Zakład Gospodarki Komunalnej jest zakładem budżetowym Gminy. Do zadań Podatnika należy świadczenie usług komunalnych na terenie Miasta i Gminy. - Interpretacja - PD-1/005/18/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2005, sygn. PD-1/005/18/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zakład Gospodarki Komunalnej jest zakładem budżetowym Gminy. Do zadań Podatnika należy świadczenie usług komunalnych na terenie Miasta i Gminy.

Podatnik wystąpił z pytaniem, czy może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych nabytych lub wytworzonych we własnym zakresie z dochodu po opodatkowaniu?

Zdaniem Podatnika ww. odpisy amortyzacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Organ podatkowy stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Zakład budżetowy jako osoba prawna nie wymieniona w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jest podatnikiem podlegającym przepisom tej ustawy.

Wątpliwości może budzić treść art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, zwalniającego od podatku jednostki budżetowe. Jednak pojęcia jednostki budżetowej nie można utożsamiać z pojęciem zakładu budżetowego. Stosownie bowiem do art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148 ze zm.), jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy o finansach publicznych, zakładem budżetowym jest jednostka organizacyjna sektora finansów publicznych, która odpłatnie wykonuje wyodrębnione zadania i pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych.

W związku z powyższym, postanowienia ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do zakładu budżetowego jakim jest Zakład Gospodarki Komunalnej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Do kosztów amortyzacji zastosowanie ma przepis art. 15 ust. 6 ww. ustawy, stanowiący, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

    1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
    2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
    3) inne przedmioty
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z przedstawionego w piśmie Podatnika stanu faktycznego wynika, że z własnych środków nabywa lub wytwarza środki trwałe. Tym samym odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przepisami prawa od wartości początkowej tych środków trwałych stanowić będą koszty uzyskania przychodów.Dodatkowo należy tutaj nadmienić, iż brzmienie ww. przepisów obowiązywało również w 2004r.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny wskazany we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu