Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0949/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.12.2004, sygn. BI/005-0949/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Spółdzielnia mieszkaniowa zamierza przeprowadzić prace polegające na odnowieniu elewacji, ociepleniu budynków, naprawie balkonów i wymianie okien. Koszty tych prac zostaną pokryte z funduszu remontowego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W stanie prawnym obowiązującym w 2004r. stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) - podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

W myśl tego przepisu spółdzielnia mieszkaniowa - w celu wykazania przychodów oraz udowodnienia poniesienia kosztów i ich związku z przychodami - jest obowiązana do prowadzenia ewidencji rachunkowej w sposób określony przepisami ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694).

Jak stanowi art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód i w konsekwencji dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe oraz przychody określone w dalszej części tego przepisu. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. zaś kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W związku z tym podatkiem od dochodów spółdzielni mieszkaniowej objęte są wszelkiego rodzaju dochody bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie odpowiednich przepisów. Natomiast kosztami uzyskania przychodu są tylko te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia tych przychodów.

Natomiast zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni (...) przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy (...). Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

Reasumując, brak jest podstaw prawnych do uznania, że wydatki na odnowienie elewacji, ocieplenie budynków, naprawę balkonów i wymianę okien ponoszone z funduszu remontowego tworzonego z opłat pobieranych od właścicieli lokali - zgodnie z przepisami art. 4 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. - są kosztami uzyskania przychodów spółdzielni, skoro odnoszą się do wewnętrznych rozliczeń określających jedynie rodzaj i wysokość udziału właścicieli lokali w kosztach spółdzielni mieszkaniowej.

Izba Skarbowa w Gdańsku