POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/423-28/05/27398

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2005, sygn. PD/423-28/05/27398, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko .................. Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2005 r. o udzielnie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia czy przychody z tytułu najmu hali produkcyjno-magazynowej wybudowanej przez wnioskodawcę na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która następnie została wynajęta innemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na terenie strefy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.02.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez stronę wynika, iż w dniu 19 maja 1998 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Spółka Akcyjna w Katowicach udzieliła Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (obecnie w Tychach) zezwolenia nr ... na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. zwane dalej "zezwoleniem" w zakresie szczegółowo określonym w jego treści, na okres do dnia ...... 2016 r. Nakłady inwestycyjne wnioskodawcy na terenie strefy, zgodnie z zezwoleniem winny wynieść w okresie do dnia 31 grudnia 2002 r. - ............... zł.Decyzją z dnia ..... 2004 r. Nr .... w zw. z art. 6 ust. 1, 2 i 4 Ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188 poz. 1840 ze zm) Minister Gospodarki i Pracy dokonał zmiany ww. zezwolenia w części m.in. dotyczącej rozszerzenia przedmiotu działalności Spółki objętego zezwoleniem oraz minimalnego limitu zatrudnienia pracowników na terenie Strefy. Wnioskodawca jest "innym przedsiębiorcą" w rozumieniu postanowień art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw ( Dz. U. 2003 Nr 188, poz. 1840 ze zm) zwanej dalej "ustawą z dnia 2.10.2003 r." Wnioskodawca wybudował na terenie strefy halę produkcyjno-magazynową, którą następnie wynajął innemu podmiotowi posiadającemu zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy i faktycznie prowadzącemu taką działalność m.in. w tej hali. Nakłady na halę zostały poniesione w okresie od września 2003 r. do października 2004 r. Przedmiotowa hala została zaliczona do składników majątku wnioskodawcy.

Wątpliwości Spółki budzi fakt, czy przychody z tytułu najmu hali produkcyjno -magazynowej wybudowanej przez wnioskodawcę na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która następnie została wynajęta innemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na terenie strefy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego? Zdaniem wnioskodawcy przychody z tytułu najmu przedmiotowej hali podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego. Należy bowiem zauważyć, że została ona wybudowana w ramach inwestycji wnioskodawcy w strefie i na jej terenie. Ponadto wynajmowana jest podmiotowi prowadzącemu działalność na terenie strefy na podstawie odpowiedniego zezwolenia. W związku z powyższym przychody z tytułu najmu stanowią przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, a zatem są zwolnione z podatku dochodowego.

W przedstawionym stanie faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, że stosownie do postanowień art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku od osób fizycznych. Art. 17 ust. 1 pkt 34 cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia o którym mowa w art. 16 ust.1 wyżej cyt. ustawy o SSE, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zgodnie z przedłożonym Zezwoleniem Nr ..... oraz zmianą zezwolenia ....S-ka uzyskała zezwolenie na prowadzenie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działalności gospodarczej rozumianej, jako: działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy, określonych w następujących pozycjach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Głównego Urzędu Statycznego:
1. sekcja D podsekcja DA dział 15: grupa 15.3 - owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane
2. sekcja D podsekcja DA dział 15: grupa 15.6 - produkty przemiału zbóż skrobie i produkty skrobiowe
3. sekcja D podsekcja DA dział 15: grupa 15.8 - artykuły spożywcze,
4. sekcja D podsekcja DA dział 15: grupa 15.98- wody mineralne i napoje bezalkoholowe,
5. sekcja D podsekcja DD dział 20 grupa 20.4 - opakowania drewniane,
6. sekcja D podsekcja DD dział 20 grupa 20.5 - wyroby z drewna pozostałe,wyroby z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania,
7. sekcja D podsekcja DE dział 21 grupa 21.2 - wyroby z papieru i tektury,
8. sekcja D podsekcja DG dział 24 grupa 24.4 - substancje farmaceutyczne,
9. sekcja D podsekcja DDG dział 24 grupa 20.5 - gliceryna, mydło, środki piorące, czyszczące i polerujące; wyroby kosmetyczne i toaletowe,
10. sekcja D podsekcja DI dział 28 grupa 28.7 - wyroby metalowe gotowe,
11. sekcja I dział 60 grupa 63.24 - transport drogowy towarów,
12. sekcja I dział 63 grupa 63.1 klasa 63.12 - usługi magazynowania i przechowywania towarów,
13. sekcja K dział 72 grupa 72.1 - usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego,
14. sekcja K dział 73 grupa 73.1 - usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych,
15. sekcja K dział 74 grupa 74.3 - usługi w zakresie badań i analiz technicznych.
Przy określaniu wielkości dochodu podlegającego zwolnieniu przedsiębiorca może brać pod uwagę jedynie przychody i koszty, które dotyczą działalności objętej zezwoleniem i prowadzonej w strefie. Jak wynika bowiem z powołanego na wstępie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy, zwolnienie w podatku dochodowym ograniczone jest jedynie do dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia.
W ww. zezwoleniu na prowadzenie działalności w strefie nie wymieniono działalności w zakresie najmu, zatem należy stwierdzić, iż Spółce na podstawie wyżej powołanych przepisów, nie przysługuje zwolnienie dochodów uzyskanych z tytułu najmu hali produkcyjno­-magazynowej wybudowanej przez wnioskodawcę na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która następnie została wynajęta innemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na terenie strefy.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej