DECYZJA - Interpretacja - PD-1/i/4218-8/05

www.shutterstock.com

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.07.2005, sygn. PD-1/i/4218-8/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia X S.A. z dnia 12.05.2005 r., na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 04.05.2005 r. Nr PD2/423-10/05 30065/2005, uznające za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17.1.2005 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku zapłaconego w Chinach, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie

zmienia zaskarżone postanowienie poprzez stwierdzenie, iż zażalenie wniesione przez Podatnika zasługuje na uwzględnienie.

UZASADNIENIE

Strona zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowegoz wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
w 2004 r. X S.A. podpisały umowę z kontrahentem z Chin. Przedmiotem umowy jest odpłatne świadczenie przez X na rzecz kontrahenta z Chin (licencjobiorcy) następujących usług:
- udzielenie licencji,
- udostępnienie know-how,
- świadczenie usług inżynierskich doradczych (trening personelu technicznego odbiorcy),
- świadczenie usług inżynierskich projektowych,
- opracowanie i przekazanie licencjobiorcy dokumentacji zawierającej informacje o procesie wytwarzania produktu (projekt procesowy); na wyżej wymienione usługi została określona w umowie cena ryczałtowa, płatna w częściach,
- świadczenie usług inżynierskich o charakterze nadzorów eksperckich świadczonych w siedzibie licencjobiorcy i na miejscu budowy instalacji chemicznej przemysłowej w Chinach, która to instalacja będzie wytwarzała produkt. Dalej Spółka wskazuje, iż na te usługi została ustalona w umowie stawka dzienna, a kwota należna za te usługi będzie wyliczona w sposób następujący: stawka dzienna x ilość dni przepracowanych przez specjalistów delegowanych przez X na miejsce świadczenia w Chinach. Przedmiot w/w umowy jest typowy dla transakcji odpłatnego transferu procesów przemysłowych i produkcyjnych.
W wyżej opisanej transakcji pośredniczy firma polska mająca siedzibę na terenie Polski. W miesiącu październiku 2004 r. wpłynęła do pośrednika zaliczka na kontrakt. Zaliczka obejmuje udzielenie licencji, udostępnienie know-how, świadczenie usług inżynierskich doradczych, świadczenie inżynierskich usług projektowych, opracowanie i przekazanie licencjobiorcy dokumentacji zawierającej informacje o procesie wytwarzania produktu. Zaliczka nie obejmuje świadczenia usług inżynierskich o charakterze nadzorów eksperckich świadczonych w siedzibie licencjobiorcy i na miejscu budowy instalacji chemiczne w Chinach. W wyniku zapisów w kontrakcie zaliczka ta wpłynie na konto X po złożeniu przez X stosownego zabezpieczenia, czyli najwcześniej w 2005 r. W związku z zaliczką chiński organ podatkowy pobrał w Chinach podatek w wysokości 5% i 10% przekazanej zaliczki i wystawił na rzecz X stosowne dokumenty stwierdzające pobranie przedmiotowych podatków. W certyfikacie podatkowym na 5% (podatek zwany Bussines Tax) w pozycji rodzaj podatku wpisano podatek przemysłowy dotyczący cesji praw patentowych. W certyfikacie podatkowym na 10% (podatek zwany Income Tax) w pozycji rodzaj podatku wpisano: zaliczka na podatek dochodowy z tytułu opłat za użytkowanie patentowe. Spółka zaznacza, że przychody z tytułu kontraktu będą realizowane począwszy od 2005 r. Zaliczka zostanie rozliczona w 2005 r. i w latach następnych.

W związku z powyższym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem czy zapłacony w Chinach podatek w wysokości 5% (Busines Tax) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i czy w rozliczeniu za rok 2004 czy za 2005 r. Zdaniem Podatnika podatek ten można zaliczyć zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów gdyż jest związany z uzyskaniem przychodu (sprzedaż licencji) i nie jest wymieniony w art. 16 w/w ustawy; podatek należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku 2005.

W odpowiedzi na na w/w zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego wydał postanowienie z dnia 04.05.2005 r. Nr PD2/423-10/05 30065/2005, w którym odmówił potwierdzenia stanowiska Spółki i przedstawił własne stanowisko w sprawie.

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia wskazano, iż podatek zapłacony w Chinach od zaliczki na kontrakt, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym wystąpił przychód, (z którym przedmiotowy koszt jest bezpośrednio związany), tj. za rok 2004.

Zaskarżonemu postanowieniu Spółka zarzuca naruszenie przepisów art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka argumentuje, iż przedmiotowa wpłata, która wpłynęła na konto pośrednika w październiku 2004 r. jest zaliczką i w świetle art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy nie stanowi przychodu. Przychód z tytułu kontraktu będzie realizowany począwszy od 2005 r. Natomiast przedmiotowy podatek - Busines Tax został pobrany od zaliczki, a zaliczka nie została ujęta do przychodów w 2004 r. w związku z czym podatku od tej zaliczki Spółka nie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku 2004.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 17.01.2005 r. oraz zażaleniu, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej składając wniosek, o którym mowa w art. 14a §1 podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Spółka przedstawiając stan faktyczny stwierdza, iż 5-cio procentowy podatek pobrany w Chinach związany jest z zaliczką "na kontrakt", która zostanie rozliczona w 2005 r. i w latach następnych. Świadczenia, na które została przekazana zaliczka będą wykonywane począwszy od 2005 r. Spółka wyraźnie stwierdza, iż przychody z kontraktu wystąpią w 2005 r. i w latach następnych. W związku z powyższym Spółka nie zaliczyła przedmiotowej zaliczki do przychodów roku 2004.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jeżeli jest on zgodny ze stanem rzeczywistym należy stwierdzić, iż otrzymana zaliczka, od której pobrano w Chinach podatek nie stanowi przychodu w świetle art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Jeżeli przedmiotowa kwota, od której pobrano w Chinach podatek stanowi zaliczkę, wówczas pobrany podatek należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym będą osiągane przychody z tytułu przedmiotowego kontraktu. Zaliczając do kosztów uzyskania przychodów podatek Busines Tax należy wziąć pod uwagę przepis art. 15 ust. 1 oraz 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 wym. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jeżeli przedmiotowy podatek znajduje się w katalogu podatków wymienionych w art. 16 ust. 1 wym. ustawy, wówczas nie będzie on kosztem uzyskania przychodu. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Tak określone koszty powinny być następnie przyporządkowane do odpowiedniego roku podatkowego zgodnie z art. 15 ust. 4, który stanowi, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania przychodów które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, żeich zarachowanie nie było możliwe. Z w/w przepisu wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku, w którym wystąpił przychód związany z danym kosztem.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Stronie jeżeli uzna, że decyzja jest niezgodna z prawem, przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie - w dwóch egzemplarzach - za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie