POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/284/WD/423/86/05/HO

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2005, sygn. 1473/284/WD/423/86/05/HO, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku XXX Sp. z.o.o. z lipca 2005r. uzupełnionego pismem z sierpnia 2005r. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy dotyczące uznania wydatków poniesionych na poprawę stanu zdrowia pracowników Spółki, którzy ulegli wypadkowi, za koszty uzyskania przychodów, jest nieprawidłowe.

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

W czerwcu 2005r. pięcioro pracowników Spółki jadąc na szkolenie organizowane przez firmę miało bardzo niebezpieczny wypadek samochodowy pod miastem A. W związku z doznaniem licznych obrażeń i złamań przez ponad 2 tygodnie osoby te były hospitalizowane w mieście A. Po tym okresie, ze względu na bardzo dużą odległość od domów, wszyscy zostali przewiezieni na dalszą obserwację do szpitala w mieście B.W związku z zaistniałymi wydarzeniami spółka prosi o informację, czy wydatki poniesione przez firmę takie jak:

  • przewóz pracowników prywatnymi karetkami z miasta A do miasta B,
  • zakup podstawowych art. higienicznych takich jak ręczniki, środki czystości,
  • zakup zdrowotnej poduszki przeciwodleżynowej,
  • zakup herbaty, wody mineralnej,
  • zakup drobnych upominków dla personelu szpitalnego w podziękowaniu za opiekę,

może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W uzupełnieniu wniosku złożonym przez Spółkę we wrześniu 2005r. wskazano co następuje. Zdaniem Spółki wszystkie te wydatki pracodawca poniósł w związku z poprawieniem stanu zdrowia swoich pracowników chcąc by wrócili jak najszybciej do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Wskazuje to na związek z uzyskiwanymi przychodami co w konsekwencji, według Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie Spółka złożyła oświadczenie, że w tej sprawie, będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub skarbowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę we wniosku Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowegow Radomiu stwierdza:

Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów zawartąw art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000r Nr 54, póz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z przepisu tego wynika wprost, że aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów musi spełniać dwa warunki:

  • jego poniesienie służyło osiągnięciu przychodów,
  • nie został wymieniony jako nieuznany za koszt uzyskania przychodów,

Pierwszy z warunków oznacza, że dla uznania wydatków poniesionych przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, pomiędzy tym wydatkiem a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy polegający na tym, że poniesienie wydatków miało wpływ na powstanie lub powiększenie konkretnego przychodu będącego wielkością wyjściową dla obliczenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w danym roku podatkowym. Brak takiego związku wyklucza tym samym zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. l pkt. 65 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanychz finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Przepis art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r- Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r Nr 21, póz. 717 ze zm.) stanowi, iż badania lekarskie wstępne, okresowe oraz kontrolne są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunkii charakter pracy.

W związku z powyższym, Spółka jako pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko koszty świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników, do których ponoszenia jest zobowiązana przepisami Kodeksu Pracy lub innych ustaw.

Wydatki poniesione przez Spółkę w związku z poprawieniem stanu zdrowia swoich pracowników mają na celu poprawę i ochronę zdrowia nie tylko dla celów pracy zawodowej ale również w życiu prywatnym.

Tym samym Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowegow Radomiu stwierdza, że wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz pracowników w związku z poprawą ich stanu zdrowia po wypadku dotyczące:

  • przewozu prywatnymi karetkami na dalszą obserwację ze szpitala w mieście A do miasta B,
  • zakupu art. higienicznych takich jak ręczniki, środki czystości,
  • zakupu zdrowotnej poduszki przeciwodleżynowej,zakupu herbaty, wody mineralnej ,
  • zakupu drobnych upominków dla personelu szpitalnego w podziękowaniu za opiekę,

zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

POUCZENIE

  1. Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;
  2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia;
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu