W zakresie powstania przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników jako zwrot wkładu. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.1035.2022.2.MS2

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1035.2022.2.MS2

Temat interpretacji

W zakresie powstania przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników jako zwrot wkładu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek o  wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani wspólnikiem spółki osobowej, która prowadzi działalność pod nazwą Spółka Jawna (zwana dalej „Spółką”). Podlega Pani opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.

Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Umowa spółki została zawarta w dniu 27 stycznia 2005 r., zaś z dniem 21 lutego 2005 r. Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne.

Spółka w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje m.in. nieruchomość położoną w  (…) objętą księgą wieczystą numer (…), prowadzoną przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w (…) stanowiącej trzy działki oznaczone jako pgr. (…) o połączonej powierzchni 2118 m2, zabudowaną budynkiem administracyjnym i chłodniami, rampami oznaczonym jako budynki przemysłowe i pozostałe budynki niemieszkalne

Przedmiotowa nieruchomość została kupiona przez Panią w dniu 12 września 2001 r. w  ramach małżeńskiej wspólności majątkowej i wprowadzona w całości do środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią pod firmą (…), a następnie dnia 31 grudnia 2005 r. wniesiona w ramach aportu przedsiębiorstwa do Spółki. Aportu tego dokonała Pani i Pani mąż (oboje będący wspólnikami Spółki), ponieważ przedsiębiorstwo należało do  małżeńskiej wspólności majątkowej.

Poszczególne składniki tej nieruchomości stanowią środki trwałe spółki i zostały amortyzowane, za wyjątkiem gruntów.

Wspólnicy Spółki jawnej zdecydowali dokonać zwrotu części wniesionych przez wspólników wkładów i związanego z tym obniżenia wartości udziałów kapitałowych. W konsekwencji planują przeniesienie własności wspomnianej nieruchomości na  wspólników w udziałach odpowiadających proporcji, w jakiej podnieśli swoje wkłady przy wnoszeniu przedsiębiorstwa obejmującego przedmiotową nieruchomość. Wkłady obu wspólników zostaną przy tym obniżone (w tej samej proporcji) o wartość nieruchomości, jaką wskazano przy aporcie.

Wycofanie powyższej nieruchomości nie nastąpi tytułem wypłaty zysku w tej spółce. Przeniesienie jej do majątku wspólników nastąpi w formie aktu notarialnego, po uprzednim postanowieniu o zwrocie wkładów w formie uchwały wspólników spółki jawnej. Podstawą prawną do tej uchwały będzie art. 54 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

Wspomniane udziały każdy wspólnik nabędzie do majątku prywatnego, objętego współwłasnością ustawową małżeńską. Przeniesienie udziałów we własności nieruchomości nastąpi w wykonaniu wspomnianej uchwały wspólników i nie będzie stanowiło umowy darowizny, ani zniesienia współwłasności w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Nie będzie Pani zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Spółki jawnej, wynikających z tej umowy, a także czynność ta nie będzie stanowić formy uregulowania przez spółkę jawną jakichkolwiek innych zobowiązań wobec Pani.

Żaden ze wspólników Spółki nie zamierza po nieodpłatnym wycofaniu nieruchomości z  majątku spółki jawnej występować ze spółki, a także wspólnicy nie planują jej likwidacji.

Pytania

1.Czy wycofanie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomości (udziału w  nieruchomości) z majątku Spółki na rzecz Pani i na rzecz drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych przez wspólników wkładów, związane z  obniżeniem wartości udziałów kapitałowych w spółce, spowoduje powstanie przychodu po  Pani stronie, a tym samym czy po Pani stronie powstanie obowiązek podatkowy w  podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy wycofanie opisanej w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomości (udziału w  nieruchomości) z majątku Spółki na Pani rzecz i na rzecz drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych przez wspólników wkładów, związane z  obniżeniem wartości udziałów kapitałowych w spółce, spowoduje powstanie po  Pani stronie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 1 wniosku, natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn (pytanie nr 2 wniosku) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

Wycofanie opisanej nieruchomości (udziału w nieruchomości) z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy nie spowoduje powstania przychodu po Jego stronie, a tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na postawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z działalności gospodarczej są również m.in. przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarcza oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że za przychody z działalności gospodarczej uznaje się przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy, że za odpłatne zbycie uważa się przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Natomiast w przypadku Wnioskodawcy taka odpłatność nie wystąpi. Wynika to z tego, że o ile dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości należącej do spółki osobowej na rzecz wspólnika, to zbycie to nie będzie miało dla spółki charakteru odpłatnego – spółka nie otrzyma w zamian za zbycie nieruchomości żadnych korzyści majątkowych, a tym samym wspólnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania dochodu z tego tytułu.

Także żaden ze wspólników nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego, ponieważ wraz ze zwrotem nieruchomości nastąpi odpowiednie obniżenie ich udziałów kapitałowych (dokładnie o wartość nieruchomości, którą otrzymają zmniejszy się wartość ich udziałów kapitałowych).

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w:

1)interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 września 2021 r., nr 1462-IPPB1.4511.1212.2016.9.S/MT, gdzie czytamy:

„W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy. że częściowy zwrot wkładu na rzecz komandytariusza Spółki, w ramach której to czynności na rzecz Wnioskodawcy wydana zostałaby Nieruchomość, nie będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy żadnych konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych? (…)

4. W przypadku uznania za nieprawidłowe stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania 1, jak ustalić przychody i koszty uzyskania przychodów po stronie Wnioskodawcy w związku z otrzymaniem przez niego częściowego zwrotu wkładu, w ramach której to czynności na rzecz Wnioskodawcy wydana zostałaby Nieruchomość? (…)

Tymczasem zdarzenie będące przedmiotem Interpretacji nie stanowi odpłatnego zbycia składnika majątkowego, a zatem nie może zostać uznane za powodujące powstanie przychodu w rozumieniu przywołanych przez Organ przepisów, gdyż, po pierwsze - tak jak w przypadku częściowego zwrotu wkładu pieniężnego - czynność ta jest neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a po drugie, tylko czynność odpłatna jest czynnością powodującą przysporzenie u obu stron dokonywanej czynności. Tymczasem zarówno uzyskanie środków pieniężnych, jak i „innego aktywa”, w tym przypadku papierów wartościowych czy też zwrotu nieruchomości - z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego - jak wskazano wcześniej, nie powoduje u wspólnika przysporzenia majątkowego, a więc nie stanowi czynności odpłatnej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, 2 i 3 jest prawidłowe”.

2)      wyrokach:

-Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2021 r., sygn. akt II FSK 3172/18;

-Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 5 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/GI 765/20;

-Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 328/20;

-Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Po 897/19;

-Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 lutego 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 726/18.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ww. ustawy:

§ 1 Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

§ 2 Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

Spółka jawna jako osobowa spółka prawa handlowego jest samodzielnym, odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków. Posiada swój własny majątek, który jest niezależny od majątków osobistych jej wspólników, może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jednocześnie z uwagi na transparentność podatkową spółka jawna osób fizycznych nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również podatku dochodowego od osób prawnych – podatnikami będą Wspólnicy Spółki.

Jeżeli wspólnikiem transparentnej podatkowo spółki jawnej jest osoba fizyczna, to w odniesieniu do jej dochodów uzyskanych z tej spółki zastosowanie znajdują zasady opodatkowania przewidziane w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Analizując przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, że udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu (art. 50 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych). Udział kapitałowy wspólnika jest więc ściśle powiązany z wkładem wniesionym przez niego do spółki osobowej.

W myśl art. 54 § 1 przywołanej wyżej ustawy:

Zmniejszenie udziału kapitałowego wymaga zgody pozostałych wspólników.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 9 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W świetle art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

a)pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie,

b)otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy stanowi, że:

Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się  przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a)pozostałych na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej lub prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej,

b)otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak więc wynika z powyższego przepisu warunkiem niepowstania przychodu przy odpłatnym zbyciu nieruchomości, otrzymanej w wyniku wycofania części wkładu, jest:

-upływ 6 lat pomiędzy zmniejszenie udziału kapitałowego w Spółce, a sprzedażą nieruchomości;

-zbycie nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej zaznaczono, Spółka jawna jest w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółką niebędącą osobą prawną. Oczywistym jest, że zwrot na rzecz wspólnika spółki jawnej części wkładu lub jej równowartości w pieniądzu nie wiąże się z prawem wspólnika do udziału w zysku. Jako świadczenie z odrębnego tytułu prawnego zmniejszenie udziału kapitałowego nie jest regulowane przepisem art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem nieodpłatne przeniesienie prawa do Nieruchomości z chwilą wycofania przez Panią części wkładu (związanego z obniżeniem wartości udziałów kapitałowych w spółce) ze Spółki, jest dla Pani neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zauważyć należy, że nie podlegała ocenie kwestia skutków podatkowych ewentualnego zbycia nieruchomości wskazanej przez Panią w opisie zdarzenia przyszłego. Nie została ona bowiem objęta pytaniem przyporządkowanym do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy wyłącznie Pani praw i obowiązków podatkowych, nie odnosi się natomiast do sytuacji prawnopodatkowej drugiego wspólnika.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-  Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).