Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisana powyżej działalność Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących pr... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.666.2022.2.JG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.666.2022.2.JG

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisana powyżej działalność Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów w zakresie konstruowania, budowy oraz automatyzacji i tworzenia oprogramowania do zarządzania automatycznym magazynem generacji 1 oraz 2, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe,

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 sierpnia 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisana działalność Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów w zakresie konstruowania, budowy oraz automatyzacji i tworzenia oprogramowania do zarządzania automatycznym magazynem generacji 1 oraz 2, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 października 2022 r., (data wpływu 20 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzi działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem działalności Spółki jest tworzenie, ulepszanie i modyfikacja maszyn i rządzeń oraz powiązanego z nimi oprogramowania do realizacji procesów logistyki magazynowej.

Spółka realizuje prace w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności kontrahenta. Obszar prowadzonych prac skoncentrowany jest przede wszystkim z konstruowaniem, wytwarzaniem oraz programowaniem maszyn i urządzeń.

(…)

(…) to automatyczny system składowania i wyszukiwania produktów. Przeznaczony jest do obsługi towarów przechowywanych w pojemnikach. System obsługiwany jest za pomocą zintegrowanego oprogramowania (…), które komunikuje się z oprogramowaniem klienta (…) w celu wymiany danych o zleceniach, kompletacjach i statusie magazynu. (…) może działać również niezależnie od (…), co oznacza że operator sam może wprowadzić zlecenia i pobierać żądane produkty.

Urządzenie składa się z specjalnego regału do przechowywania pojemników, z robota służącego do pobierania i oddawania pojemników na regał, z platformy do serwisowania oraz z transportu buforującego połączonego ze stacją kompletacji (przy której pracuje operator realizujący zlecenia) oraz systemem ściągania i zakładania pokrywek pudełek. Całość zarządzana jest za pomocą aplikacji komputerowej połączonej z bazą danych, która rozsyła zadania do lokalnych sterowników urządzeń magazynu i koordynuję pracę całości. Dzięki realizacji przejazdu robota po górnej konstrukcji regału uzyskano urządzenie modułowe, pozwalające na dużą dowolność w konstrukcji regałów i ich rozmieszczeniu w topografii zakładu. Przyjęte rozwiązanie zmniejsza również wymagania odnośnie miejsca montażu (występuje tu dużo większa tolerancja dla posadzki w odniesieniu do systemów konkurencyjnych), redukuje również czas montażu urządzenia u klienta. (…) pozwala na zarządzanie towarem, ustawianie priorytetów, optymalizowanie składowanych zapasów, oraz automatyczne rozmieszczanie produktów w zależności od ich rotacji. Towary mogą być wydawane w trybie FIFO lub LIFO - o sposobie decyduje WMS lub operator. Urządzenie, za pomocą stacji operatora (z jednego miejsca) pozwala na kompletację i uzupełnianie zapasów, a do obsługi wystarczy jedna osoba. Układ został zaprojektowany tak aby pojemniki przemieszczały się tylko wewnątrz systemu, co pozwala na ich pełną kontrolę, zapobiega zniszczeniom i pomyłkom.

Aktualnie realizowany (…) 2-generacji jest systemem z wieloma autonomicznymi robotami, które wykonują swoje działania w sposób zoptymalizowany w celu realizacji zleceń w najkrótszym czasie oraz z minimalnym możliwym zużyciem energii. (…) 2-generacji został zaprojektowany z uwzględnieniem optymalizacji użytych materiałów, poprawiono instalację elektryczną oraz przygotowano konstrukcyjnie do szybszego i wydajniejszego serwisowania. Ponadto, zastosowaliśmy szereg zmian poprawiających stabilność pobierania pojemników oraz przemieszczania się robota w magazynie zarówno wertykalnie jak i horyzontalnie.

System znajduje się obecnie w fazie montażu i pozyskiwania komponentów. Będzie pracował w oparciu o nowy program komputerowy, który uwzględniając ilości użytych robotów (docelowo 4 na jednym torze) wykona przewidziane w kolejności zadnia. Program jest obecnie w fazie budowania struktury. W wyniku działania programu osiągniemy optymalne wykorzystanie kilku robotów działających w tej samej przestrzeni magazynowej. W generacji 2 planujemy również zaprogramowanie i testowanie modułu serwisowego, pozwalającego na zdalną analizę zdarzeń na magazynie oraz służącego do zbierania informacji statystycznych o błędach, cyklach i czasach realizacji zadań. Dane pozyskane z modułu serwisowego pozwolą na dalsze udoskonalanie produktu.

Wnioskodawca zaznacza, że:

1. W związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;

2. Spółka prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;

3. Spółka każdorazowo będzie dokonywać oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową;

4. W ramach prowadzonej przez siebie ewidencji, Spółka jest i będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;

5. Jest i będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną rejestrację czasu pracy i analizę zaangażowania czasowego pracowników w projekty badawczo-rozwojowe oraz pozostałe;

6. Spółka nie otrzymała zwrotu kosztów kwalifikowanych w jakiejkolwiek formie ani koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT. Gdyby w przyszłości koszty działalności B+R były Wnioskodawcy zwracane lub odliczane od podstawy opodatkowania w ramach przepisów innych niż dot. ulgi B+R (np. w ramach dotacji na prowadzenie działalności B+R), nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d ustawy o CIT;

7. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 z pózn. zm.);

8. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. W sytuacji, gdyby w przyszłości Spółka zdecydowała się na skorzystanie ze wsparcia dla inwestycji, ulga B+R nie będzie stosowana względem kosztów, które będą uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Pismem z dnia 19 października 2022 r., uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:

Prace opisane we wniosku mają charakter twórczy, podejmowane są systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosować.

Prace nad produktem mają charakter ciągły i trwają nieustanie od 2017 roku. Twórczość polega na tworzeniu nowego produktu wykorzystywanego w intralogistyce do wykorzystania na potrzeby kontrahenta. O twórczym charakterze projektu świadczy fakt, że efektem prac są indywidulane i nie powtarzalne projekty mechatroniczne oraz indywidulane oprogramowanie nie dostępne na rynku. Zarówno projekty mechatroniczne jak i oprogramowanie jest tworzone w oparciu o pomysł, nadzór i wykonanie wewnątrz Spółki. Projekt realizowany przez Spółkę ma element kreatywności, gdyż nie powiela schematów, a sposób łączenia i współpracy poszczególnych podzespołów urządzenia jest nieoczywisty, dzięki czemu efektem jest nowy produkt do tej pory nie dostępny na rynku.

Twórczy charakter potwierdza również to, że rezultatem naszych prac jest zgłoszenie patentowe (2022 r.) do Urzędu Patentowego RP (…) oraz zwycięstwo w konkursie Innowator (…) 2017 realizowanym przez (…).

Nasza działalność jest działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie oraz wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zamienionych, ulepszonych lub nowych produktów i procesów.

Pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisana powyżej działalność Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów w zakresie konstruowania, budowy oraz automatyzacji i tworzenia oprogramowania do zarządzania automatycznym magazynem generacji 1 oraz 2, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy CIT. W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Zamieszczony w stanie faktycznym opis prac wykonywanych przez Spółkę wypełnia znamiona działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT. Działalność badawczo-rozwojowa zdefiniowana została w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność Spółki ma charakter twórczy. Projekty realizowane przez Spółkę każdorazowo mają wymagany element kreatywności, ponieważ nie powielają uprzednio stworzonych i ogólnodostępnych na rynku koncepcji.

Prace nad projektami są prowadzone systematycznie, czyli regularnie, starannie, w sposób uporządkowany według pewnego systemu.

Działalność badawczo-rozwojowa w zakresie funkcjonowania Spółki nakierowana jest na ciągłe zwiększanie zasobów wiedzy, a kolejno za jego pośrednictwem - wykorzystywana do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Spółka istotnie wskazuje, że w wyniku działań mających na celu poszerzenie wiedzy, zmierza do uzyskania rozwiązań oraz procesów, których w większości sytuacji nie ma dostępnych na rynku.

Działalność Spółki może zostać uznana za prace rozwojowe, gdyż polega m.in. na kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk i technologii do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań. Spółka wskazuje również, że realizowane przez nią projekty wewnętrzne jak i zewnętrzne nie opierają się na gotowych bądź wcześniej przygotowanych schematach lub w sposób automatyczny.

Przejawem działalności badawczo-rozwojowej w Spółce jest tworzenie wysokiej jakości, innowacyjnych oraz unikatowych rozwiązań technologicznych, spersonalizowanych na potrzeby odbiorców produktów, prowadzących działalność w różnych sektorach gospodarczych na świecie.

Ponadto, charakter prac w istotny sposób odbiega od wprowadzania okresowych zmian do produktów. Nie polegają one na dostosowaniu produktów w związku z m.in. koniecznością aktualizacji oprogramowania lub usunięciu istniejących błędów, lecz polega na opracowaniu nowych produktów lub istotnych modyfikacjach istniejących produktów w związku ze zgłoszeniem zapotrzebowania przez kontrahenta lub identyfikacją zapotrzebowania przez Wnioskodawcę, które są zwykle związane z chęcią optymalizacji określonych segmentów prowadzonej działalności.

Zapoczątkowana w 2016 roku dotychczasowa działalność firmy związana z projektem (…) jest poszukiwaniem nowego produktu, który pozwoli usprawnić procesy logistyczne w małych przedsiębiorstwach. Firmy te szczególnie w początkowej fazie swoich działań nie mogą pozwolić sobie na drogi system automatyczny. Modułowa konstrukcja Systemu (…) pozwala im zacząć od jednego regału i robota, a w miarę rozwoju przedsiębiorstwa dokładać regały (zwiększenie pojemności), lub dodawać roboty (zwiększenie wydajności systemu). Przyjęte rozwiązanie konstrukcyjne pozwala dopasować system do topografii zakładu bez wprowadzania zmian (możemy budować przejazdy na różnych poziomach oraz transportować towary nad strefami zabudowanymi). Doprowadzenie do obecnego stanu faktycznego oraz czynności podjęte w celu realizacji stanu przyszłego projektu poparte są wieloma innowacjami w podzespołach urządzeń. Przykładami tych innowacji są: unikalny system zasilający dla opuszczanej na pasach platformy, czy przyjęty system przechwytywania i wyprowadzania pojemników lub algorytm pomiaru magazynu i korekcji po wystąpieniu błędów pozycjonowania. Niektóre z nich są obecnie przedmiotem przygotowywanego wniosku patentowego. Nasz produkt bardzo dobrze wpasowuje się w obecne czasy szybkiego rozwoju e-commerce i logistyki. Jest kierowany do małych i średnich firm, które przechodzą z procesów manualnych na automatyczne. Ponadto, zastosowane rozwiązania pozwalają instalować urządzenie w dowolnym miejscu bez ingerencji w infrastrukturę klienta, co znacząco obniża koszt inwestycji.

Zdaniem Spółki, opisane prace spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie z art. 4a pkt 26  updop,

przez działalność badawczo rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

 a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

 b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

 a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem tut. Organu, opisana we wniosku działalność Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów w zakresie konstruowania, budowy oraz automatyzacji i tworzenia oprogramowania do zarządzania automatycznym magazynem generacji 1 oraz 2, spełnia przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 updop. 

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisana powyżej działalność Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów w zakresie konstruowania, budowy oraz automatyzacji i tworzenia oprogramowania do zarządzania automatycznym magazynem generacji 1 oraz 2, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).