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu Faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych organów kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia. Stosownie do postanowień art.14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 §1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253 ze zm.), podanie i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł. natomiast zgodnie z poz.2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy