W odpowiedzi na zapytanie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urząd Skarbowy w Sandomierzu działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z d... - Interpretacja - PD-4230/1/2003

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.05.2003, sygn. PD-4230/1/2003, Izba Skarbowa w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na zapytanie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urząd Skarbowy w Sandomierzu działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Pismem z dnia 20.02.2003 r. zwróciliście się z zapytaniem czy są kosztem uzyskania przychodu różnice kursowe w przypadku przewalutowania niespłaconego kredytu dewizowego na złote polskie.

W związku ze wzrostem kursu waluty w stosunku do kursu z dnia uruchomienia kredytu zamierzacie przewalutować kredyt na złote polskie i operacja ta spowoduje wystąpienie ujemnych różnic kursowych, które waszym zdaniem winny być kosztem uzyskania przychodów w dacie ich przeliczenia.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 kosztami uzyskania przychodów są również faktycznie zapłacone odsetki, a w przypadku kredytów zaciągniętych w walutach obcych - także ujemne różnice kursowe związane z faktycznie zapłaconymi odsetkami i spłatami rat kapitałowych.

Stosownie do art. 15 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania odpowiednich kursów walut.

W świetle powyższego w przypadku przewalutowania kredytu wyrażonego w walucie obcej na złote, jeżeli nie następuje faktyczna spłata kredytu w walucie obcej, nie powstają różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Brak, zatem podstaw do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

Izba Skarbowa w Kielcach