Czy wydatki ponoszone z tytułu opłacenia składki członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP Członka ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.620.2021.1.SH

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2.02.2022, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.620.2021.1.SH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy wydatki ponoszone z tytułu opłacenia składki członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP Członka Zarządu może (winno być: „mogą”) być kosztem uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 grudnia 2021 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 6 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy wydatki ponoszone z  tytułu opłacenia składki członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP Członka Zarządu mogą być kosztem uzyskania przychodu. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie kompleksowych dokumentacji projektowych obejmujących stworzenie indywidualnych projektów z zakresu specjalności architektonicznej oraz konstrukcyjno-budowlanej. Spółka zleca zleceniobiorcom wykonywanie projektów zgodnie z wytycznymi pozyskanymi przez klienta. Osoby te nie posiadają uprawnień budowlanych wymaganych do urzędowego zatwierdzenia projektów wymaganych przy składaniu pozwoleń na budowę. Spółka również nie zatrudnia w formie umów o pracę pracowników, którzy mieliby odpowiednie pozwolenia. Jedyną osobą, która ma odpowiednie kwalifikacje do zatwierdzania projektów jest Prezes Zarządu. Jest on także jednym ze wspólników spółki. Nie jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę. W myśl ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów został wpisany na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego i zobowiązany jest do opłacania składek członkowskich. Ze względu na profil działalności Spółki jest to osoba należąca między innymi do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Wydatki związane z opłacaniem przedmiotowych składek poniosła bezpośrednio Spółka zgodnie z uchwałą Zarządu o następującej treści: Zgromadzenie wspólników Spółki A. Sp. z o.o. zwanej dalej „Spółką”, postanawia ustanowić jednorazowe wynagrodzenie dla Prezesa Zarządu – (D.K.) - w wysokości 1000 zł brutto w ramach świadczenia usług weryfikacji i autoryzacji dokumentacji projektowych realizowanych przez Spółkę. W ramach wykonania usług Spółka zobowiązuje się do pokrycia kosztów opłaty członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP.

Pytanie

    Czy wydatki ponoszone z tytułu opłacenia składki członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP Członka Zarządu może (winno być: „mogą”) być kosztem uzyskania przychodu?

Państwa stanowisko w sprawie

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze  zm.; dalej: „ustawa o  CIT”),  koszty ponoszone bezpośrednio przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zdaniem Wnioskodawcy, koszty opłaty członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP stanowią koszty uzyskania przychodu.

Art. 16 ust. 38 wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez zgromadzenie wspólników będą to świadczenia dwustronne. Prezes wykonuje pracę w postaci świadczenia usług weryfikacji i autoryzacji dokumentacji projektowych realizowanych przez Spółkę, a w zamian otrzymuje wynagrodzenie oraz opłacenie składek członkowskich. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 i art. 16 reguluje kwestię kosztów uzyskania przychodów. Z przepisów tych wynika, że jeżeli określony wydatek nie został ustawowo wyłączony z kosztów - poprzez wymienienie go w katalogu wydatków zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy, jako nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów - a podatnik udokumentuje, że jego poniesienie miało na celu osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, to stanowi on koszt podlegający uwzględnieniu w rachunku podatkowym. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Członek izby obowiązany jest regularnie opłacać składki członkowskie. Spółka zdecydowała się opłacać Członkowi Zarządu (Prezesowi) przedmiotowe składki, ponieważ przynależność do izby samorządu zawodowego jest bezpośrednio związana z zakresem czynności wykonywanych dla Spółki w ramach powołania na pełnienie funkcji Prezesa.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej: „updop”),

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

   - został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu

    podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

   - jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

   - pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

   - poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

   - został właściwie udokumentowany,

   - nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania

    przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Z powyższego wynika zatem, że aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy oceniać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podmiotu.

Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów – w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości.

Należy jednak mieć na uwadze zamknięty katalog wydatków zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, pomimo, że pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością i zostały przez niego poniesione w celu uzyskania przychodu.

W związku z faktem, że poniesione wydatki z tytułu składek członkowskich dotyczą Prezesa Zarządu, który jednocześnie jest wspólnikiem Spółki, należy również przeanalizować wyłączenia zawarte w art. 16 ust. 38 i 38a updop.
Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 38 updop,

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego;

W myśl art. 16 ust. 38a updop,

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą ustalenia, czy wydatki ponoszone z tytułu opłacenia składki członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP Członka Zarządu mogą być kosztem uzyskania przychodu.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie kompleksowych dokumentacji projektowych obejmujących stworzenie indywidualnych projektów z zakresu specjalności architektonicznej oraz konstrukcyjno-budowlanej. Spółka zleca zleceniobiorcom wykonywanie projektów zgodnie z wytycznymi pozyskanymi przez klienta. Osoby te nie posiadają uprawnień budowlanych wymaganych do urzędowego zatwierdzenia projektów wymaganych przy składaniu pozwoleń na budowę. Spółka również nie zatrudnia w formie umów o pracę pracowników, którzy mieliby odpowiednie pozwolenia. Jedyną osobą, która ma odpowiednie kwalifikacje do zatwierdzania projektów jest Prezes Zarządu. Jest on także jednym ze wspólników spółki. Nie jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę. W myśl ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów został wpisany na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego i zobowiązany jest do opłacania składek członkowskich. Ze względu na profil działalności Spółki jest to osoba należąca między innymi do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Wydatki związane z opłacaniem przedmiotowych składek poniosła bezpośrednio Spółka zgodnie z uchwałą Zarządu o następującej treści: Zgromadzenie wspólników Spółki A. Sp. z o.o. zwanej dalej „Spółką”, postanawia ustanowić jednorazowe wynagrodzenie dla Prezesa Zarządu - w wysokości 1000 zł brutto w ramach świadczenia usług weryfikacji i autoryzacji dokumentacji projektowych realizowanych przez Spółkę. W ramach wykonania usług Spółka zobowiązuje się do pokrycia kosztów opłaty członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP.

W okolicznościach przedstawionych w opisie sprawy istotne znaczenia ma fakt, że Spółka na podstawie uchwały Zarządu, zobowiązała się wypłacić Prezesowi Zarządu jednorazowe wynagrodzenie za świadczenie usług weryfikacji i autoryzacji dokumentacji projektowych realizowanych przez Spółkę, w ramach którego zobowiązała się do pokrycia kosztów opłaty członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP.

Zatem ww. wynagrodzenie jest odrębnym wynagrodzeniem za ww. usługi projektowe, a więc nie jest związane z zarządzaniem spółką, czy pełnieniem funkcji w organach stanowiących Spółki oraz posiadania statusu wspólnika.

W związku z powyższym przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a updop, nie będzie miał zastosowania w tej sytuacji.

Nie znajdzie również zastosowania  art. 16 ust. 1 pkt 38 updop, bowiem wykonywanie przez Prezesa Zarządu określonych czynności - w ramach świadczonych usług na rzecz Spółki za wynagrodzeniem, wyklucza możliwość uznania tych świadczeń za mające charakter jednostronny.

Ponadto z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika związek przyczynowo - skutkowy poniesionych wydatków z tytułu ww. składki członkowskiej z uzyskaniem przychodów z prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, bowiem przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie kompleksowych dokumentacji projektowych, obejmujących stworzenie indywidualnych projektów z zakresu specjalności architektonicznej oraz konstrukcyjno-budowlanej. Jedyną osobą, która ma odpowiednie kwalifikacje do zatwierdzania projektów jest Prezes Zarządu. Na podstawie uchwały Zarządu, Spółka zobowiązała się wypłacić Prezesowi Zarządu jednorazowe wynagrodzenie za świadczenie usług weryfikacji i autoryzacji dokumentacji projektowych realizowanych przez Spółkę, w ramach którego zobowiązała się do pokrycia kosztów opłaty członkowskiej w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz w Okręgowej Izbie Architektów RP.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że w okolicznościach przedstawionych we wniosku Państwa Spółka jest uprawniona do zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wydatków dot. składek członkowskich z tytułu uczestnictwa Prezesa Zarządu w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz Okręgowej Izbie Architektów RP, na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Jednocześnie nie będą mieć zastosowania do Państwa Spółki wyłączenia przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a updop.

Z uwagi na powyższe Państwa stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)    z zastosowaniem art. 119a;

2)    w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)    z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).