Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pisemne zapytanie z... - Interpretacja - 1MUS-1471/DPD/423/74/2004/AD

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.05.2004, sygn. 1MUS-1471/DPD/423/74/2004/AD, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pisemne zapytanie z dnia 25.02.2004 r. w sprawie opodatkowania dochodu z odsetek uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podmiot posiadający siedzibę na terytorium Królestwa Danii - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zaciągnęła w 2000 r. pożyczkę pieniężną od firmy z Danii. Odsetki spłacane będą obecnie czyli w 2004 r.. W okresie od zaciągnięcia pożyczki czyli od 2000r do chwili spłaty spłaty odsetek tzn. w 2004 r. obowiązywały dwa akty prawne normujące opodatkowanie odsetek od zaciągniętych pożyczek pomiędzy spółkami polskimi a firmami z Danii, a mianowicie:
1) umowa z dnia 6 kwietnia 1976 r.. zawarta pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Danii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1979 Nr 5 poz. 24) zmieniona protokołem podpisanym 17 maja 1994 r. (Dz. U. z 1996 Nr 54 poz. 240). Umowa ta obowiązywała do dnia 31 grudnia 2002 r.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 tej umowy odsetki, które pochodzą z jednego umawiającego się państwa (w tym przypadku z Polski) i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (Dania), mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie,
2) Konwencja z dnia 6 grudnia 2001 r. (Dz. U. z 2003 Nr 43 poz. 368) zawarta pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Konwencja weszła w życie 31 grudnia 2002 r., a jej postanowienia mają zastosowanie do podatków za rok podatkowy 2003 r. oraz następne lata podatkowe.
Z art. 11 ust. 2 tej konwencjiwynika, iż odsetki mogą być opodatkowane w państwie w którym powstają, zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych odsetek.

Z powyższego wynika, iż w okresie zawarcia umowy pożyczki pomiędzy firmą polską, a firmą duńską obowiązywała inna umowa niż przy spłacie odsetek od tej pożyczki.
Spółka polska jest płatnikiem podatku dochodowego od dochodów podatników nie mających na terytorium RP siedziby lub zarządu. Dochody te osiągnięte zostały na terytorium RP.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa, iż podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Przychodem zaś w konstrukcji podatku dochodowego od osób prawnych są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne itp.

Istotne znaczenie w powyższej sprawie posiadają zapisy w art. 26 ust.1 ww. ustawy, zgodnie z którymi pobór podatku przez płatników następuje w momencie faktycznej wypłaty należności, od której pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy.
Powyższe przepisy prawne świadczą, że obowiązek podatkowy płatnika z tytułu odpowiedzialności za podatek - do którego obliczenia, pobrania i odprowadzenia jest on zobowiązany, z tytułu przychodów z odsetek osiągniętych przez tych podatników na terytorium RP zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - powstaje w dacie wypłaty środków pieniężnych na rzecz podatnika nie mającego na terenie RP siedziby lub zarządu. Jeżeli Spółka wypłaciła bądź będzie wypłacała w 2004 r. odsetki od zaciągniętej w 2000 r. pożyczki należy wówczas brać pod uwagę stan prawny obowiązujący w dacie wypłaty odsetek Oznacza to więc, iż zgodnie z art. 11 ust. 2 wymienionej w pkt 2 niniejszej informacji konwencji z dnia 6 grudnia 2001 r. (Dz. U. Nr 43 poz. 368) strona wypłacająca odsetki będzie zobowiązana do poboru podatku u źródła od całej kwoty wypłaconych odsetek w maksymalnej wysokości nie przekraczającej 5% kwoty brutto wypłacanych odsetek.

Należy pamiętać, iż zgodnie z art 26 ust 1 ww. ustawy zastosowanie przez płatnika stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo nie pobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie