Dotyczy ustalenia, czy w związku z przeprowadzeniem dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w kapitale zakładowym spó... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.133.2022.1.ŚS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.133.2022.1.ŚS

Temat interpretacji

Dotyczy ustalenia, czy w związku z przeprowadzeniem dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w kapitale zakładowym spółek celowych bez wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 marca 2022 r. r. wpłynął Pana wniosek z 25 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w związku z przeprowadzeniem dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w kapitale zakładowym spółek celowych bez wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca oraz trzy osoby fizyczne (dalej: „przedsiębiorcy”) zajmują się działalnością gospodarczą związaną z rynkiem nieruchomościowym, w tym m.in., działalnością związaną z nabywaniem nieruchomości, przeprowadzaniem remontów oraz rewitalizacji, pośrednictwem w obrocie nieruchomościami marketingiem, promocją oraz edukacją w zakresie rynku nieruchomości w Polsce. Część działalności realizowana jest  pomiędzy przedsiębiorcami wspólnie, a część działań realizowana jest przez poszczególnych przedsiębiorców indywidualnie. Przedsiębiorcy realizują działalności gospodarcze osobiście lub poprzez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością między innymi, w ramach spółki F. X sp. z o. o., F. sp. z o. o. lub innych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „spółki celowe”). Spółki celowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. W niektórych spółkach celowych uczestniczą udziałowo wszyscy przedsiębiorcy, a w niektórych z nich tylko niektórzy przedsiębiorcy. Część spółek celowych nie posiada obecnie żadnych aktywów lub pasywów, natomiast część spółek celowych posiada aktywa w postaci nieruchomości, zobowiązania lub prowadzi obecnie działalności gospodarcze, w tym zatrudnia pracowników oraz jest stroną umów gospodarczych. Wnioskodawca wraz z pozostałymi przedsiębiorcami prowadzą rozmowy celem konsolidacji przedsięwzięć gospodarczych, umożliwiającej zwiększenie wartości wspólnego przedsięwzięcia, wykorzystania wiedzy, doświadczenia oraz znajomości rynku nieruchomościowego poszczególnych przedsiębiorców (dalej: „porozumienie”).

W ramach realizacji porozumienia Wnioskodawca zamierza wraz z pozostałymi przedsiębiorcami założyć spółkę akcyjną w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (dalej: „spółka”). Obejmując  w spółce, bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty (np. przez inną kontrolowaną przez siebie spółkę), w zamian za wkład pieniężny, akcje w proporcjach ustalonych przez przedsiębiorców w ramach porozumienia.

Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz będzie podlegała opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka będzie pełniła funkcję podmiotu holdingowego, tj. będzie wyłącznym lub większościowym właścicielem wszystkich udziałów spółek celowych obecnie założonych oraz zakładanych w przyszłości.

Aby to osiągnąć, konieczne jest podjęcie następujących czynności:

1.podwyższenie kapitału zakładowego każdej spółki celowej,

2.objęcie przez spółkę wszystkich nowoutworzonych udziałów w ramach podwyższonego kapitału zakładowego każdej ze spółek celowych, stanowiących powyżej 50% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółek celowych,

3.objęcie udziałów nastąpi po wartości nominalnej udziałów w zamian za wkład pieniężny,

4.umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników spółek celowych, aby spółka stała się wyłącznym lub większościowym właścicielem, bez wynagrodzenia za zgodą umarzanego wspólnika.

Powyższe działania spowodują w konsekwencji, że spółka stanie się 100% właścicielem wszystkich spółek celowych.

Przeprowadzenie czynności w opisany powyżej sposób ma na celu osiągnięcie wskazanych powyżej celów prawnych (umożliwienie przeprowadzenia transakcji w sposób zgodny z regulacjami kodeksu spółek handlowych oraz uporządkowanie stanu właścicielskiego) i ekonomicznych (synergia działalności każdego z przedsiębiorców celem efektywnego wykorzystania wiedzy oraz doświadczenia poszczególnych przedsiębiorców). Innymi słowy, uwarunkowania gospodarcze i prawne uzasadniają przeprowadzenie czynności w sposób opisany we wniosku. Przedmiotem niniejszego wniosku są konsekwencje podatkowe objęcia przez spółkę udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółek celowych w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów, pomimo, iż rynkowa wartość udziałów niektórych ze spółek celowych, z uwagi na posiadane przez te spółki celowe aktywa i pasywa jest większa niż ich wartość nominalna.

Pytanie

Czy w związku z przeprowadzeniem dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w kapitale zakładowym spółek celowych bez wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji przeprowadzenia dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w kapitale zakładowym spółek celowych, po stronie spółki nie powstanie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1-7 ksh. Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tzn. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Umorzenie może być przeprowadzone za zgodą wspólnika, w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

Zgodnie z przepisem art. 199 § 2 ksh, umorzenie udziału wymaga także uchwały zgromadzenia wspólników która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

Jednocześnie stosownie  do art. 199 § 3 ksh, za zgodą wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.

W świetle powyższych regulacji, kwestia ustalenia wynagrodzenia dla wspólnika za udziały zbywane w celu umorzenia pozostawiona została swobodnemu uznaniu stron. Strony mogą w szczególności uzgodnić brak wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia.

Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, w przyszłości dojdzie do dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w spółkach celowych. Na skutek tej operacji, Spółka stanie się jedynym wspólnikiem spółek celowych.

Analizę tego, jakie skutki podatkowe w zakresie powstania przychodu dla spółki może mieć umorzenie udziałów pozostałych wspólników, należy rozpocząć od przedstawienia pojęcia przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”) nie zawiera expressis verbis definicji przychodu, a jedynie wymienia katalog przykładowych zdarzeń wiążących się z powstaniem przychodów podatkowych. Utrwalona linia orzecznicza wskazuje, że w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, rzeczywiście otrzymane w roku podatkowym bądź też przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze otrzymane (taki wniosek płynie m.in. z wyroku NSA z dnia 3 lutego 2015 r. sygn. akt II FSK 1780/13). W myśl powyższego, sytuacja opisana w zdarzeniu przyszłym nie prowadzi do otrzymania żadnego trwałego przysporzenia majątkowego przez Wnioskodawcę. W szczególności, Wnioskodawca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia od pozostałych wspólników ani od żadnej ze spółek celowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajduje zastosowania również art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, zgodnie z którym przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych świadczeń w naturze. Spółka nie otrzyma bowiem żadnej rzeczy ani żadnego prawa - ani od pozostałych udziałowców spółek celowych, ani od samych spółek celowych. Transakcja umorzenia dobrowolnego odbędzie się wyłącznie w relacji pomiędzy spółkami celowymi a pozostałymi wspólnikami spółek celowych. Taka transakcja nie może zatem stanowić świadczenia na rzecz spółki.

Na skutek umorzenia udziałów pozostałych wspólników, sytuacja spółki zmienia się o tyle, że zmieni się wartość rynkowa posiadanych przez spółkę udziałów w spółkach celowych. Należy jednak zauważyć, że sama zmiana wartości rynkowej udziałów nie podlega opodatkowaniu, bowiem updop wiąże powstanie przychodu podatkowego nie ze wzrostem wartości rynkowej posiadanych przez podatnika udziałów, lecz z realizacją faktycznej wartości i udziałów, np. w momencie ich sprzedaży. Należy zauważyć, że sam wzrost wartości aktywów podatnika wynikający np. z ich wyceny, a niezwiązany z realnym przysporzeniem majątkowym, nie posiada przymiotu trwałości i ma jedynie charakter hipotetyczny. Analogicznie - spadek wartości rynkowej aktywów podatnika nie oznacza powstania po stronie tego podatnika kosztów podatkowych na wzrost lub spadek wartości rynkowej udziałów może w pływać wiele okoliczności, w tym zmiany w otoczeniu gospodarczym, jak bądź i kondycja finansowa spółki. Nie ma jednak wątpliwości, że takie wahania pozostają neutralne podatkowo. Dodatkowo należy wskazać, że przepisy updop nie zawierają żadnych szczególnych regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku z umorzeniem bez wynagrodzenia udziałów posiadanych przez jednego z udziałowców po stronie pozostałych udziałowców (których udziały nie są zbywane ani umarzane) powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawione wyżej argumenty, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że zaprezentowane przez niego stanowisko w odniesieniu do zadanego pytania jest prawidłowe.

Wnioskodawca zauważa że analogiczne zagadnienia były przedmiotem licznych indywidualnych interpretacji podatkowych, które potwierdzają jego stanowisko, w tym:

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 marca 2016 r., Znak: ITPB3/4510-713/15/PS,

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 marca 2015 r., Znak: IBPBI/2/423-1556/14/AK.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz wskazane regulacje prawne, stwierdzić należy, że po stronie Spółki, jako wspólnika pozostającego w spółkach celowych nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku z umorzeniem udziałów innego wspólnika, gdyż spółka nie osiągnie żadnych korzyści majątkowych, w tym żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. Spółka nie osiągnie zatem faktycznego przychodu (dochodu), który mógłby podlegać opodatkowaniu w momencie umorzenia udziałów innego udziałowca. W związku z umorzeniem udziałów danego wspólnika pozostali wspólnicy nie otrzymują pieniędzy ani wartości pieniężnych (jak również świadczenia te nie są postawione do ich dyspozycji). Brak jest również podstaw do uznania, że w związku z tym zdarzeniem otrzymują oni świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne świadczenia. W szczególności umorzenie udziałów należących do danego udziałowca nie oznacza otrzymania udziałów danego udziałowca przez pozostałych wspólników.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie  interpretacji indywidualnej

Zasady umarzania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uregulowane zostały w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „Ksh”).

Zgodnie z art. 199 § 1 tej ustawy:

udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

Jak wynika z powyższego przepisu, spółka umarzająca udziały nabywa udziały celem ich umorzenia, tzn. ich prawnego unicestwienia. Prawne unicestwienie udziałów polega na wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z umarzanych udziałów.

Stosownie do art. 199 § 2 ww. ustawy:

Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.

W myśl art. 199 § 3 cyt. ustawy:

za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.

Zgodnie z Ksh wyróżnić zatem można trzy sposoby umarzania udziałów:

1.umorzenie dobrowolne – w którym wspólnik musi wyrazić zgodę na umorzenie posiadanych przez niego udziałów; dochodzi do niego w drodze wykupu przez spółkę udziałów i ich umorzenia;

2.umorzenie przymusowe – niezależne od zgody wspólnika, zgodnie z przesłankami określonymi w umowie spółki, które umożliwiają podjęcie stosownej uchwały o umorzeniu;

3.umorzenie automatyczne (warunkowe) – w konstrukcji podobne do umorzenia przymusowego; dochodzi do skutku w razie ziszczenia się określonych w umowie spółki zdarzeń, z tym, że nie jest wymagana uchwała o umorzeniu.

Biorąc powyższe po uwagę wskazać należy, że umarzanie udziałów, co do zasady odbywa się za wynagrodzeniem. Jednak w ramach umorzenia dobrowolnego dopuszcza się także umorzenie nieodpłatne. W takiej sytuacji dochodzi najpierw do zbycia tych udziałów przez udziałowca i nabycie ich przez spółkę, a dopiero w drugiej kolejności do ich umorzenia przez spółkę w przyszłości. Zatem, w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia udziałów przez spółkę i odrębnie ich umorzenia – w dwóch etapach działań.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.; dalej: „updop”):

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do art. 7 ust. 2 updop:

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Szczególną kategorię dochodów/przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych stanowią dochody/przychody z udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b updop:

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 updop:

za przychody z zysków kapitałowych uważa się inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów.

Łączna wykładnia ww. przepisów prowadzi do wniosku, że opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych wystąpi w stosunku do tych kategorii, które zgodnie z cytowaną updop, stanowią odpowiednio dochód albo przychód. Zatem, jeśli określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawą podatkową, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Należy zauważyć, że ustawodawca nie wprowadził do updop, ogólnej definicji przychodu podatkowego. Na podstawie art. 12 ust. 1 updop, można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Skutek w postaci powstania przychodów w rozumieniu ww. ustawy może być również następstwem zdarzeń prawnych, których skutkiem jest zmniejszenie pasywów podatnika, czyli jego zobowiązań.

Treść art. 12 ust. 1 updop, wskazuje, że zostały wskazane jedynie przykładowe przysporzenia zaliczane do kategorii przychodów. Natomiast, art. 12 ust. 4 updop, określa w sposób enumeratywny, które zdarzenia nie stanowią przychodu. Generalnie należy wskazać, że przychód powstaje w każdym przypadku, w którym podatnik uzyskuje realną korzyść.

Z powyższych przepisów należy wyprowadzić wniosek, że aby dane przysporzenie majątkowe mogło zostać uznane za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, powinno mieć ono konkretny wymiar i definitywny charakter.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika m.in., że w ramach realizacji porozumienia Wnioskodawca zamierza wraz z pozostałymi przedsiębiorcami założyć spółkę akcyjną w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (dalej: „spółka”). Obejmując  w spółce, bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty (np. przez inną kontrolowaną przez siebie spółkę), w zamian za wkład pieniężny, akcje w proporcjach ustalonych przez przedsiębiorców w ramach porozumienia.

Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz będzie podlegała opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka będzie pełniła funkcję podmiotu holdingowego, tj. będzie wyłącznym lub większościowym właścicielem wszystkich udziałów spółek celowych obecnie założonych oraz zakładanych w przyszłości.

Aby to osiągnąć, konieczne jest podjęcie następujących czynności:

1.podwyższenie kapitału zakładowego każdej spółki celowej,

2.objęcie przez spółkę wszystkich nowoutworzonych udziałów w ramach podwyższonego kapitału zakładowego każdej ze spółek celowych, stanowiących powyżej 50% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółek celowych,

3.objęcie udziałów nastąpi po wartości nominalnej udziałów w zamian za wkład pieniężny,

4.umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników spółek celowych, aby spółka stała się wyłącznym lub większościowym właścicielem, bez wynagrodzenia za zgodą umarzanego wspólnika.

Powyższe działania spowodują w konsekwencji, że spółka stanie się 100% właścicielem wszystkich spółek celowych.

Przeprowadzenie czynności w opisany powyżej sposób ma na celu osiągnięcie wskazanych powyżej celów prawnych (umożliwienie przeprowadzenia transakcji w sposób zgodny z regulacjami kodeksu spółek handlowych oraz uporządkowanie stanu właścicielskiego) i ekonomicznych (synergia działalności każdego z przedsiębiorców celem efektywnego wykorzystania wiedzy oraz doświadczenia poszczególnych przedsiębiorców). Innymi słowy, uwarunkowania gospodarcze i prawne uzasadniają przeprowadzenie czynności w sposób opisany we wniosku.

Pana wątpliwość dotyczy  kwestii ustalenia, czy w związku z przeprowadzeniem dobrowolnego umorzenia udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników w kapitale zakładowym spółek celowych bez wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc powyżej cytowane przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że po stronie Spółki, jako wspólnika pozostającego w spółkach celowych nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku z umorzeniem udziałów innego wspólnika, gdyż spółka nie osiągnie żadnych korzyści majątkowych, w tym żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. Spółka nie osiągnie zatem faktycznego przychodu (dochodu), który mógłby podlegać opodatkowaniu  w momencie umorzenia udziałów innego udziałowca. W związku z umorzeniem udziałów danego wspólnika pozostali wspólnicy nie otrzymują pieniędzy ani wartości pieniężnych (jak również świadczenia te nie są postawione do ich dyspozycji). Brak jest również podstaw do uznania, że w związku z tym zdarzeniem otrzymują oni świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne świadczenia. W szczególności umorzenie udziałów należących do danego udziałowca nie oznacza otrzymania udziałów danego udziałowca przez pozostałych wspólników.

Tym samym Pana stanowisko  jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych  oraz wyroku NSA należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie wiążą tut. Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).