P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/423-36/MM/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2005, sygn. PD/423-36/MM/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie określenia, sposobu i wysokości opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zakupu licencji na korzystanie z patentu intelektualnego z potrzebnym oprogramowaniem i sprzętowym kluczem zabezpieczającym jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 18 kwietnia 2005 r. ( data wpływu 21 kwietnia 2005 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zakupu licencji na korzystanie z patentu intelektualnego z potrzebnym oprogramowaniem i sprzętowym kluczem zabezpieczającym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła licencję na korzystanie z patentu intelektualnego z potrzebnym oprogramowaniem i sprzętowym kluczem zabezpieczającym od działającego w imieniu amerykańskiej firmy C. Inc. sprzedawcy norweskiego N. A.S. W umowie licencyjnej określono cenę sprzedaży. Sprzedawca norweski wystawił fakturę na ww. cenę. Zgodnie z umową dostarczenia licencji mogło nastąpić po zapłacie ceny określonej w umowie i fakturze, w związku z powyższym ww. cenę zapłacono. Spółka nie otrzymała od sprzedającego certyfikatu rezydencji.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"). Zdaniem Spółki transakcję zakupu licencji należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 20% podstawy, gdzie podstawę stanowi cena zakupu. W takim przypadku Spółka jako płatnik jest obowiązana do pobrania i odprowadzenia podatku oraz do sporządzenia i przesłania urzędowi skarbowemu deklaracji o pobranym podatku (CIT-10).

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - ustala się w wysokości 20% przychodów.

Jeżeli udzielający licencję przedstawi certyfikat rezydencji wydany przez właściwą administrację podatkową Norwegii to na podstawie art. 12 umowy z dnia 24 maja 1979 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1979 r. Nr 27, poz. 157) przedmiotowe należności należy opodatkować podatkiem u źródeł w wysokości 10%.

W przypadku dokonania wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ustawy Spółka będąc osobą prawną, jako płatnik zgodnie z art. 26 ust. 1 i 3 ustawy obowiązana jest pobierać z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy