Ustalenie, czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób pr... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.702.2021.2.BD

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.702.2021.2.BD

Temat interpretacji

Ustalenie, czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów/akcji spółek kapitałowych w ramach przedstawionych w opisie sprawy Inwestycji

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca może skorzystac ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów/akcji spółek kapitałowych w ramach przedstawionych w opisie sprawy Inwestycji.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 marca 2022 r. (wpływ 9 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej również: „Wnioskodawca”, „A”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wyłącznym przedmiotem działalności A jest dokonywanie inwestycji finansowych (zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną), o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 2286). Jedynym przedmiotem działalności prowadzonej przez A jest działalność oznaczona kodem PKD: 64.30.Z - działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych.

Od dnia 10 sierpnia 2018 r., na mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego i wpisu do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych, Wnioskodawca działa jako alternatywna spółka inwestycyjna zewnętrznie zarządzana przez B Sp. z o.o., zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Wnioskodawca jest zatem alternatywną spółką inwestycyjną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2021 r. poz. 605 i 1595).

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca sprzedał (i zamierza sprzedać) nabyte udziały i akcje w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce. Wszystkie udziały i akcje wskazane w niżej przedstawionych inwestycjach od I do III są udziałami lub akcjami spółek kapitałowych z siedzibą w Polsce.

Inwestycja I:

A we wrześniu 2018 roku objęła udziały w spółce kapitałowej I, co stanowiło 19% kapitału zakładowego tej spółki kapitałowej. Następnie, w październiku 2020 r., A nabyła dodatkowe udziały tej spółki uzyskując 22,7% udziału w kapitale tej spółki. Przed sprzedażą wszystkich udziałów posiadanych w kapitale zakładowym spółki kapitałowej I przez A jej udział kapitałowy w tej spółce nie uległ już żadnym zmianom.

W październiku 2021 roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów w spółce kapitałowej I.

Inwestycja II:

A w czerwcu 2019 r. objęła nowo utworzone udziały spółki kapitałowej II, co stanowiło 18,9% kapitału zakładowego tej spółki kapitałowej. Następnie, w październiku 2019 roku, A objęła kolejne udziały w tej spółce, a po tym wydarzeniu A nadal posiadała 18,9% udziału w kapitale spółki - w ramach przedmiotowego podwyższenia kapitału zakładowego wszyscy dotychczasowi wspólnicy wnieśli wkłady o wartości odpowiadającej proporcji dotychczas posiadanego udziału w kapitale tej spółki, co w konsekwencji skutkowało objęciem nowych udziałów przez wszystkich wspólników, jednak bez zmiany wartość procentowanego udziału w kapitale spółki poszczególnych jej wspólników, w tym również A. Następnie przed sprzedażą wszystkich udziałów posiadanych w kapitale zakładowym spółki kapitałowej II przez A jej udział kapitałowy w tej spółce nie uległ już żadnym zmianom.

W grudniu 2019 roku miało miejsce dodatkowe podwyższenie kapitału, podczas którego A nie objęła udziałów spółki kapitałowej II. W wyniku tego zdarzenia udział Wnioskodawcy w kapitale spółki kapitałowej II wynosił 17,9%. Następnie przed dokonaniem sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych przez A udział kapitałowy Wnioskodawcy w kapitale zakładowym tej spółki nie ulegał już zmianie.

W lipcu 2021 roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów spółki kapitałowej II.

Inwestycja III

W lipcu 2019 roku A objęła udziały w spółce kapitałowej III, co w efekcie spowodowało osiągnięcie udziału w kapitale spółki kapitałowej III na poziomie 12,8%. W styczniu 2022 roku A planuje objąć udziały w ramach nowej emisji udziałów. Wnioskodawca po zakończeniu tej transakcji będzie posiadał udział w kapitale na poziomie 12,8% - do spółki kapitałowej III przystąpi nowy wspólnik wnosząc do spółki wkład o określonej wartości, niemniej jednak A również wniesie do spółki kapitałowej III dodatkowy wkład, tak aby wielkość jej udziału w kapitale zakładowym spółki kapitałowej III pozostała na poziomie 12,8%. W lutym 2022 roku planowane jest przekształcenie spółki kapitałowej III ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Po dokonaniu przekształcenia A będzie posiadać 12,8% ogółu akcji - A posiadać będzie 12,8% kapitału akcyjnego spółki kapitałowej III. Następnie przed dokonaniem niżej wskazanej sprzedaży akcji udział kapitałowy A w kapitale akcyjnym spółki kapitałowej III nie ulegnie już żadnym zmianom.

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży wszystkich posiadanych w przyszłości akcji spółki kapitałowej III nie później niż przed końcem 2023 roku.

Pytania

1.Czy dochód ze sprzedaży udziałów spółek kapitałowych l i II jest wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT?

2.Czy dochód ze sprzedaży akcji spółki kapitałowej III będzie wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów spółki kapitałowej I oraz spółki kapitałowej II posiadanych przez A jest wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

2.dochód ze sprzedaży wszystkich akcji spółki kapitałowej III będzie wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT, wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 4a pkt 30a Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o alternatywnej spółce inwestycyjnej - oznacza to alternatywną spółkę inwestycyjną w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Zgodnie z art. 8a ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, alternatywna spółka inwestycyjna jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust. 4 pkt 2. Alternatywna spółka inwestycyjna może prowadzić działalność w formie:

1)spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo spółki europejskiej;

2)spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna albo spółka europejska.

Wyłącznym przedmiotem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.

Wnioskodawca spełnia zatem definicję alternatywnej spółki inwestycyjnej określoną w treści przepisu art. 4a pkt 30a Ustawy CIT.

W treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT wskazano na posiadanie „nie mniej niż 10% udziałów/akcji nieprzerwanie przez okres dwóch lat”. Stąd w ocenie Wnioskodawcy okres dwuletni powinien być liczony od momentu pierwszego nabycia udziałów lub akcji, które powodowały uzyskanie udziału w kapitale spółki co najmniej 10%.

Następujące po tym momencie nabycia lub zbycia udziałów/akcji, które nie wpływają na zmniejszenie udziału w kapitale spółki poniżej 10%, nie zmieniają daty, od której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 10% udziału w spółce w rozumieniu treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT. Przykładowo w sytuacji, gdy alternatywna spółka inwestycyjna obejmie łącznie 10% udziałów/akcji spółki dokonując takiego objęcia w ramach trzech transakcji, oznacza to, iż okres posiadania co najmniej 10% udziałów powinien być liczony od nabycia trzeciego pakietu udziałów/akcji powodującego przekroczenie progu. Jeżeli po dokonaniu tej trzeciej transakcji dokona kolejnych transakcji nabycia lub zbycia udziałów/akcji, lecz w związku z tymi transakcjami udział w kapitale zakładowym spółki podatnika gdy nie spadnie poniżej 10% to dwuletni okres posiadania udziałów/akcji, o którym mowa w treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT należy zawsze liczyć od dnia nabycia udziałów/akcji w ramach trzeciej transakcji.

Ustawodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej powyższy przepis wskazał, iż „Proponowane ograniczenie stosowania zwolnienia do sytuacji, gdzie alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, służy wyłączeniu ze zwolnienia tzw. inwestycji portfelowych np. w akcje notowane GPW. Podobne ograniczenie stosowane jest obecnie w zakresie zwolnienia dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Dzięki temu przepisy w zakresie zwolnień dochodów ze sprzedaży udziałów (akcji) i dochodów z udziału w zyskach będą spójne i nie dadzą możliwości nadużyć”.

Przepis zwalniający dochód z dywidendy stosuje się w sposób opisany powyżej, zatem okres dwuletniego posiadania co najmniej 10% udziałów spółki, obliczany jest od nabycia pakietu udziałów/akcji powodujących osiągnięcie co najmniej 10% udziału w kapitale spółki. Późniejsze transakcje (nabywanie lub zbywanie udziałów/akcji), które nie powodują zmniejszenia udziału w kapitale poniżej 10%, nie wpływają na sposób obliczania dwuletniego okresu posiadania udziałów/akcji.

A udziały spółki kapitałowej I nabył we wrześniu 2018 roku, a sprzedaży dokonał w październiku 2021 roku. W ramach nabycia pierwszych udziałów w spółce kapitałowej I Wnioskodawca uzyskał 19% udziału w kapitale zakładowym tej spółki, a w momencie sprzedaży A posiadała 22,7% udziału w kapitale spółki kapitałowej I. Tym samym A utrzymała udział kapitałowy w kapitale spółki kapitałowej I przez okres ponad 3 lat. Należy zatem stwierdzić, iż warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT zostały spełnione, a co za tym idzie dochód osiągnięty ze sprzedaży wszystkich powyższych udziałów jest wolny od podatku.

Wnioskodawca udziały spółki kapitałowej II nabył w czerwcu 2019 roku, a sprzedaży dokonał w lipcu 2021 roku. W ramach pierwszej transakcji nabycia udziałów w spółce kapitałowej II A uzyskała 18,9% udziałów w kapitale tej spółki kapitałowej. Następnie w skutek podwyższenia kapitału zakładowego w spółce kapitałowej II, w którym to podwyższeniu nie uczestniczyła A jej udział kapitałowy w tej spółce uległ zmniejszeniu do 17,9%. Niemniej udział procentowy udziałów posiadanych w spółce kapitałowej II nie spadł poniżej 10%. Tym samym A utrzymała udział kapitałowy w spółce kapitałowej II na poziomie wynoszącym co najmniej 10% przez okres dwóch lat. Tym samym należy zatem stwierdzić, iż warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT zostały spełnione, a co za tym idzie dochód osiągnięty ze sprzedaży powyższych wszystkich posiadanych przez A w spółce kapitałowej II udziałów jest wolny od podatku.

A udziały spółki kapitałowej III nabyła w lipcu 2019 roku, a sprzedaży dokona przed końcem 2023 roku. Wnioskodawca w ramach nabycia tych pierwszych udziałów w spółce kapitałowej III uzyskał 12,89% udziału w kapitale spółki kapitałowej III. Następnie w wyniku planowanego podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej III A obejmie kolejne udziały w kapitale spółki kapitałowej niemniej jednak jej udziału w kapitale zakładowym tej spółki pozostanie na tym samym poziomie tj. 12,89%. W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej III ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną A posiadać będzie 12,89% ogółu akcji (12,89% ogółu kapitału akcyjnego spółki). W wyniku przekształcenia zmianie ulegnie jedynie forma prawa spółki kapitałowej III, w której A posiada udział kapitałowy, niemniej jednak nadal będzie to spółka kapitałowa w siedzibą w Polsce, a udział A w jej kapitale nie zmieni się i będzie nadal wynosił 12,89%. W ocenie Wnioskodawcy zmiana formy prawnej ze spółki z ograniczą odpowiedzialnością na spółkę akcyjną, nie ma wpływu, a w szczególności nie przerywa liczenia dwuletniego okresu posiadania udziału kapitałowego wynoszącego co najmniej 10% w kapitale zakładowym spółki. W konsekwencji należy zatem stwierdzić, iż warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT zostaną spełnione, a co za tym idzie dochód osiągnięty ze sprzedaży powyższych akcji będzie wolny od podatku.

Powyższe potwierdzają interpretacje indywidualne wydawane przez organy podatkowe, np.: interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2020 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.428.2019.2.AJ/MR.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Katalog zwolnień w podatku dochodowym od osób prawnych określony został w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”).

I tak, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Ponadto, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Na podstawie art. 4a pkt 30 Ustawy CIT:

ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o funduszach inwestycyjnych - oznacza to ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 605 i 1595).

W myśl art. 4a pkt 30a Ustawy CIT:

ilekroć w ustawie jest mowa o alternatywnej spółce inwestycyjnej - oznacza to alternatywną spółkę inwestycyjną w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2021 r., poz. 605 ze zm., dalej: „ustawa o FI i ZAFI”):

Alternatywna spółka inwestycyjna jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust. 4 pkt 2.

Stosownie do art. 8a ust. 2 ww. ustawy:

Alternatywna spółka inwestycyjna może prowadzić działalność w formie:

1)spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo spółki europejskiej;

2)spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna albo spółka europejska.

W myśl art. 8a ust. 3 ustawy o FI i ZAFI:

wyłącznym przedmiotem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.

Jak stanowi art. 8b ust. 2 ww. ustawy:

Zarządzającym ASI może być wyłącznie:

1)w przypadku określonym w art. 8a ust. 2 pkt 1 - spółka kapitałowa będąca alternatywną spółką inwestycyjną, prowadząca działalność jako wewnętrznie zarządzający ASI;

2)w przypadku określonym w art. 8a ust. 2 pkt 2 - spółka kapitałowa będąca komplementariuszem alternatywnej spółki inwestycyjnej, prowadząca działalność jako zewnętrznie zarządzający ASI.

Zgodnie z art. 70a ust. 1 ustawy o FI i ZAFI:

zarządzającym ASI może być wyłącznie spółka kapitałowa, o której mowa w art. 8b ust. 2, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która uzyskała zezwolenie Komisji na wykonywanie działalności określonej w art. 70e ust. 1 (zezwolenie na wykonywanie działalności przez zarządzającego ASI).

Na podstawie art. 70e ust. 1 ww. ustawy:

przedmiotem działalności zarządzającego ASI może być wyłącznie zarządzanie alternatywną spółką inwestycyjną, w tym wprowadzanie tej spółki do obrotu, oraz, z zastrzeżeniem ust. 2, zarządzanie unijnym AFI, w tym wprowadzanie tych AFI do obrotu.

Z danych zawartych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest dokonywanie inwestycji finansowych. Od dnia 10 sierpnia 2018 r. na mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego i wpisu do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych, Wnioskodawca działa jako alternatywna spółka inwestycyjna. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca sprzedał/zamierza sprzedać nabyte udziały i akcje w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce.

W ramach Inwestycji I Wnioskodawca we wrześniu 2018 r. objął udziały w Spółce kapitałowej I w wysokości 19% kapitału zakładowego tej spółki. Następnie, w październiku 2020 r., A nabyła dodatkowe udziały tej spółki uzyskując 22,7% udziału w kapitale tej spółki. W październiku 2021 roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów w spółce kapitałowej I. Przed sprzedażą wszystkich udziałów posiadanych w kapitale zakładowym spółki kapitałowej I przez A jej udział kapitałowy w tej spółce nie uległ już żadnym zmianom.

W ramach Inwestycji II Wnioskodawca w czerwcu 2019 r. objął nowo utworzone udziały spółki kapitałowej II, co stanowiło 18,9% kapitału zakładowego tej spółki kapitałowej. Następnie, w październiku 2019 roku A objęła kolejne udziały w tej spółce, a po tym wydarzeniu udział kapitałowy nie zmienił się i Wnioskodawca nadal posiadał 18,9% udziału w kapitale spółki II. Ponadto, przed sprzedażą wszystkich udziałów posiadanych w kapitale zakładowym spółki kapitałowej II przez A jej udział kapitałowy w tej spółce nie uległ już żadnym zmianom.

W grudniu 2019 roku miało miejsce dodatkowe podwyższenie kapitału, podczas którego A nie objęła udziałów spółki kapitałowej II. W wyniku tego zdarzenia udział Wnioskodawcy w kapitale spółki kapitałowej II wynosił 17,9%. Następnie przed dokonaniem sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych przez A udział kapitałowy Wnioskodawcy w kapitale zakładowym tej spółki nie ulegał już zmianie.

W lipcu 2021 roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów spółki kapitałowej II.

W ramach Inwestycji III Wnioskodawca w lipcu 2019 roku objął udziały w spółce kapitałowej III, co w efekcie spowodowało osiągnięcie udziału w kapitale tej spółki na poziomie 12,8%. W styczniu 2022 roku A planuje objąć udziały w ramach nowej emisji udziałów. Po zakończeniu tej transakcji A będzie posiadała udział w kapitale na poziomie 12,8%.

W lutym 2022 roku planowane jest przekształcenie spółki kapitałowej III ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Po dokonaniu przekształcenia Wnioskodawca  będzie posiadać 12,8% ogółu akcji - A posiadać będzie 12,8% kapitału akcyjnego spółki kapitałowej III. Następnie przed dokonaniem niżej wskazanej sprzedaży akcji udział kapitałowy A w kapitale akcyjnym spółki kapitałowej III nie ulegnie już żadnym zmianom.

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży wszystkich posiadanych w przyszłości akcji spółki kapitałowej III nie później niż przed końcem 2023 roku.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi ustalenie, czy dochód ze sprzedaży udziałów i akcji spółek kapitałowych I, II i III jest/będzie wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, że z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT wynika okoliczność, że aby Spółka mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku, musi spełnić określone wymogi dotyczące liczby udziałów i czasu ich posiadania. Zwolnieniu podlegają bowiem dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych pochodzące w danym roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem, że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje):

- posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% (10% w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.) udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane,

- posiadała te udziały nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Należy podkreślić, że powyższe warunki zwolnienia dochodów (przychodów) należy zastosować w przypadku zbycia udziałów (akcji).

Z uzasadnienia do ustawy wprowadzającej ww. przepis od 1 stycznia 2019 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 2244) (druk nr 2862) wynika, że cyt.: Proponowane ograniczenie stosowania zwolnienia do sytuacji, gdzie alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, służy wyłączeniu ze zwolnienia tzw. inwestycji portfelowych np. w akcje notowane GPW. Podobne ograniczenie stosowane jest obecnie w zakresie zwolnienia dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Dzięki temu przepisy w zakresie zwolnień dochodów ze sprzedaży udziałów (akcji) i dochodów z udziału w zyskach będą spójne i nie dadzą możliwości nadużyć.

Wprowadzone ww. zwolnienie podatkowe miało służyć jako zachęta do wspierania innowacyjności poprzez ASI, w szczególności w zakresie finansowania tzw. startupów, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na terenie Polski, co powinno wpłynąć na zwiększenie ilości startupów generujących dochody, które zostaną opodatkowane podatkiem CIT w Polsce. Niemniej jednak, w przypadku wszelkich ulg i zwolnień niezbędna jest ścisła i  literalna wykładnia przepisów, która nie może uprawniać do nieuzasadnionego rozszerzenia zakresu ich obowiązywania.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT, odnosi się do dochodu (przychodu) ze zbycia udziałów (akcji), a zatem warunki uprawniające do zwolnienia powinny być odnoszone do każdego takiego zbycia, tj. zbycia poszczególnych udziałów (akcji). Dochody Wnioskodawcy osiągnięte ze zbycia posiadanych przez tą spółkę udziałów (akcji) mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie ww. przepisu jeżeli spełnione są łącznie 2 przesłanki, tzn. przed dniem zbycia A posiada nie mniej niż 5% (10% w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.) udziałów (akcji) oraz zbywane udziały (akcje) posiada bezpośrednio nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Biorąc zatem pod uwagę literalne brzmienie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT, tj. wymóg posiadania bezpośrednio nie mniej niż 5% (10% w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.) udziałów (akcji) przed dniem zbycia udziałów, przez nieprzerwany okres dwóch lat, należy uznać, że spełnienie ww. warunku jest konieczne dla każdej pojedynczej transakcji zbycia udziału/udziałów (akcji) przez A.

Mając zatem na uwadze powyższe wyjaśnienia stwierdzić należy, że w odniesieniu do Inwestycji I Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT do dochodu uzyskanego ze zbycia w październiku 2021 r. 19% udziałów objętych we wrześniu 2018 r. W tym bowiem przypadku warunki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT zostały spełnione.

Zauważyć ponadto należy, że w ramach Inwestycji I Wnioskodawca w październiku 2020 r. nabył dodatkowe udziały w spółce kapitałowej I uzyskując 22,7% udziału w kapitale tej spółki, a zbycia wszystkich posiadanych udziałów w spółce kapitałowej I dokonał w październiku 2021 r. Zatem, w odniesieniu do dochodu ze sprzedaży 3,7% udziałów w kapitale spółki I nabytych w październiku 2020 r. nie został spełniony warunek posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres dwóch lat wynikający z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

Odnosząc się z kolei do zwolnienia z opodatkowania z tytułu sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej II w ramach Inwestycji II stwierdzić należy, że dochody z tytułu zbycia udziałów spółki kapitałowej II będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT w części dotyczącej udziałów objętych w czerwcu 2019 r.

Z opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika bowiem, że w ramach Inwestycji II Wnioskodawca w czerwcu 2019 r. objął nowo utworzone udziały spółki kapitałowej II w wysokości 18,9% kapitału zakładowego tej spółki kapitałowej. Następnie, w październiku 2019 roku objął kolejne udziały w tej spółce, a po tym wydarzeniu udział kapitałowy Wnioskodawcy pozostał na niezmienionym poziomie (18,9%). Ponadto, w grudniu 2019 roku miało miejsce dodatkowe podwyższenie kapitału, a w wyniku tego zdarzenia udział Wnioskodawcy w kapitale spółki kapitałowej II wynosił 17,9%. W lipcu 2021 roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów spółki kapitałowej II.

Z powyższego wynika, że dokonując sprzedaży w lipcu 2021 r. udziałów nabytych w czerwcu 2019 r. został spełniony warunek posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres dwóch lat, zatem dochód ze sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej II w tej części może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

Zauważyć natomiast należy, że transakcja sprzedaży w lipcu 2021 r. udziałów objętych w październiku 2019 r. nie spełnia warunku dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów, przed dniem ich zbycia. Zatem w tej części dochód nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.  

W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Mając natomiast na uwadze dochód uzyskany/uzyskiwany ze sprzedaży akcji spółki kapitałowej III stwierdzić należy, że przysporzenie to nie będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

Zauważyć należy, że w ramach Inwestycji III w lipcu 2019 roku Wnioskodawca objął udziały w spółce kapitałowej III, co w efekcie spowodowało osiągnięcie udziału w kapitale tej spółki na poziomie 12,8%. W styczniu 2022 roku A planuje objąć udziały w ramach nowej emisji udziałów. Po zakończeniu tej transakcji A będzie posiadała udział w kapitale na poziomie 12,8%. Ponadto, w lutym 2022 roku planowane jest przekształcenie spółki kapitałowej III ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Po dokonaniu przekształcenia Wnioskodawca będzie posiadać 12,8% kapitału akcyjnego spółki kapitałowej III. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży wszystkich posiadanych w przyszłości akcji spółki kapitałowej III nie później niż przed końcem 2023 roku.

Odnosząc powyższe zdarzenie do przepisów prawa podatkowego zauważyć należy, że dochód ze zbycia akcji nabytych w ramach Inwestycji III przed końcem 2023 r. nie będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

W rozpatrywanym przypadku istotne znaczenie ma planowane w lutym 2022 r. dokonanie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca posiada udziały w spółkę akcyjną.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego brak jest podstaw do przyjęcia, iż w przypadku niezachowania dwuletniego okresu posiadania udziałów (akcji) w spółce przed dniem ich zbycia istnieje prawo do zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT. Wskazane przepisy nie przewidują żadnego w tym względzie wyjątku.

W tym miejscu należy odnieść się do zagadnienia sukcesji podatkowej (uregulowanej przepisami art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Wskazać należy, iż dotyczy ona spółek biorących udział w procesie przekształcenia. Nie stanowi natomiast przedmiotu normowanego sukcesją podatkową kwestia praw i obowiązków podatkowych związanych z uczestnictwem wspólnika w tychże spółkach.

Potwierdzenie powyższego znajduje wyraz w orzecznictwie sądów administracyjnych. Dla przykładu, NSA w wyroku z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 2895/12 (potwierdzającym orzeczenie WSA w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2012 r., sygn. Akt III SA/Wa 3141/11) stwierdził: „Zasadniczym błędem w rozumowaniu skarżącej jest założenie, że skutki przekształcenia spółek kapitałowych na gruncie przepisów prawa podatkowego są takie same dla podmiotów podlegających przekształcaniu i przekształceniu, jak i dla podmiotów trzecich. Jak słusznie podkreślił sąd pierwszej instancji sukcesja praw i obowiązków nie odnosi się do strony skarżącej, która nie jest podmiotem powstałym w wyniku przekształcenia spółki córki” (podobnie NSA w wyroku z dnia 28 września 2011 r., sygn. akt II FSK 596/10 potwierdzającym orzeczenie WSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 706/09).

Nie można zatem mówić o sukcesji podatkowej praw i obowiązków Wnioskodawcy (udziałowca) w spółce przekształconej w aspekcie możliwości zastosowania zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT.

Dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w spółce której udziały (akcje) są zbywane stanowi termin dla Wnioskodawcy - podatnika - podmiotu chcącego skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Nie biegnie on natomiast dla spółek biorących udział w procesie przekształcenia i nie podlega „łączeniu” z okresem posiadania udziałów (akcji) w spółce przekształcanej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić zatem należy, że dochód Wnioskodawcy ze zbycia akcji przed końcem 2023 roku, w ramach Inwestycji III nie będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania.

Powyższe wynika z niespełniania warunku nieprzerwanego dwuletniego posiadania udziałów (akcji) w spółce, której udziały (akcje) są zbywane w związku z dokonaniem przekształcenia spółki w lutym 2022 roku.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące ustalenia, czy zbycie akcji nabytych w ramach Inwestycji III będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT jest nieprawidłowe.

Reasumując, stanowisko dotyczące ustalenia, czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 58a Ustawy CIT w odniesieniu do dochodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów/akcji spółek kapitałowych w ramach:

- Inwestycji I:

− w części dotyczącej udziałów objętych we wrześniu 2018 r. – jest prawidłowe,

− w pozostałej części – jest nieprawidłowe;

- Inwestycji II:

− w części dotyczącej udziałów objętych w czerwcu 2019 r. – jest prawidłowe;

− w pozostałej części – jest nieprawidłowe;

- Inwestycji III – jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).