w zakresie określenia, czy: - w przypadku przeprowadzanego podziału spółki dzielonej przez wydzielenie: a. majątek przejmowany przez spółkę przejmuj... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.409.2020.4.BM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2020, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.409.2020.4.BM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

w zakresie określenia, czy: - w przypadku przeprowadzanego podziału spółki dzielonej przez wydzielenie: a. majątek przejmowany przez spółkę przejmującą, b. majątek pozostający w spółce dzielonej -będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1) - taki podział spółki będzie skutkował powstaniem przychodu do opodatkowania na podstawie art. 12 ust 1 pkt 9 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 2 września 2020 r. (data wpływu 4 września 2020 r.), uzupełnionym 1 i 3 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • w przypadku przeprowadzanego podziału spółki dzielonej przez wydzielenie:
    1. majątek przejmowany przez spółkę przejmującą,
    2. majątek pozostający w spółce dzielonej
    • będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT
      (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1)
  • taki podział spółki będzie skutkował powstaniem przychodu do opodatkowania na podstawie art. 12 ust 1 pkt 9 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
    -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2020 r. wpłynął do tut. Organu wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • w przypadku przeprowadzanego podziału spółki dzielonej przez wydzielenie:
    1. majątek przejmowany przez spółkę przejmującą,
    2. majątek pozostający w spółce dzielonej
    • będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT
      (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1)
  • taki podział spółki będzie skutkował powstaniem przychodu do opodatkowania na podstawie art. 12 ust 1 pkt 9 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 listopada 2020 r. nr KDIB1-3.4010.30.2020.1.BM, 0111-KDIB2-2.4014.186.2020.3.MZ, 0111-KDIB3 3.4012.541.2020.3.MAZ, 0115-KDIT1.4011.677.2020.3.MT wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 1 grudnia 2020 r. (data wpływu dodatkowej opłaty) oraz 3 grudnia 2020 r. (data wpływu pisma).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postepowania: X;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postepowania: Y

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania, zwany dalej: Spółką Dzieloną lub X S.A.) zamierza dokonać podziału przez przeniesienie części jej majątku na Y Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej: Y Sp. z o.o. lub Spółka Przejmująca). X S.A. wpisana jest do rejestru przedsiębiorców. Kapitał zakładowy Spółki Dzielonej dzieli się na () akcji o wartości nominalnej () każda i łącznej wartości nominalnej ().

Y Sp. z o.o. wpisana jest do rejestru przedsiębiorców. Kapitał zakładowy Spółki Przejmującej dzieli się na () udziałów o wartości nominalnej () każdy i łącznej wartości nominalnej (). Spółka Przejmująca została zawiązana w dniu 11 grudnia 2019 r. aktem notarialnym, Rep. (). Spółka Przejmująca została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 10 stycznia 2020 r. przez Sąd Rejonowy () Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka Przejmująca została powołana w celu dokonania podziału Spółki Dzielonej i na dzień składania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie prowadzi jeszcze ona działalności gospodarczej i nie świadczy usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych (abonentów) czekając na zorganizowaną część przedsiębiorstwa X S.A., którą otrzyma zgodnie z Planem Podziału. Konieczność zawiązania nowej spółki (Spółki Przejmującej) przed dniem wydzielenia wynikła z faktu zapewnienia ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych (abonentów) Spółki Dzielonej. Zgodnie bowiem z art. 10 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2460 z późn. zm.) działalność telekomunikacyjna jest działalnością regulowaną i podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych przed rozpoczęciem takiej działalności. Z uwagi na powyższe niemożliwe jest przeniesienie części majątku X S.A., stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, na spółkę nowo zawiązaną. Wnioskodawca jako spółka jest w Polsce podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od całości dochodów. Wnioskodawca prowadzi w Spółce kilka rodzajów działalności, w tym: działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej, działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej, z wyłączeniem telekomunikacji satelitarnej, działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania, sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania w wyspecjalizowanych sklepach.

Kilka lat temu zarząd Spółki podjął decyzję o wydzieleniu organizacyjnym ww. działalności. Znalazło to odzwierciedlenie między innymi:

  • w strukturze organizacyjnej, kto komu podlega i jakie ma kompetencje,
  • w Polityce rachunkowości Spółki.

Wnioskodawca zamierza podzielić Spółkę zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie).

Wydzieleniu i przeniesieniu na rzecz Spółki Przejmującej podlegać będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (zwana dalej: ZCP) wyodrębniona, jako część przedsiębiorstwa X S.A. służąca do oferowania, sprzedaży, świadczenia i obsługi usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów (abonentów) końcowych (konsumentów, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, organów państwowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów), którzy korzystają z usług telekomunikacyjnych w celach innych niż ich dalsza odsprzedaż.

Majątek stanowiący ZCP jest wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej. ZCP będzie pozwalała Spółce Przejmującej na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej określonej w umowie Spółki Przejmującej i Planie Podziału. W okresie od dnia przyjęcia Planu Podziału do Dnia Wydzielenia Spółka Dzielona będzie prowadziła działalność gospodarczą w taki sposób, aby nie doszło do zmian struktury bilansu i wartości ekonomicznej ZCP, przy uwzględnieniu normalnej działalności Spółki Dzielonej. Po Dniu Wydzielenia Spółka Dzielona będzie prowadziła działalność gospodarczą w oparciu o składniki majątku, które nie zostały wydzielone do Spółki Przejmującej.

Do Spółki Przejmującej przeniesione zostaną następujące rachunki bankowe niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach wydzielonego ZCP:

L.p. Numer rachunku Bank

  1. ()
  2. Rachunki wirtualne przypisane do rachunku ()

Do Spółki Przejmującej zostanie przeniesiona baza użytkowników końcowych (abonentów) indywidualnych i biznesowych dla usług: telefonii komórkowej, telefonii stacjonarnej, telefonii internetowej, Internetu, telewizji, dzierżawy urządzeń telekomunikacyjnych aktualna na Dzień Wydzielenia (na dzień 30 czerwca 2020 r. łącznej ilości to ()), w tym użytkownicy w trakcie przenoszenia numeru do X S.A. wraz z pełną dokumentacją związaną z rejestracją użytkowników.

Do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione wszystkie urządzenia i materiały związane ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych (abonentów) wg ilości aktualnej na Dzień Wydzielenia, które na dzień 30 czerwca 2020 r. wynoszą:

  1. karty SIM z zakresów:
    1. dla GSM mobilny:
    • ()
  2. dla Internetu mobilnego:
  • ()
  • Dla GSM stacjonarny:
    • (),
  • telefony komórkowe i VOIP - 1028 szt.
  • Routery (światłowodowe, BSA i mikrotic) - 4618 szt.
  • dekodery - 3647 szt.
  • serwerownie w (),
  • regulaminy, cenniki i inne dokumenty, na podstawie których X S.A. świadczy usługi telekomunikacyjne na rzecz użytkowników końcowych,
  • materiały reklamowe, w tym ulotki, koperty, reklamy, materiały internetowe, konto Facebook oraz inne materiały związane z reklamowaniem usług X S.A. na rzecz użytkowników końcowych.

    Podział zostanie dokonany zgodnie z art. 542 § 4 KSH wyłącznie z kapitału zapasowego Spółki Dzielonej i dojdzie do niego w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej dokonanego w oparciu o wydzielany majątek Spółki Dzielonej. W wyniku podziału kapitał zakładowy Spółki Dzielonej nie zostanie obniżony, a statut Spółki Dzielonej nie ulegnie zmianie. Podział zostanie przeprowadzony wyłącznie poprzez obniżenie kapitału zapasowego Spółki Dzielonej, bez obniżenia jej kapitału zakładowego. Po Dniu Wydzielenia Spółka Dzielona będzie nadal istnieć, tj. nie zostanie wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W wyniku podziału nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w drodze utworzenia nowych udziałów. Podwyższony kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie w całości pokryty majątkiem Spółki Dzielonej stanowiącym zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

    Do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione środki trwałe w szczególności centrale telefoniczne. Przeniesione zostanie wyposażenie biura m.in. biurka, komputery, telefony, szafy, szafki, drukarki, krzesła, rutery, klimatyzatory, stoliki, stół konferencyjny, laptopy.

    Zarówno Spółka Dzielona jak i Spółka Przejmująca nie są właścicielami nieruchomości, wynajmują lokale w celu prowadzenia działalności.

    Na Spółkę Przejmującą przejdą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z wszystkich umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartych przez X S.A. z użytkownikami końcowymi (abonentami) indywidulanymi jak i biznesowymi, jak również z umów, które powstaną w wyniku złożenia przed dniem wydzielenia wniosków o przeniesienie numerów do X S.A.

    Na Spółkę Przejmującą przejdą ponadto wszystkie prawa i obowiązki wynikające m.in. z umów dot. świadczenia usług telewizyjnych na rzecz klientów końcowych, umów o współpracy międzyoperatorskiej, umów o udostępnienie numeracji czy umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych.

    Do Spółki Przejmującej zostanie przeniesiony stan magazynowy Spółki Dzielonej służący do obsługi klientów detalicznych i związanych ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych (abonentów) wg stanu i wartości aktualnych na Dzień Wydzielenia, które na dzień 30 czerwca 2020 r. wynoszą () zł.

    Do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione prawa wynikające z licencji i prawa użytkowania systemu informatycznego () przeznaczonego do obsługi użytkowników końcowych (abonentów).

    Do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione prawa do następujących domen internetowych: (). Na Spółkę Przejmującą przejdą również inne wartości niematerialne i prawa, w tym oprogramowanie do fakturowania i rozliczania abonentów, platformy komunikacyjne, system bilingowy, licencje na konwertery.

    Na Spółkę Przejmującą przejdą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z decyzji udzielających praw do wykorzystania numeracji oraz wszystkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy umów oraz umów cywilnoprawnych (zlecenia i o dzieło) z pracownikami wskazanymi w poniższej tabeli:

    L.p. Numer pracownika Rodzaj umowy Stanowisko

    1. 1 Umowa o pracę Pracownik biurowy,
    2. 2 Umowa o pracę Specjalista ds. obsługi klienta,
    3. 3 Umowa o pracę Specjalista ds. kadr i płac,
    4. 4 Umowa o pracę Specjalista ds. obsługi klienta.

    Na Spółkę Przejmującą przejdą wszystkie zobowiązania publiczno-prawne związane z przenoszonymi pracownikami, o wg poniżej tabeli:

    L.p. Rodzaj zobowiązania Rodzaj umowy Kwota zobowiązania

    1. PDOF Umowa o pracę 788,00 zł
    2. ZUS Umowa o pracę 7.575,80 zł

    SUMA 8.363,80 zł

    Do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione udziały spółki Z Sp. z o.o., wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców, o kapitale zakładowym w wysokości () zł, w której Spółka Dzielona posiada 1000 (słownie: jeden tysiąc) udziałów o wartości () zł każdy i łącznej wartości () zł.

    Po Dniu Wydzielenia w Spółce Dzielonej pozostaną wszelkie składniki majątkowe X S.A. (aktywa i pasywa, w tym wierzytelności, zobowiązania, roszczenia i długi) oraz umowy związane z realizację projektów:

    1. nr () pn. (),
    2. nr () pn. (),
    3. nr () pn. (),
    4. nr () pn. (),
    5. nr () pn. ()

    (zwanych dalej: Projektami), w tym w szczególności wybudowane w ramach tych projektów sieci telekomunikacyjne, zawarte na potrzeby realizacji tych projektów i świadczenia usług hurtowych w oparciu o wybudowane w ramach projektów sieci umowy, a także inne materialne i niematerialne składniki przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej związane z realizacją ww. projektów.

    Po Dniu Wydzielenia w Spółce Dzielonej pozostaną także składniki majątkowe X S A. (aktywa i pasywa, w tym wierzytelności, zobowiązania, roszczenia i długi), w tym w szczególności sieci telekomunikacyjne stanowiące własność X S.A. inne niż te wybudowane w ramach Projektów oraz umowy związane z hurtowym świadczeniem usług telekomunikacyjnych na rzecz przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących dalej usługi na rzecz użytkowników końcowych, w tym klienci hurtowi. Przyjmuje się, że w Spółce Dzielonej pozostają wyłącznie składniki majątkowe związane z realizacją ww. Projektów oraz niezbędne do hurtowego świadczenia usług na rzecz przedsiębiorców telekomunikacyjnych w oparciu o wybudowaną w ramach Projektów oraz inną sieć telekomunikacyjną.

    Ogólnie przyjętą zasadą jest, że składniki majątkowe i niemajątkowe niezwiązane funkcjonalnie z realizacją ww. Projektów oraz hurtowym świadczeniem usług telekomunikacyjnych przechodzą na Spółkę Przejmującą. W razie wątpliwości, czy dany składnik majątku, aktywo, pasywo, prawo, umowa, obowiązek, roszczenie, wierzytelność, ulga, zezwolenie lub decyzja jest funkcjonalnie związana z wyodrębnioną ZCP, a tym samym, czy przeszła na mocy art. 531 § 1 KSH na Spółkę Przejmującą, Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca zawrą porozumienie potwierdzające przejście danego składnika majątkowego, aktywa, pasywa, prawa, umowy, obowiązku, roszczenia, wierzytelności, ulgi, zezwolenia lub decyzji na Spółkę Przejmującą.

    Wnioskodawca zamierza podzielić Spółkę tak, żeby obie Spółki po podziale były rentowne i mogły samodzielnie operować w dającej się przewidzieć przyszłości. Wnioskodawca zdaje sobie jednak sprawę z zagrożeń, na które ma ograniczony wpływ. Dlatego woli wydzielić działalności do odrębnych Spółek, żeby rozdzielić ryzyka gospodarcze związane z każdą działalnością z osobna.

    Udziałowcy Spółki dzielonej dalej pozostaną udziałowcami w Spółce w dotychczasowych proporcjach. W takich samych proporcjach staną się udziałowcami w nowo zawiązanej Spółce.

    Kapitał zakładowy Spółki przejmującej będzie odpowiadał równowartości zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielonej ze Spółki dzielonej. Kapitał zakładowy w Spółce dzielonej pozostanie niezmieniony.

    Przy podziale Spółki Wnioskodawca nie planuje udziałowcom wypłacać dopłat do udziałów.

    W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

    1. W strukturze organizacyjnej Spółki zostały wyodrębnione organizacyjnie Dział Realizacji Inwestycji, który zajmuje się realizacją inwestycji polegających na budowie nowych sieci telekomunikacyjnych, w tym w ramach projektów Program Operacyjny Polska Cyfrowa, Dział Techniczny zajmujący się zarządzaniem, serwisowaniem, naprawami oraz usuwaniem awarii już istniejących sieci telekomunikacyjnych, Dział Obsługi Klienta Hurtowego zajmujący się zawieraniem umów oraz obsługą klientów hurtowych, tj. innych operatorów telekomunikacyjnych chcących wykorzystywać infrastrukturę telekomunikacyjną i zasoby Spółki do świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz ich klientów końcowych (detalicznych). Wszystkie ww. działy Spółki pozostaną w Spółce Dzielonej i będą wykorzystywane do zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną (sieciami) oraz świadczenia hurtowych usług telekomunikacyjnych na rzecz innych operatorów telekomunikacyjnych. W Spółce Działy Administracji, Księgowo-Finansowy, Marketingu i Techniczny zostały również podzielone na po 2 odziały: pierwsze z przeznaczeniem do obsługi Spółki w zakresie zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną (sieciami) oraz świadczenia hurtowych usług telekomunikacyjnych na rzecz innych operatorów telekomunikacyjnych, a drugi z przeznaczeniem do obsługi Spółki w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych (abonentów). Obecnie w Spółce funkcjonuje również Dział Biuro Obsługi Klienta, który zajmuje się sprzedażą usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów końcowych, zawieraniem umów i aneksów z klientami końcowymi, obsługą klientów końcowych, rozpatrywaniem reklamacji klientów końcowych, wystawianiem faktur masowych na rzecz klientów końcowych. Dział Biuro Obsługi Klienta, jak i odpowiednie oddziały Działów Administracji, Księgowo-Finansowego, Marketingu i Technicznego zostaną przeniesione w Dniu Wydzielania do Spółki Przejmującej celem zapewnienia funkcjonowania Spółki Przejmującej. Każdy ze wskazanych powyżej Działów i oddziałów posiada własne pomieszczenia, sprzęt i urządzenia oraz materiały, a w każdym zatrudnione osoby zajmujące się innymi zadaniami (osoby zajmujące się obsługą klientów końcowych nie zajmują się obsługą klientów hurtowych i zarządzaniem sieciami telekomunikacyjnymi i na odwrót). Każdy z Działów i ich oddziałów posiada niezależne i odrębne regulaminy, procedury i instrukcje.
    2. W Spółce Dzielonej pozostaną pracownicy Działów Realizacji Inwestycji, Obsługi Klienta Hurtowego oraz część pracowników Działów Administracji, Księgowo-Finansowego, Marketingu i Technicznego. Z koli do Spółki Przejmującej zostaną przeniesieni pracownicy Działu Biuro Obsługi Klienta, jak i odpowiednie oddziały Działów Administracji, Księgowo-Finansowego, Marketingu i Technicznego. Podział kadrowy i ilość pracowników zarówno w Spółce Dzielonej, jak i Spółce Przejmującej pozwoli na ich samodzielną działalność w zakresie przedmiotu swojej działalności.
    3. Prowadzone w Spółce Dzielonej zapisy księgowe pozwalają na przyporządkowanie przychodów, kosztów należności i zobowiązań odrębnie dla części działalności będącej przedmiotem wydzielenia oraz tej mającej pozostać w Spółce Dzielonej:
      1. Przychody - Spółka Dzielona w swoich Księgach Rachunkowych prowadzi zapisy na kontach analitycznych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów do każdej z działalności (hurtowe i detaliczne świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną).
      2. Koszty - Spółka Dzielona prowadzi rozbudowaną analitykę zapisów księgowych, dzięki którym możliwe jest przyporządkowanie kosztów do każdej z działalności (hurtowe i detaliczne świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną).
      3. Należności i Zobowiązania - w zapisach księgowych Spółki Dzielonej wydzielone są konta analityczne dla każdego z kontrahentów zarówno po stronie należności jak i zobowiązań. Dzięki takiemu opisowi Spółka jest w stanie przyporządkować każde z kont księgowych do danego przedmiotu działalności (hurtowe i detaliczne świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną).
      4. Środki finansowe w Spółce Dzielonej dotyczące sprzedanych towarów i usług, które podlegać będą wydzieleniu do Spółki Przejmującej księgowane są na specjalnie utworzonych do tego celu indywidualnych kontach bankowych (płatności masowe), które zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej.
    4. Na moment wydzielenia Spółka Dzielona i Spółka Przejmująca będą wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie. Do Spółki Przejmującej przeniesiona zostanie wyodrębniona działalność służąca do oferowania, sprzedaży, świadczenia i obsługi usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów (abonentów) końcowych (konsumentów, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, organów państwowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów), którzy korzystają z usług telekomunikacyjnych w celach innych niż ich dalsza odsprzedaż. W Spółce Dzielonej pozostaną zasoby niezbędne do zarzadzania infrastrukturą telekomunikacyjną i hurtowym świadczeniem usług telekomunikacyjnych na rzecz innych operatorów telekomunikacyjnych.
    5. Po dokonanym podziale Spółka Dzielona będzie mogła samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą polegającą na hurtowym dostępie do usług telekomunikacyjnych w postaci świadczenia usług internetowych na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. Z kolei Spółka Przejmująca będzie mogła samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu, sprzedaży, świadczeniu i obsługi usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów (abonentów) końcowych (konsumentów, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, organów państwowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów), którzy korzystają z usług telekomunikacyjnych w celach innych niż ich dalsza odsprzedaż. Do prowadzenia ww. działalności żadna ze spółek nie będzie musiała angażować innych, dodatkowych składników majątkowych.

    W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania.

    1. Czy w przypadku przeprowadzanego podziału spółki dzielonej przez wydzielenie:
      1. majątek przejmowany przez spółkę przejmującą
      2. majątek pozostający w spółce dzielonej
        każdy z nich będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1)
    2. Czy taki podział spółki będzie skutkował powstaniem przychodu do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

    Zdaniem Zainteresowanych:

    Stanowisko odnośnie pytania 1.

    Wnioskodawca prowadzi w Spółce wyodrębnione organizacyjnie działalności. Działalności będą miały swoich kierowników, pracowników, przypisany majątek oraz zobowiązania. Wnioskodawca jest w stanie określić dla poszczególnych działalności wyniki finansowe oraz wartości aktywów i pasywów. Podział Spółki Wnioskodawca zaplanował tak, żeby spółka dzielona po podziale oraz wydzielana działalność do spółki przejmującej były rentowne i mogły dalej samodzielnie funkcjonować. Spółka dzielona będzie mieć zapewnione pomieszczenia na podstawie umowy najmu.

    Dlatego, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku planowanego podziału spółki przez wydzielenie:

    1. majątek pozostający w spółce dzielonej na skutek podziału - działalność dot. hurtowego świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz innych operatorów telekomunikacyjnych i zarządzania infrastruktura telekomunikacyjną;
    2. majątek wydzielany i przenoszony do spółki przejmującej - działalność dot. detalicznego świadczenia usług na rzecz klientów końcowych;
    3. każdy z nich będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Stanowisko odnośnie pytania 4.

    Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie, majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

    Powyższa regulacja znajdzie więc zastosowanie m.in. w następujących sytuacjach przy podziale przez wydzielenie: na spółkę przejmującą przeniesione zostają składniki majątku niestanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub na spółkę zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa, lecz to co pozostało w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

    W związku z powyższym, a contrario, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce stanowią zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, spółka podlegająca podziałowi nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1526, dalej: Ksh).

    Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).

    Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

    Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki podlegającej podziałowi przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm., dalej: updop).

    Stosownie do art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 updop, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

    Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

    • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
    • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
    • przychody spółki dzielonej.

    Powołany przepis nie stanowi jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 updop.

    Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, przychodami są, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

    Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, należy stwierdzić, że ww. przepis odnosi się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 updop.

    A zatem, zgodnie z art. 4a pkt 4 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

    Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

    Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

    Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

    Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

    Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

    Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

    W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

    Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

    Reasumując, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

    • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
    • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
    • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
    • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

    O tym, czy nastąpiło wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

    Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza podzielić Spółkę zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie).

    Wydzieleniu i przeniesieniu na rzecz Spółki Przejmującej podlegać będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wyodrębniona, jako część przedsiębiorstwa X S.A. służąca do oferowania, sprzedaży, świadczenia i obsługi usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów (abonentów) końcowych (konsumentów, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, organów państwowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów), którzy korzystają z usług telekomunikacyjnych w celach innych niż ich dalsza odsprzedaż. Majątek stanowiący ZCP jest wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej.

    Jak już wyjaśniono wcześniej, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

    Z wniosku wynika, że po dokonanym podziale Spółka Dzielona będzie mogła samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą polegającą na hurtowym dostępie do usług telekomunikacyjnych w postaci świadczenia usług internetowych na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. Z kolei Spółka Przejmująca będzie mogła samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu, sprzedaży, świadczeniu i obsługi usług telekomunikacyjnych na rzecz klientów (abonentów) końcowych (konsumentów, osób prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, organów państwowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów), którzy korzystają z usług telekomunikacyjnych w celach innych niż ich dalsza odsprzedaż. Do prowadzenia ww. działalności żadna ze spółek nie będzie musiała angażować innych, dodatkowych składników majątkowych. Zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca, nie są właścicielami nieruchomości, wynajmują lokale w celu prowadzenia działalności.

    Mając na uwadze powyższe przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Zatem należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych który zostanie wydzielony z majątku Spółki Dzielonej na rzecz Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych który pozostanie w Spółce Dzielonej, stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 updop. W świetle wyżej przedstawionego zdarzenia przyszłego, podział Spółki poprzez przeniesienie części majątku Spółki w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa tejże spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Ksh nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

    Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

    Nadmienić należy, że w zakresie pozostałych pytań zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

    Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

    Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej