Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, z 1997 r. poz. 926 z późn. zm.) w związku z... - Interpretacja - PDII-423/2/JJ/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.05.2004, sygn. PDII-423/2/JJ/04, Urząd Skarbowy w Krapkowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, z 1997 r. poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 10.03.2004 r. (data wpływu 15.03.2004r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowegow Krapkowicach wyjaśnia jak poniżej.

Jak wynika ze stanu przedstawionego przez podatnika, Klub Sportowy prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury i sportu poprzez prowadzenie zajęć sportowych w sekcji żużlowej.

W przedmiotowym podaniu podatnik pyta:
- czy przekazane na rzecz Klubu darowizny są możliwe do odliczenia od podstawy opodatkowania przez ewentualnych darczyńców?

W wyniku dokonanych zmian ustawami z dnia 12 listopada 2003 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1957) oraz o zmianie ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1656 ) od 1 stycznia 2004 r. odliczeniu od dochodu podlegają:I. Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.): pkt 1 -darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonychw tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu,o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1, pkt 7 -darowizny na cele kultu religijnego (...) Zgodnie art. 18 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1 i 7 nie może przekroczyć 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1, z tym że odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:
1) osób fizycznych,
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

I. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.):
1. darowizny przekazane na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawyo działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zdań publicznych określonychw tej ustawie , realizującym te cele,
b) kultu religijnego- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350zł. Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9 nie może przekroczyć w roku podatkowym 350zł, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
1. osób fizycznych,
2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowycho zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Za darowizny, o których mowa w ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek zgodnie z art. 27d lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 14a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - art. 26 ust. 6a ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto przepisy cytowanych powyżej ustaw o podatku dochodowym wymagają aby w sytuacji kiedy przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług - stosownie do art. 18 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14 oraz art. 19 odpowiednio ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. Jednocześnie informuje się, iż w przypadku darowizn pieniężnych, wysokość darowizny musi zostać udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu stosownie art. 18 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy podatkowe powołanych powyżej ustaw wskazują na uregulowania zawarte w ustawie z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873) określając, iż darowizny muszą być przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2i 3 tej ustawy, które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tejże ustawie. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.Natomiast w myśl art. 3 ust 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznegoi wolontariacie organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych,i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych orazo gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w art. 4 zawiera sferę zadań publicznych, obejmujących zadania m.in. w zakresie:- upowszechniania kultury fizycznej i sportu (pkt 14),

Jak wynika ze stanu faktycznego celem Klubu - zgodnie ze statutem - jest m.in.:
1. planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego,
2. angażowanie wszystkich uczniów do różnorodnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw,
3. uczestniczenie w imprezach sportowych,
4. szkolenie i kształcenie nowych adeptów sportu żużlowego.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny w sprawie tutejszy organ podatkowy informuje, iż przekazane na rzecz Klubu darowizny podlegają odliczeniu od dochodu zgodnie z ww. art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na warunkach określonych w tych przepisach.

Urząd Skarbowy w Krapkowicach