Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów ... - Interpretacja - PP 443/43/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.07.2004, sygn. PP 443/43/2004, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

W art. 7 ust. 3 wyżej cyt. ustawy postanowiono, że przekazywanie przez podatnika prezentów o małej wartości oraz próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT. Dotyczy to zatem prezentów oraz próbek przekazywanych (wręczanych), np. w celach promocyjnych, reklamowych oraz reprezentacyjnych.

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3 ustawy, rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7 ustawy).

Na podstawie powyższego należy stwierdzić, że o dostawie towarów i usług za wynagrodzeniem można mówić jedynie w sytuacji, gdy istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymywanego wynagrodzenia oparty o relacje cywilnoprawne pomiędzy podmiotami.

Nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług przekazywanie (wręczanie) próbek, przez którą ustawodawca rozumie najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii jeżeli:

  1. ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem
  2. ilość i wartość przekazywanych przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Na podstawie stanu przedstawionego we wniosku z dnia 08.06.2004 r., uzupełnionego pismami z dnia: 24.06.2004 r., 28.06.2004r., 29.06.2004 r., 06.07.2004 r. stwierdzić należy, że:

  1. przekazywane narzędzia np. płytki wieloostrzowe wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. ilość i wartość przekazywanych próbek na testy nie wskazują na działanie mające charakter handlowy.

W związku z czym nieodpłatne przekazanie próbek nie jest dostawą w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi z zakresu podatku od towarów i usług udzielono w oparciu o przepisy obowiązujące wg stanu na dzień 07.07.2004 r.

Odpowiedź na zapytanie w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z treści zapytania wynika, że Spółka zajmuje się sprzedażą narzędzi do obróbki skrawaniem. Sprzedawane narzędzia muszą spełniać określone przez odbiorców parametry, przy czym ich dobór jest uzależniony od obrabianego materiału.

Doboru narzędzi dokonuje się poprzez ich testowanie. Narzędzia do testowania dostarcza producent nieodpłatnie (do zapytania dołączono kserokopię faktury niemieckiego producenta na 2 szt. narzędzi, na wartość 0,00 euro). Z kolei Spółka kosztem zużytych narzędzi nie obciąża swoich odbiorców.

W zakresie powyższego stanu faktycznego, przedstawionego przez Spółkę należy stwierdzić, że nie będą miały zastosowania przepisy art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), bowiem zgodnie z ich treścią "przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności:

... wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie".

Otrzymanie narzędzi do testowania nie ma charakteru handlowego, nie mamy do czynienia z odprzedażą, która w swojej istocie oznacza przeniesienie własności, nie doszło bowiem do nabycia narzędzi.

Narzędzia przekazane są w celu testowania, po to, aby prawidłowo zostało zrealizowane zlecenie odbiorcy -kontrahenta Spółki.

Opisane zdarzenie gospodarcze nie może być zakwalifikowane jako "przychód w naturze" lub "nieodpłatne świadczenie", które kształtuje podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w trybie art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

W opisanej sytuacji nie ma skutku w postaci przysporzenia majątku w Spółce.

Reasumując stanowisko Spółki uważam za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej