Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Ur... - Interpretacja - US72/ROP1/423/754/04/AJ

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.12.2004, sygn. US72/ROP1/423/754/04/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PD-005U-869/04/EP , informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 25 października 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.10.2004 r.).

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zajmuje się produkcją filmową oraz związaną z tym działalnością reklamową. Spółka zamierza wyprodukować film i w związku z tym zawarła umowę sponsoringu. Sponsor zobowiązał się do przekazania Spółce środków na produkcję filmu w określonej kwocie, płatnej w terminie 14 dni od podpisania umowy. W zamian Sponsorowi przysługują, z chwilą zakończenia montażu filmu, określone w umowie uprawnienia, m. in. prawo posługiwania się tytułem "Sponsora Filmu", umieszczenia logo firmy na taśmie filmu, w programach telewizyjnych, spotach reklamowych i innych materiałach reklamowych dotyczących filmu.

Spółka kieruje pytanie czy w przedstawionym stanie faktycznym wpłata od sponsora stanowi przychód podatkowy w miesiącu jej otrzymania, czy w miesiącach przyszłych, w których usługi te zostaną wykonane?

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Za datę powstania takich przychodów zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 1 do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Przedmiotowa umowa sponsoringu jest umową wzajemną, zobowiązującą obie jej strony do określonych świadczeń. Producent i Sponsor zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej ze stron ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej. Świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych powinny być spełnione jednocześnie, chyba że z umowy wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia.

Zgodnie z załączoną do wniosku umową najważniejszym obowiązkiem Sponsora jest wpłata określonej kwoty na produkcję filmu. Całą sumę należy wpłacić na rachunek bankowy Producenta w wyznaczonym z góry terminie. Dokonanie wpłaty powoduje, że Sponsor ma prawo wymagać od Producenta spełnienia świadczeń wzajemnych.

Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie można traktować zapłaty dokonanej przez Sponsora jako zaliczki na poczet przyszłych usług. Zapłata ta jest głównym obowiązkiem Sponsora wynikającym z umowy sponsoringu. Kwota jest z góry ustalona i stanowi zapłatę za świadczenia wzajemne spełniane przez Spółkę. Z umowy nie wynika, aby można było traktować wpłatę Sponsora jako zaliczkę.

Stąd zapłatę dokonaną przez Sponsora należy uznać za przychód w dniu wystawienia faktury, zgodnie z cytowanym art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. w dniu wystawienia faktury.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie