w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o kt... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.72.2022.3.MW/MR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.72.2022.3.MW/MR

Temat interpretacji

w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w części dotyczącej ustalenia, czy:

Stacja do paletyzacji, którą nabyła Spółka stanowi robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ustawy o PDOP jest prawidłowe

Spółka będzie uprawniona odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP, za które uzna wydatki na nabycie Stacji, pod warunkiem, że nie dojdzie do zdarzenia przyszłego 1 jest prawidłowe

Spółka będzie uprawniona odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP, za które uzna opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f (w przypadku, gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji, jeżeli dojdzie do zdarzenia przyszłego 1 jest nieprawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w  roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 listopada 2022 r. (data wpływu 23 listopada 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca :

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o. o. (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest częścią międzynarodowego koncernu (…). Spółka podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.

Spółka działa w sektorze produkcji wyrobów (…). Jest globalnym partnerem w zakresie produkcji kontraktowej. Zakład produkcyjny Spółki wyposażony jest w wysokiej klasy narzędzia technologiczne.

Stan faktyczny

W związku z prowadzoną działalnością Spółka zwiększa park maszynowy wykorzystywany w działalności. W związku z tym Spółka nabyła:

stację do paletyzacji opakowań (…) do linii produkcyjnej Spółki (…) (dalej jako: Stacja, Robot).

Nabycie Stacji zostało udokumentowane na podstawie faktury nr (…) z dnia (…) r., faktury nr (…) z dnia (…) r. oraz faktury nr (…) z dnia (…).

Protokół odbioru i przekazania do eksploatacji od dostawcy podpisany został w dniu (…) r.

Spółka zaliczyła ten składnik majątku do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji środków trwałych w dniu (…) r., w związku z czym dokonywanie odpisów amortyzacyjnych rozpoczęto od (…) r.

Stacja do Paletyzacji (…) (w wersji (…)) jest stacją do paletyzacji lekkich opakowań przy wykorzystaniu robotów współpracujących. Zrobotyzowana Stacja (…) umożliwia układanie opakowań za pomocą robotów współpracujących (Cobotów).

Stacja zbudowana jest w oparciu o Robot (…). Robot (…) jest to 6-osiowy robot współpracujący o udźwigu 20 kg. Robot jest rodzajem zautomatyzowanego chwytaka, którego zadaniem jest pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie. Chwytak radzi sobie także z przenoszeniem papierowych arkuszy służących do oddzielenia poszczególnych warstw na palecie. Zasięg robota to 1700 mm.

Robot (…) wraz z urządzeniami i oprogramowaniem tworzą maszynę pakującą do bezpiecznej pracy z operatorem i osobami znajdującymi się w jego okolicach.

Zatem na całą konstrukcję Stacji do paletyzacji składają się:

Robot (…),

konstrukcja mechaniczna obejmująca wyposażoną szafę elektroniczną, ramiona ze skanerami bezpieczeństwa, chwytak podciśnieniowy,

automatyka, sterowanie, system bezpieczeństwa,

oprogramowanie - wersja zaawansowana (…),

podajnik pudełek zintegrowany ze stacją robota,

podstawa pod przekładki - regulowana z czujnikiem pojemnościowym

Panel (…), (7-calowy w wersji (…))

Stacja jest częścią linii produkcyjnych Spółki. Dzięki mobilności Stacji istnieje możliwość ulokowania jej bezpośrednio przy liniach produkcyjnych, co umożliwia bezpośrednie pobieranie przez robota pudełek albo setów (produktów zapakowanych w opakowania foliowe) z taśmy przesuwającej lub innej maszyny poprzedzającej. Stacja jest wyposażona w podajnik, który tak samo jak stacja, jest mobilny dzięki zastosowaniu wytrzymałych kółek. Możliwe jest montowanie podajnika w trzech różnych pozycjach. Następnie chwytak przemieszcza pudełko lub set na paletę. Istnieje również możliwość, aby to pracownik umieszczał karton/set na podajniku stacji. Robot pozwala na paletyzację opakowań kartonowych na dwóch paletach na raz. Stacja pozwala na obsługę dwóch rodzajów palet tj. euro palet (800mmx1200mm) oraz palet przemysłowych (1000mmx1200mm).

W część wyposażenia Stacji wchodzi również podstawa na przekładki z czujnikiem pojemnościowym. Podajnik na przekładki można dostawić do stacji za pomocą uchwytów, które pozwalają na doczepienie podajnika do Stacji.

Zakup Stacji pozwala na wprowadzenie następującego schematu. Wyprodukowane produkty przesuwają się po linii produkcyjnej w celu zapakowania. Pakowane są do pudełek lub w tzw. sety (większa ilość produktów owiniętych folią przemysłową) ręcznie przez pracowników lub z wykorzystaniem innych maszyn. Pudełka lub sety przemieszczają się po taśmie transportowej do podajnika będącego strefą odbioru przez robota. Dzięki wyposażeniu robota w chwytak podciśnieniowy do opakowań, automatycznie podnosi on pudełka lub sety i układa na paletach umieszczonych przez pracownika przy stacji do paletyzacji. Robot 1 , 2, 3, 4 posiada możliwość pobierania i układania przekładek pomiędzy warstwami opakowań, które pobierane są z podstawy na przekładki. Zastosowanie stacji paletyzującej pozwala na mniejsze fizyczne zaangażowanie pracowników. Nie muszą oni samodzielnie układać pudełek lub setów z produktami na paletach (a tym samym dźwigać opakowań ważących nawet do 18 kilogramów). Zaangażowanie pracowników ogranicza się do przepchnięcia z innej maszyny lub przełożenia zapakowanych pudełek lub setów na podajnik. Zastosowanie Stacji skraca również czas układania opakowań na paletach.

Stacja jest automatycznie sterowaną, programowalną maszyną przemysłową. Powstała z myślą o tym, że może ją obsługiwać każdy, nawet osoba nie znająca się na robotach przemysłowych czy programowaniu sterowników (…).

Komunikacja na poziomie „człowiek-maszyna” odbywa się poprzez 7 - calowy panel (…) firmy (…), na którym w sposób graficzny można układać opakowania w zależności od potrzeb. Dzięki zastosowaniu panelu możliwe jest łatwiejsze operowanie i konfiguracja paletyzacji. Nie potrzeba każdorazowo konfigurować robota, wszystkie operacje odbywają się na panelu z interfejsem graficznym. Pracownik Spółki, za pomocą panelu, wprowadza dane cyfrowe dotyczące działania Stacji. Dane te wprowadzane są za pomocą pamięci USB. Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. W przypadku Spółki takie teleinformatyczne systemy dotyczące produkcji i pakowania wykorzystywane są w ramach oprogramowania (…). Pracownik Spółki może połączyć robota (za pomocą panelu) z systemem (…) za pomocą pamięci USB. Na pamięci USB zapisywane są informacje z systemu (…) dotyczące specyfikacji pakowanych pudełek lub setów, które wgrywane są do panelu Stacji. Panel pozwala również na ręczne wprowadzenie informacji z bazy danych planów produkcyjnych zamieszczonych w (…) dotyczących m.in. numerów palet, danych produktów każdej linii produkcyjnej, które pozwalają na właściwe zaprogramowanie robota, w szczególności ustawienie czujników, przetworników regulujących np. podciśnienie, przeciążenie, kolizyjność. Dane przesyłane są z panelu sterującego do ramienia robota w formie cyfrowej. Dzięki zaprogramowaniu Stacji w oparciu o dane z systemu (…), Stacja jest zintegrowaną częścią linii produkcyjnej Spółki.

Wraz z nabyciem Stacji, Spółka nabyła także oprogramowanie (wersja zaawansowana (…) Panel (…)). Interfejs Stacji po zakupie zaprogramowany jest według ustawień producenta. Natomiast po zainstalowaniu Stacji w hali produkcyjnej Spółki, oprogramowanie i interfejs adaptowane są do potrzeb Spółki. Ustawienia każdej ze Stacji programowane są przez pracowników Wnioskodawcy pod każdy projekt realizowany przez Spółkę, co oznacza, że dostosowywane są one pod kątem używanych przez Spółkę palet, wymiaru i wagi towarów oraz pudełek/ setów, tak, aby zapewnić funkcjonalność robota względem wszystkich towarów, które przechodzą przez daną linię produkcyjną, pod którą w danym momencie dana Stacja jest wykorzystywana.

Stacja (…) została zaprojektowane tak, aby zapewnić jak największą elastyczność produkcji. Jednym z wyznaczników elastyczności jest mobilność. Stację można transportować za pomocą wózka widłowego. Dodatkowo stacja ma odkręcane ramiona, co pozwala na swobodny transport.

Stacja (a właściwie umieszczone w niej czujniki) zapewniają bezpieczeństwo obszaru pracy. Stacja wyposażona jest w skanery bezpieczeństwa (stacja posiada 3 skanery) w celu ochrony osób znajdujących się w okolicy stacji i operatorów. Skanery bezpieczeństwa posiadają dwie wydzielone strefy. Jeżeli osoba znajdzie się w działaniu tych stref robot będzie oczekiwał na dalszy ruch, jeżeli osoba będzie się zbliżała do stacji, to robot zwolni pracę do prędkości bezpiecznej, a jeżeli osoba znajdzie się za blisko może się całkowicie zatrzymać lub pozostać w prędkości bezpiecznej. Po opuszczeniu stref robot powróci do pracy. Skanery bezpieczeństwa wyznaczają dwie strefy żółtą i czerwoną. Dzięki temu robot zawsze wie czy operator opuścił strefę czy znajduje się np. obszarze palety, której skanery bezpieczeństwa nie widzą. Strefa żółta powoduje zwolnienie robota. Przy wyjściu ze strefy żółtej nie jest wymagane potwierdzenie pracownika. Strefa czerwona powoduje zwolnienie robota. Przy wyjściu ze strefy czerwonej jest wymagane potwierdzenie przez pracownika w celu powrotu robota do normalnego trybu pracy.

Możliwości techniczne Robota można scharakteryzować poprzez następujące cechy:

+100 referencji,

50-200 pudelek na warstwie (ilość zależy od pobrań wielokrotnych),

50 warstw na palecie,

obsługa kopiowania programów przez USB,

obsługa do 4 różnych rozmiarów pudełek na palecie — pobrania wielokrotne dla skomplikowanych,

konfiguracji pudełek na warstwach,

opcja paletyzacji dwóch różnych produktów na paletach,

opcja szukania palety dla palet o rożnych wysokościach,

do 6 różnych pobrań robota z podajnika,

opcja automatycznego doboru optymalnego pobrania robota dla pudełka na palecie,

kompatybilna z chwytakami mechanicznymi oraz ssawkowymi,

obsługa przekładek międzywarstwowych,

maksymalna waga pudełka do 17 kg (optymalnie 15 kg) dla Stacji w wersji (…) (waga zależna od zastosowanego chwytaka oraz rozmiaru pudełka),

zintegrowany 7 calowy graficzny panel operatorski do konfiguracji palet,

czas cyklu przy pełnej prędkości 8 — 10 sekund na pudełko (odpowiednio krótszy dla pobrań wielokrotnych),

obsługa euro palet oraz palet przemysłowych,

paletyzacja do wysokości max 2,3 metra (zależna od rozmiaru palety oraz pudełek),

możliwość pobierania z pochyłych podajników.

Stacja do paletyzacji, której głównym elementem jest Robot (…) wraz z podajnikiem do opakowań, podstawą na przekładki oraz oprogramowaniem, została zakupiona przez Spółkę od producenta tych robotów w Polsce (dalej jako „pierwsze nabycie").

Spółka wprowadziła Stację do ewidencji środków trwałych, o której mowa w art. 16d ust. 2 ustawy o PDOP, a od miesiąca następującego Spółka zalicza odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Zdarzenie przyszłe I

Spółka rozważa dokonanie ich odpłatnego zbycia Stacji, a następnie zawarcia umowy leasingu dotyczącego tej stacji (tzw. leasing zwrotny finansowy).

Zbycie zostałoby dokonane na rzecz podmiotu zajmującego się zawieraniem umów leasingu (dalej jako „Finansujący"). Finansujący miałby nabyć od Spółki (występującej również w roli Korzystającego) przedmiot leasingu wraz z dodatkowymi elementami oraz oprogramowaniem niezbędnym do jego używania (nabyty przez Spółkę w ramach pierwszego nabycia), a następnie odda Spółce jako korzystającemu do używania i pobierania pożytków przedmiot leasingu, a tym samym umowa leasingu będzie miała charakter leasingu zwrotnego. Przedmiot leasingu będzie jednocześnie przedmiotem, którego dotyczy umowa pierwszego nabycia. Po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesienie na Spółkę jako korzystającego własność tych środków trwałych.

Finansujący (po nabyciu Stacji od Wnioskodawcy), następnie odda Spółce jako korzystającemu do używania i pobierania pożytków przedmiot leasingu, a tym samym umowa leasingu będzie miała charakter leasingu zwrotnego. Zatem przedmiot leasingu będzie jednocześnie przedmiotem, którego dotyczy umowa sprzedaży.

Spółka wskazuje, że umowa leasingu dotyczącą Stacji będzie spełniała warunki do uznania jej za umowę leasingu, o której mowa w art. 17f ustawy o PDOP.

Wobec powyższego, jeżeli dojdzie do rozważanego scenariusza i Wnioskodawca zawrze umowę zwrotnego leasingu finansowego, Spółka będzie ponosiła opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczące Stacji, a po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesienie na korzystającego (Spółkę) własność środka trwałego.

Zdarzenie przyszłe II

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że Robot może podlegać rozbudowie lub przebudowie. Wynika to przede wszystkim z możliwości zainstalowania do Stacji innego chwytaka, który umożliwiałby poszerzenie funkcjonalności Stacji. Nowy chwytak umożliwiałby paletyzację opakowań o innych właściwościach (przede wszystkim o większej wadze). Spółka rozważa zatem również, aby w przyszłości dokonać nabycia chwytaka/ chwytaków, który zamiennie będzie mógł być używany jako element Stacji.

Spółka wskazuje, że w przypadku zdarzeń przyszłych (jeśli dojadą do skutku), Spółka będzie ponosiła wydatki z tytułu:

opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalonych w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczących Stacji do paletyzacji (jeżeli dojdzie do zawarcia ww. umowy leasingu),

nabycia dodatkowego chwytaka do Stacji do paletyzacji,

od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca wskazał, że Spółka na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji nie prowadzi działalności, z której uzyskiwałaby przychody z zysków kapitałowych. Nie planuje prowadzenia działalności w tym zakresie również w najbliższych latach.

Wnioskodawca wskazał, że w latach podatkowych, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację nie planuje osiągać dochodów z zysków kapitałowych. W związku z czym zakłada, że w latach podatkowych, w których będzie korzystał z ulgi na robotyzację będzie osiągał dochody z innych źródeł niż zyski kapitałowe, tj. wyłącznie dochody z działalności operacyjnej.

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zatem Wnioskodawca ma świadomość, że odliczenie ulgi na robotyzację dotyczy odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację wyłącznie od przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Zatem nawet jeżeli uzyskałby przychody z zysków kapitałowych, nie zamierza odliczać od nich kosztów uzyskania przychodów na robotyzację.

Wnioskodawca zakłada, że w latach podatkowych, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację nie poniesie straty.

Jednocześnie Wnioskodawca ma świadomość, że na podstawie art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 8 (zdanie pierwsze i drugie), odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zatem, w przypadku, gdyby w latach podatkowych, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację Spółka osiągnęła stratę, będzie uprawniona do odliczenia ulgi dopiero w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Zatem, odliczenie ulgi nie będzie przysługiwało w latach poniesienia straty (gdyby to nastąpiło).

2.Spółka nie planuje uzyskiwać dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o PDOP). Spółka nie planuje uzyskiwać dochodów z działalności gospodarczej z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu (art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o PDOP).

3.Wnioskodawca wskazał, że wskazane w treści wniosku koszty zostały poniesione ze środków obrotowych Spółki i nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. Koszty te nie zostały również odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 5 ustawy o PDOP, koszty poniesione na robotyzację podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast stosownie do art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 5a ustawy o PDOP, w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 27, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę.

Zatem w przypadku, gdyby w przyszłości koszty na robotyzację zostały Spółce zwrócone, Wnioskodawca ma świadomość ciążącego na nim obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę.

4.Wnioskodawca wskazał, że Spółka nabyła Stację do paletyzacji opakowań (…)do linii produkcyjnej Spółki (…) i to właśnie ta Stacja jest przedmiotem wniosku w zakresie zadanych przez Spółkę pytań.

Wnioskodawca wyjaśnił, że w pierwotnym wniosku wkradł się błąd pisarski i Spółka zamiast sformułowania "(…)", w trzech miejscach użyła sformułowania "(…)"

Jest we wniosku: „(…) została zaprojektowane tak, aby zapewnić jak największą elastyczność produkcji.”

Powinno być: „(…) została zaprojektowana tak, aby zapewnić jak największą elastyczność produkcji.”

Jest we wniosku: „Jak wskazano, Spółka nabyła Stację do paletyzacji (…), której głównym elementem jest (…) wraz z podajnikiem do opakowań, podstawą na przekładki oraz oprogramowaniem."

Powinno być: „Jak wskazano, Spółka nabyła Stację do paletyzacji (…), której głównym elementem jest (…) wraz z podajnikiem do opakowań, podstawą na przekładki oraz oprogramowaniem."

Jest we wniosku: "Stacja do paletyzacji (…) jako robot przemysłowy w rozumieniu art. 38eb ustawy o PDOP”.

Powinno być: "Stacja do paletyzacji (…) jako robot przemysłowy w rozumieniu art. 38eb ustawy o PDOP."

5.Wskazana we wniosku Stacja została przez Spółkę zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jako "roboty przemysłowe" według symbolu 489 Klasyfikacji Środków Trwałych.

Spółka wyjaśniła, że zarówno producent (co wynika z oferty przedstawionej Spółce), jak i Wnioskodawca traktują Stację do paletyzacji jako jedną maszynę, w związku z czym Spółka nie przyjęła do ewidencji środków trwałych innych urządzeń lub odrębnych elementów.

6.Wnioskodawca wskazał, że na dokumentach nabycia Stacji (fakturach VAT, rozliczanych zaliczkowo) w polu nazwa widnieje: „Stacja paletyzująca Robot (…) z oprogramowaniem”. Nie wskazano wprost, że nabyciu podlega "robot przemysłowy", niemniej jednak wskazano, że to robot i podano jego dokładną fachową nazwę.

7.Wnioskodawca wskazał, że Stacja do paletyzacji (…), o której mowa we wniosku:

a.jest automatycznie sterowaną, programowalną wielozadaniową i mobilną maszyną, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulancie bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych.

Jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji:

Stacja zbudowana jest w oparciu o Robot (…). Robot (…) jest to 6-osiowy robot współpracujący o udźwigu 20 kg. Robot jest rodzajem zautomatyzowanego

chwytaka, którego zadaniem jest pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie. Chwytak radzi sobie także z przenoszeniem papierowych arkuszy służących do oddzielenia poszczególnych warstw na palecie. Zasięg robota to 1700 mm.

Robot (…) wraz z urządzeniami i oprogramowaniem tworzą maszynę pakującą do bezpiecznej pracy z operatorem i osobami znajdującymi się w jego okolicach.

Stacja jest częścią linii produkcyjnych Spółki. Dzięki mobilności Stacji istnieje możliwość ulokowania jej bezpośrednio przy liniach produkcyjnych, co umożliwia bezpośrednie pobieranie przez robota pudełek albo setów (produktów zapakowanych w opakowania foliowe) z taśmy przesuwającej lub innej maszyny poprzedzającej. Stacja jest wyposażona w podajnik, który tak samo jak stacja, jest mobilny dzięki zastosowaniu wytrzymałych kółek. Możliwe jest montowanie podajnika w trzech różnych pozycjach. Następnie chwytak przemieszcza pudełko lub set na paletę. Istnieje również możliwość, aby to pracownik umieszczał karton/set na podajniku stacji. Robot pozwala na paletyzację opakowań kartonowych na dwóch paletach na raz. Stacja pozwala na obsługę dwóch rodzajów palet tj. euro palet (800mmx1200mm) oraz palet przemysłowych (1000mmx1200mm).

W część wyposażenia Stacji wchodzi również podstawa na przekładki z czujnikiem pojemnościowym. Podajnik na przekładki można dostawić do stacji za pomocą uchwytów, które pozwalają na doczepienie podajnika do Stacji.

Zakup Stacji pozwala na wprowadzenie następującego schematu. Wyprodukowane produkty przesuwają się po linii produkcyjnej w celu zapakowania. Pakowane są do pudełek lub w tzw. sety (większa ilość produktów owiniętych folią przemysłową) ręcznie przez pracowników lub z wykorzystaniem innych maszyn. Pudełka lub sety przemieszczają się po taśmie transportowej do podajnika będącego strefą odbioru przez robota. Dzięki wyposażeniu robota w chwytak podciśnieniowy do opakowań, automatycznie podnosi on pudełka lub sety i układa na paletach umieszczonych przez pracownika przy stacji do paletyzacji. Robot 1, 2, 3, 4 posiada możliwość pobierania i układania przekładek pomiędzy warstwami opakowań, które pobierane są z podstawy na przekładki. Zastosowanie stacji paletyzującej pozwala na mniejsze fizyczne zaangażowanie pracowników. Nie muszą oni samodzielnie układać pudełek lub setów z produktami na paletach (a tym samym dźwigać opakowań ważących nawet do 18 kilogramów). Zaangażowanie pracowników ogranicza się do przepchnięcia z innej maszyny lub przełożenia zapakowanych pudełek lub setów na podajnik. Zastosowanie Stacji skraca również czas układania opakowań na paletach.

Spółka podtrzymuje przedstawione we wniosku stanowisko, że Stacja jest wielozadaniowa. Stacja realizuje szereg różnych zadań w procesie paletyzacji opakowań. Pudełka lub sety przemieszczają się po taśmie transportowej do podajnika będącego strefą odbioru przez robota. Dzięki wyposażeniu robota w chwytak podciśnieniowy do opakowań, automatycznie podnosi on pudełka lub sety i układa na paletach umieszczonych przez pracownika przy stacji do paletyzacji. Zatem wielozadaniowość Robota polega m.in. na pobraniu opakowania z podajnika, przeniesieniu opakowania na paletę, umiejscowieniu na palecie zgodnie z zaprogramowaną konfiguracją. Robot posiada możliwość pobierania i układania przekładek pomiędzy warstwami opakowań, które pobierane są z podstawy na przekładki. Ponadto Stacja została wyposażona w 3 skanery bezpieczeństwa w celu ochrony osób znajdujących się w okolicy stacji i operatorów. Skanery bezpieczeństwa posiadają dwie wydzielone strefy. Jeżeli osoba znajdzie się w działaniu tych stref robot będzie oczekiwał na dalszy ruch, jeżeli osoba będzie się zbliżała do stacji to robot zwolni pracę do prędkości bezpiecznej, a jeżeli osoba znajdzie się za blisko może się całkowicie zatrzymać lub pozostać w prędkości bezpiecznej. Po opuszczeniu stref robot powróci do pracy.

We wniosku o interpretację Wnioskodawca wskazał, że Stacja jest automatycznie sterowaną, programowalną maszyną przemysłową. Powstała z myślą o tym, że może ją obsługiwać każdy, nawet osoba nie znająca się na robotach przemysłowych czy programowaniu sterowników (…).

Komunikacja na poziomie "człowiek-maszyna" odbywa się poprzez 7-calowy panel (…) firmy (…), na którym w sposób graficzny można układać opakowania w zależności od potrzeb. Dzięki zastosowaniu panelu możliwe jest łatwiejsze operowanie i konfiguracja paletyzacji. Nie potrzeba każdorazowo konfigurować robota, wszystkie operacje odbywają się na panelu z interfejsem graficznym. Pracownik Spółki, za pomocą panelu, wprowadza dane cyfrowe dotyczące działania Stacji. Dane te wprowadzane są za pomocą pamięci USB. Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. W przypadku Spółki takie teleinformatyczne systemy dotyczące produkcji i pakowania wykorzystywane są w ramach oprogramowania (…). Pracownik Spółki może połączyć robota (za pomocą panelu) z systemem (…) za pomocą pamięci USB. Na pamięci USB zapisywane są informacje z systemu (…) dotyczące specyfikacji pakowanych pudełek lub setów, które wgrywane są do panelu Stacji. Panel pozwala również na ręczne wprowadzenie informacji z bazy danych planów produkcyjnych zamieszczonych w (…) dotyczących m.in. numerów palet, danych produktów każdej linii produkcyjnej, które pozwalają na właściwe zaprogramowanie robota, w szczególności ustawienie czujników, przetworników regulujących np. podciśnienie, przeciążenie, kolizyjność. Dane przesyłane są z panelu sterującego do ramienia robota w formie cyfrowej. Dzięki zaprogramowaniu Stacji w oparciu o dane z systemu (…), Stacja jest zintegrowaną częścią linii produkcyjnej Spółki.

Wraz z nabyciem Stacji, Spółka nabyła także oprogramowanie (wersja zaawansowana (…)). Interfejs Stacji po zakupie zaprogramowany jest według ustawień producenta. Natomiast po zainstalowaniu Stacji w hali produkcyjnej Spółki, oprogramowanie i interfejs adaptowane są do potrzeb Spółki. Ustawienia każdej ze Stacji programowane są przez pracowników Wnioskodawcy pod każdy projekt realizowany przez Spółkę, co oznacza, że dostosowywane są one pod kątem używanych przez Spółkę palet, wymiaru i wagi towarów oraz pudełek/ setów, tak, aby zapewnić funkcjonalność robota względem wszystkich towarów, które przechodzą przez daną linię produkcyjną, pod którą w danym momencie dana Stacja jest wykorzystywana.

Wnioskodawca wskazał, że oprogramowanie Stacji oraz sterownik i regulatory stanowiące elementy składowe stacji oraz samego Robota (…) są elementami gwarantującymi automatyczną sterowalność stacji.

Ponadto zdaniem Wnioskodawcy, programowalność jest kluczową cechą robotów, odróżniającą je od mechanicznych manipulatorów. To oznacza, że zaprogramowane ruchy lub funkcje pomocnicze robota mogą być zmienianie bez zmiany struktury mechanicznej lub układu sterowania. W przypadku linii zrobotyzowanych zmiana parametrów opakowań w zakresie gabarytów, masy i kształtu nie pociąga za sobą kosztownej przebudowy, która uniemożliwiłaby powrót do poprzednich parametrów paletyzowanego produktu (tak jak to często dzieje się w przypadku innych urządzeń paletyzujących), a zmiana parametrów opakowań lub powrót do poprzednich ustawiań wymaga jedynie odpowiedniego zaprogramowania. Wskazane powyżej cechy zapewniają, że Stacja do Paletyzacji jest programowalna.

Stacja (…). (powinno być (…)) została zaprojektowana tak, aby zapewnić jak największą elastyczność produkcji. Jednym z wyznaczników elastyczności jest mobilność. Stację można transportować za pomocą wózka widłowego. Dodatkowo stacja ma odkręcane ramiona, co pozwala na swobodny transport. (...)

Stacja oraz podajnik opakowań są mobilne. Stacja została zaprojektowana tak aby zapewnić jak największą elastyczność produkcji. Jednym z wyznaczników elastyczności jest mobilność. Stację można transportować za pomocą wózka widłowego. Dodatkowo stacja ma odkręcane ramiona, co pozwala na swobodny transport. Stacja została wyposażona w podajnik, który tak samo jak stacja, jest mobilny. (...)

Powyższe przesądza o mobilnym charakterze Stacji.

Ponadto, Wnioskodawca we wniosku o interpretację wskazał, że Spółka działa w sektorze produkcji wyrobów (…). Stacja jest częścią linii produkcyjnej Spółki. Zatem w ocenie Wnioskodawcy, Stacja jest maszyną wykorzystywaną przez Spółkę dla zastosowań przemysłowych.

b.wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania.

Wnioskodawca wskazał, że jak wskazano we wniosku, Spółka wraz ze Stacją nabyła oprogramowanie (wersja zaawansowana (…)). Interfejs Stacji po zakupie zaprogramowany jest według ustawień producenta. Natomiast po zainstalowaniu Stacji w hali produkcyjnej Spółki, oprogramowanie i interfejs adaptowane są do potrzeb Spółki. Ustawienia Stacji programowane są przez pracowników Wnioskodawcy pod każdy projekt realizowany przez Spółkę, co oznacza, że dostosowywane są one pod kątem używanych przez Spółkę palet, wymiaru i wagi towarów oraz pudełek/ setów, tak, aby zapewnić funkcjonalność robota względem wszystkich towarów, które przechodzą przez linię produkcją, pod którą w danym momencie Stacja jest wykorzystywana. Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Następnie dzięki wgranemu oprogramowaniu wymiana danych z panelu do Robota (a konkretnie jego elementów takich jak sterowniki, przetworniki, czujniki) odbywa się w formie cyfrowej.

Oprogramowanie oraz wszelkie czujniki, sterowniki i przetworniki przesyłają dane do/od Robota w sposób cyfrowy (nie wymaga on manualnej inicjacji działania przez pracownika Spółki). Czujniki, w które wyposażony jest Robot oraz Stacja pozwalają na zidentyfikowanie chwytakowi czy w jego obszarze znajduje się opakowanie do podniesienia. Ramię Robota posiada również tzw. czujniki odpadnięcia. Czujniki i przetworniki stanowią de facto „oczy i uszy” Robota. Dzięki zastosowaniu czujników może jest diagnozowanie przez Robota również problemów np. kolizji, przeciążeń.

Zatem cyfrowe przesyłanie danych między Stacją oraz ramieniem (Robotem) pozwala na zdalne sterowanie, programowanie, monitorowanie oraz diagnozowanie.

c.jest połączona z systemami teleinformatycznymi. usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

We wniosku o interpretację wskazano, że Komunikacja na poziomie "człowiek-maszyna” odbywa się poprzez panel (…)  firmy (…), na którym w sposób graficzny można układać opakowania w zależności od potrzeb. Dzięki zastosowaniu panelu możliwe jest łatwiejsze operowanie i konfiguracja paletyzacji Nie potrzeba każdorazowo konfigurować robota, wszystkie operacje odbywają się na panelu z interfejsem graficznym. Pracownik Spółki za pomocą panelu wprowadzane dane cyfrowe dotyczące działania Stacji. Dane te wprowadzane są za pomocą pamięci USB. Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. W przypadku Spółki takie teleinformatyczne systemy dotyczące produkcji i pakowania wykorzystywane są w ramach oprogramowania (…) Pracownik Spółki może połączyć robota (za pomocą panelu) z systemem (…) za pomocą pamięci USB. Na pamięci USB zapisywane są informacje z systemu (…) dotyczące specyfikacji pakowanych pudełek lub setów, które wgrywane są do panelu Stacji. Panel pozwala również na ręczne wprowadzenie informacji z bazy danych planów produkcyjnych zamieszczonych w (…) dotyczących m.in. numerów palet, danych produktów każdej linii produkcyjnej, które pozwalają na właściwe zaprogramowanie robota, w szczególności ustawienie czujników, przetworników regulujących np. podciśnienie, przeciążenie, kolizyjność. Dane przesyłane są z panelu sterującego do ramienia robota w formie cyfrowej. Dzięki zaprogramowaniu Stacji w oparciu o dane z systemu (…), Stacja jest zintegrowaną częścią linii produkcyjnej Spółki.

Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

d.jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń:

Jak wskazano w pierwotnym wniosku, Stacja posiada 3 skanery bezpieczeństwa oraz chwytak wyposażony w czujnik podciśnieniowy. Podstawa pod przekładki wyposażona jest w czujnik pojemnościowy. Ponadto Stacja posiada zintegrowany skaner kodów kreskowych dla szybkich zmian referencji. Z kolei panel graficzny służy do monitorowania przebiegu pracy całej Stacji.

e.jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika,

Wnioskodawca wskazał, że dzięki mobilności Stacji istnieje możliwość ulokowania jej bezpośrednio przy linii produkcyjnej, co umożliwia bezpośrednie pobieranie przez robota pudełek albo setów (produktów zapakowanych w opakowania foliowe) z taśmy przesuwającej lub innej maszyny poprzedzającej. Zatem dzięki zakupieniu Stacji jest możliwe wprowadzenie następującego schematu. Wyprodukowane produkty przesuwają się po linii produkcyjnej w celu zapakowania. Pakowane są do pudełek lub w tzw. sety (większa ilość produktów owiniętych folią przemysłową) ręcznie przez pracowników lub z wykorzystaniem innych maszyn. Pudełka lub sety przemieszczają się po taśmie transportowej do podajnika będącego strefą odbioru przez robota. Dzięki wyposażeniu robota w chwytak podciśnieniowy do opakowań, automatycznie podnosi on pudełka lub sety i układa na paletach umieszczonych przez pracownika przy stacji do paletyzacji. Robot posiada możliwość pobierania i układania przekładek pomiędzy warstwami opakowań, które pobierane są z podstawy na przekładki.

Ponadto, dzięki zastosowaniu panelu możliwe jest łatwiejsze operowanie i konfiguracja paletyzacji. Nie potrzeba każdorazowo konfigurować robota, wszystkie operacje odbywają się na panelu z interfejsem graficznym. Pracownik Spółki, za pomocą panelu, wprowadza dane cyfrowe dotyczące działania Stacji. Dane te wprowadzane są za pomocą pamięci USB  Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. W przypadku Spółki takie teleinformatyczne systemy dotyczące produkcji i pakowania wykorzystywane są w ramach oprogramowania (…). Pracownik Spółki może połączyć robota (za pomocą panelu) z systemem (…) za pomocą pamięci USB. Na pamięci USB zapisywane są informacje z systemu (…) dotyczące specyfikacji pakowanych pudełek lub setów, które wgrywane są do panelu Stacji. Panel pozwala również na ręczne wprowadzenie informacji z bazy danych planów produkcyjnych zamieszczonych w (…) dotyczących m.in. numerów palet, danych produktów każdej linii produkcyjnej, które pozwalają na właściwe zaprogramowanie robota, w szczególności ustawienie czujników, przetworników regulujących np. podciśnienie, przeciążenie, kolizyjność. Dane przesyłane są z panelu sterującego do ramienia robota w formie cyfrowej. Dzięki zaprogramowaniu Stacji w oparciu o dane z systemu (…), Stacja jest zintegrowaną częścią linii produkcyjnej Spółki.

f.istnieje możliwość, że w przyszłości Spółka zakupi maszyny i urządzenia peryferyjne funkcjonalnie związane z posiadanym Robotem (Stacją).

W pierwszej kolejności odnosząc się do pytania Organu „Czy Stacja będzie elementem robotów przemysłowych", Wnioskodawca wskazał, że Stacja paletyzująca nie stanowi urządzenia peryferyjnego, gdyż sama w sobie jest robotem. Stacja zbudowana jest w oparciu o Robot (…). Robot (…) jest to 6-osiowy robot współpracujący o udźwigu 20 kg. Robot jest rodzajem zautomatyzowanego chwytaka, którego zadaniem jest pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie.

Ponadto, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Stacja może podlegać rozbudowie lub przebudowie. Wynika to przede wszystkim z możliwości zainstalowania do Robota innego chwytaka, który umożliwiałby poszerzenie jego funkcjonalności. Nowy chwytak umożliwiałby paletyzację opakowań o innych właściwościach (przede wszystkim o większej wadze). Spółka rozważa zatem również, aby w przyszłości dokonać nabycia chwytaka lub chwytaków, które zamiennie będą mogły być używane jako elementy Stacji.

W art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a ustawy o PDOP wskazano, że przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumieć należy w szczególności efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące m.in. do paletyzacji i depaletyzacji.

Wnioskodawca wskazał, że ocena, czy wydatki na dodatkowy chwytak/ dodatkowe chwytaki do Stacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP jest przedmiotem zapytania (pytanie 4 wniosku).

W odpowiedzi na pytanie Organu — „Jeżeli Stacja będzie elementem robotów przemysłowych proszę podać rodzaj tj. co to są za maszyny/ urządzenia?”, Wnioskodawca wskazał, że Stacja nie będzie stanowiła elementu robota przemysłowego, gdyż sama w sobie jest robotem.

8.Stacja będąca przedmiotem wniosku została nabyta przez Spółkę w ramach pierwszego nabycia jako fabrycznie nowa.

9.Wnioskodawca wskazał, że wartość początkowa Stacji przekracza 10.000 zł.

10.Nabyte oprogramowanie (wersja zaawansowana (…)) służyło do uruchomienia i przyjęcia do używania Stacji. Oprogramowanie niezbędne jest do uruchomienia i działania Stacji.

Ponadto w przypadku nabycia urządzeń peryferyjnych np. dodatkowych chwytaków oprogramowanie również służy uruchomienia i przyjęcia do używania tych urządzeń. Nie można jednak wykluczyć, że Spółka w przypadku nabycia dodatkowych chwytaków będzie musiała dokonać nabycia aktualizacji oprogramowania.

11.Odnosząc się do zadanego w tym punkcie pytania Organu, Wnioskodawca wskazał, że pytanie to zostało pośrednio zadane przez Spółkę we wniosku o wydanie interpretacji, zatem powinno zostać rozstrzygnięte przez Organ w wyniku wykładni, a nie przez Wnioskodawcę jako element stanu faktycznego.

Wnioskodawca we wniosku o wydanie interpretacji zwrócił się do Organu z następującym pytaniem — „W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1 — czy wydatki na dodatkowy chwytak/ dodatkowe chwytaki do Stacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP?"

Jak wskazano w treści Wniosku o wydanie interpretacji, Robot może podlegać rozbudowie lub przebudowie. Wynika to przede wszystkim z możliwości zainstalowania do Stacji innego chwytaka, który umożliwiałby poszerzenie funkcjonalności Stacji. Nowy chwytak umożliwiałby paletyzację opakowań o innych właściwościach (przede wszystkim o większej wadze). Spółka rozważa zatem również, aby w przyszłości dokonać nabycia chwytaka/ chwytaków, który zamiennie będzie mógł być używany jako element Stacji.

W ocenie Wnioskodawcy, chwytak umożliwiający Robotowi paletyzację opakowań o innych właściwościach spełnia przesłanki do uznania za efektor końcowy do interakcji robota przemysłowego z otoczeniem służący do paletyzacji.

Zdaniem Wnioskodawcy to rolą Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest udzielenie odpowiedzi na pytanie Spółki, a tym samym dokonanie oceny, czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1 (a tym samym uznania Stacji do paletyzacji za robota przemysłowego w myśl art. 38eb ustawy o PDOP), wydatki na dodatkowy chwytak/ chwytaki do tego robota również będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 lit. b w zw. z art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a ustawy o PDOP.

Zdaniem Spółki wyraźne wskazanie, że przez wydatki poniesione na robotyzację należy rozumieć m.in. roboty przemysłowe czy maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumiane w konkretny sposób, tj. przedstawiony w ustawie o PDOP, definicje te są elementem systemu prawa podatkowego. Nie może ulegać wątpliwości, iż opisane przez Wnioskodawcę chwytaki powinny być rozpatrywane przez Organ pod kątem spełnienia przesłanek definicji ustawowej.

Na wstępie, Wnioskodawca przytoczył, fragment uzasadniający orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 listopada 2021 r. o sygnaturze akt II FSK 1049/21 niepodlegające dalszemu zaskarżeniu, które zapadło w sprawie dotyczącej wydania interpretacji w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że „ewentualne wezwanie do sprecyzowania wniosku nie mogło prowadzić do żądania, aby to sam wnioskodawca, przesądził rzeczoną kwestię, o którą wprost zapytał, lecz jedynie do sprecyzowania danych faktycznych dotyczących prowadzonej działalności, niezbędnych do ich oceny w kontekście definicji owej działalności. Następnie na gruncie obowiązujących przepisów należało ocenić ten rodzaj działalności, a pozostawienie wniosku bez rozpoznania dopuszczalne byłoby tylko w przypadku, jeśli wnioskodawca nie przedstawiłby wystarczających okoliczności faktycznych do oceny. Skoro skarżący dokładnie opisał swoją działalność przez pryzmat cech działalności badawczo-rozwojowej, to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość. Od takiej oceny jednak się uchylił, co stanowi naruszenia art. 14b § 3 Op. To właśnie aspekt wykonywania przez skarżącego działalności badawczo-rozwojowej wymaga w rozpatrywanej sprawie wyjaśnienia i interpretacji. Nie może on zatem zostać uznany jako element stanu faktycznego, którego podanie obciąża wnioskodawcę jako podatnika.”

Wnioskodawca wskazał, że ma świadomość, że powyższe orzeczenie dotyczy innych przepisów niż ulga na robotyzację, jednak wyraża ona ogólną zasadę dotyczącą kwestii przedstawiania przez podatnika stanu faktycznego i dokonywania przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wykładni przepisów, o które pyta podatnik. Zdaniem Wnioskodawcy, również w przypadku ulgi na robotyzację, jeżeli przepisy podatkowe precyzują pojęcia robota przemysłowego, czy maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane, to organ powinien udzielić odpowiedzi na pytanie zadane przez Spółkę.

Wobec powyższego Wnioskodawca wniósł, aby Organ ocenił rozważania prawne dokonane przez niego, które dotyczą wyłącznie materii przepisów podatkowych i wynikających z nich konsekwencji na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego aktualnie stanu prawnego.

12.Wnioskodawca wskazał, że planowane nabycie dodatkowego chwytaka/ dodatkowych chwytaków, które zamiennie mogą być stosowane jako element Stacji może nastąpić zarówno w sytuacji, gdy dojdzie do skutku zdarzenie nr 1 (zawarcie umowy zwrotnego leasingu finansowego), jak również, w sytuacji, gdy zdarzenie nr 1 nie dojdzie do skutku. Spółka dopuszcza obydwa scenariusze. To, czy dojdzie do zawarcia leasingu zwrotnego nie będzie determinowało decyzji Spółki o nabyciu chwytaka/ chwytaków.

13.Wnioskodawca wskazał, że zakres pytania nr 2 obejmuje wszelkie wydatki na nabycie Stacji, tj. nabycie obejmujące zakup Stacji do paletyzacji opakowań (…) do linii produkcyjnej Spółki (…) wraz z oprogramowaniem. Wszystkie składowe elementy Stacji zakupionej przez Spółkę stanowią integralną całość i jako zespół elementów stanowią Robota. Spółka nie nabywała robota w częściach, nie otrzymała również faktury z podziałem na jakiekolwiek elementy składowe robota — na fakturze widnieje jedna pozycja.

Zatem w przypadku, gdy nie dojdzie do zawarcia umowy leasingu zwrotnego, Spółka za wydatki poniesione na robotyzację uzna koszty nabycia fabrycznie nowej Stacji wraz z oprogramowaniem, które sfinansowała ze środków własnych.

14.Wnioskodawca wskazał, że zakres pytania nr 3 stanowią ponoszone przez Spółkę opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f (w przypadku, gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji, jeżeli dojdzie do zawarcia umowy leasingu zwrotnego finansowego.

Jak wynika z art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o PDOP, za wydatki na robotyzację uważa się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 tej ustawy, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Wobec powyższego, jeżeli dojdzie do zawarcia umowy leasingu zwrotnego, Spółka będzie ponosiła opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczące Stacji do paletyzacji opakowań (…) do linii produkcyjnej Spółki (…), będącej przedmiotem wniosku.

15.Spółka korzysta ze Stacji wykorzystując ją w swojej działalności gospodarczej, mimo, że nie doszło jeszcze do zawarcia umowy leasingu zwrotnego.

Wnioskodawca wyjaśnił, że jak wskazano na wstępie wniosku o interpretację: "Spółka zaliczyła ten składnik majątku do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji środków trwałych w dniu (…) r., w związku z czym dokonywanie odpisów amortyzacyjnych rozpoczęto od (…) r.” Skoro zatem ww. środek trwały został wpisany do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, Wnioskodawca wskazał, że jest on wykorzystywany w działalności gospodarczej Spółki.

Uzupełniając wniosek, Spółka wskazała, że nadal jest na etapie poszukiwania finansującego, który zgodziłby się zostać stroną umowy leasingu.

Jednocześnie Wnioskodawca zwrócił uwagę na art. 38eb ust. 6 ustawy o PDOP, zgodnie z którym podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 (czyli w przypadku Spółki Stację) przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na robotyzację.

Spółka ma świadomość, że jeżeli w związku z nabyciem Stacji zostaną dokonane odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na robotyzację (wydatków na nabycie tych Stacji), zaś następnie Spółka dokona zbycia Stacji przed końcem okresu amortyzacji, celem zawarcia umowy leasingu zwrotnego to będzie ona zobowiązana do zwiększenia podstawy opodatkowania w zeznaniu składanym za rok podatkowy o kwotę uprzednio dokonanych odliczeń na robotyzację.

Tym samym, w przypadku gdy dojdzie do zbycia Stacji w związku z zawarciem umowy zwrotnego leasingu finansowego (zdarzenie przyszłe nr 1), Spółka dokona korekty zeznania podatkowego, w którym odliczy od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie tych Stacji. Będzie natomiast uprawniona do uznania za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczące Stacji.

Pytania

1.Czy Stacja do paletyzacji, którą nabyła Spółka stanowi robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ustawy o PDOP?

2.Czy Spółka będzie uprawniona odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP, za które uzna wydatki na nabycie Stacji, pod warunkiem, że nie dojdzie do zdarzenia przyszłego nr 1?

3.Czy Spółka będzie uprawniona odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP, za które uzna opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f (w przypadku, gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji, jeżeli dojdzie do zdarzenia przyszłego nr 1?

4.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie I — czy wydatki na dodatkowy chwytak/ dodatkowe chwytaki do Stacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP — w zdarzeniu przyszłym nr 2?

Przedmiotem interpretacji jest rozstrzygniecie w zakresie pytań nr 1-3. W zakresie pytania nr 4 wydane zostało odrębne rozstrzygniecie.  

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Stacja do paletyzacji, którą nabyła Spółka stanowi robota przemysłowego, w rozumieniu art. 38eb ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie do art. 38eb ust. 2 ustawy o PDOP, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych,

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1,

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2,

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Jak wskazano, Spółka nabyła Stację do paletyzacji (…), którego głównym elementem jest Robot (…) wraz z podajnikiem do opakowań, podstawą na przekładki oraz oprogramowaniem.

Stacja do paletyzacji (…) jako robot przemysłowy w rozumieniu art. 38eb ustawy o PDOP

Definicja robota przemysłowego została zawarta w art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Ustawa o PDOP oraz inne ustawy podatkowe nie definiują, co należy rozumieć przez określenia „automatycznie sterowaną, programowalną maszynę". Zdaniem Spółki należy sięgnąć zatem do definicji językowych.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/), przez „sterować" należy rozumieć „kierować pracą jakiegoś urządzenia za pomocą odpowiednich urządzeń” oraz „wpływać na coś lub manipulować kimś". Natomiast słownikowa definicja słowa „automatyczny” oznacza „działający samoczynnie, za pomocą odpowiedniego urządzenia" oraz „wykonywany lub regulowany za pomocą automatu".

Natomiast Encyklopedia PWN (https://encvklopedia.pwn.pl/haslo/sterowanieautomatyczne;3979663.html) wskazuje, że przez automatyczne sterowanie należy rozumieć „sterowanie za pomocą urządzeń sterujących (bez udziału człowieka)”

Wnioskodawca wskazuje, że oprogramowanie Stacji oraz sterownik i regulatory stanowiące elementy składowe stacji oraz samego Robota (…) są elementami gwarantującymi automatyczną sterowalność stacji. Stacja zbudowana jest w oparciu o Robota (…). Robot jest rodzajem zautomatyzowanego chwytaka, którego zadaniem jest pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie. Chwytak radzi sobie także z przenoszeniem papierowych arkuszy służących do oddzielenia poszczególnych warstw na palecie.

Programowalność oznacza zdaniem Spółki takiego robota, którego można zaprogramować. Zdaniem Wnioskodawcy, programowalność jest kluczową cechą robotów, odróżniającą je od mechanicznych manipulatorów. To oznacza, że zaprogramowane ruchy lub funkcje pomocnicze robota mogą być zmienianie bez zmiany struktury mechanicznej lub układu sterowania. W przypadku linii zrobotyzowanych zmiana parametrów opakowań w zakresie gabarytów, masy i kształtu nie pociąga za sobą kosztownej przebudowy, która uniemożliwiłaby powrót do poprzednich parametrów paletyzowanego produktu (tak jak to często dzieje się w przypadku innych urządzeń paletyzujących), a zmiana parametrów opakowań lub powrót do poprzednich ustawiań wymaga jedynie odpowiedniego zaprogramowania.

Jak wskazano, Spółka łącznie ze Stacją nabyła oprogramowanie (wersja zaawansowana(…)). Interfejs Stacji po zakupie zaprogramowany jest według ustawień producenta. Natomiast po zainstalowaniu Stacji w hali produkcyjnej Spółki, oprogramowanie i interfejs adaptowane są do potrzeb Spółki. Ustawienia Stacji programowane są przez pracowników Wnioskodawcy pod każdy projekt realizowany przez Spółkę, co oznacza, że dostosowywane są one pod kątem używanych przez Spółkę palet, wymiaru i wagi towarów oraz pudełek/setów, tak, aby zapewnić funkcjonalność robota względem wszystkich towarów, które przechodzą przez linię produkcyjną, pod którą w danym momencie Stacja jest wykorzystywana. Stacja jest zrobotyzowana i wyposażona w panel sterujący, dzięki czemu jest w stanie paletyzować produkty o różnych parametrach i nie wymaga przy tym żadnych korekt w obszarze konstrukcji.

Odnosząc się do kolejnej cechy jaką musi spełniać robot w rozumieniu art. 38eb ustawy o PDOP należy wskazać na wielozadaniowość. Stacja realizuje szereg różnych zadań w procesie paletyzacji opakowań. Pudełka lub sety przemieszczają się po taśmie transportowej do podajnika będącego strefą odbioru przez robota. Dzięki wyposażeniu robota w chwytak podciśnieniowy do opakowań, automatycznie podnosi on pudełka lub sety i układa na paletach umieszczonych przez pracownika przy stacji do paletyzacji. Zatem wielozadaniowość Robota polega m.in. na pobraniu opakowania z podajnika, przeniesieniu opakowania na paletę, umiejscowieniu na palecie zgodnie z zaprogramowaną konfiguracją. Robot posiada możliwość pobierania i układania przekładek pomiędzy warstwami opakowań, które pobierane są z podstawy na przekładki. Ponadto Stacja została wyposażona w 3 skanery bezpieczeństwa w celu ochrony osób znajdujących się w okolicy stacji i operatorów. Skanery bezpieczeństwa posiadają dwie wydzielone strefy. Jeżeli osoba znajdzie się w działaniu tych stref robot będzie oczekiwał na dalszy ruch, jeżeli osoba będzie się zbliżała do stacji to robot zwolni pracę do prędkości bezpiecznej, a jeżeli osoba znajdzie się za blisko może się całkowicie zatrzymać lub pozostać w prędkości bezpiecznej. Po opuszczeniu stref robot powróci do pracy.

Stacja oraz podajnik opakowań są mobilne. Stacja została zaprojektowana tak aby zapewnić jak największą elastyczność produkcji. Jednym z wyznaczników elastyczności jest mobilność. Stację można transportować za pomocą wózka widłowego. Dodatkowo stacja ma odkręcane ramiona, co pozwala na swobodny transport. Stacja została wyposażona w podajnik, który tak samo jak stacja, jest mobilny.

Jak wynika z art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP, przez robota przemysłowego rozumie się maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody. Stacja zbudowana jest w oparciu o Robota (…). Jest to 6-osiowy robot współpracujący o udźwigu 20 kg.

Art. 38eb ust. 3 cyt. ustawy wskazuje na kolejną cechę robota przemysłowego jaką jest posiadanie właściwości manipulacyjnych bądź lokomocyjnych dla zastosowań przemysłowych. Cechy te charakteryzują również Stację. Manipulator, czyli w opisywanej sytuacji przegubowe ramię za pomocą efektora końcowego, czyli chwytaka dokonuje przemieszczenia pudełek w procesie produkcji. Pozwala to prowadzić paletyzację dla produktów o różnych gabarytach, masach i wzorach ułożenia na palecie bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w układzie poza wybraniem z panelu operatorskiego typu aktualnie paletyzowanego opakowania. Spółka działa w sektorze produkcji wyrobów (…). Stacja jest częścią linii produkcyjnej Spółki. Dzięki mobilności Stacji istnieje możliwość ulokowania jej bezpośrednio przy linii produkcyjnej, co umożliwia bezpośrednie pobieranie przez robota pudełek albo setów (produktów zapakowanych w opakowania foliowe) z taśmy przesuwającej lub innej maszyny poprzedzającej. Zastosowanie stacji paletyzującej pozwala na mniejsze fizyczne zaangażowanie pracowników. Nie muszą oni samodzielnie układać pudełek lub setów z produktami na paletach (a tym samym dźwigać opakowań ważących nawet do 18 kilogramów). Zaangażowanie pracowników ogranicza się do przepchnięcia z innej maszyny lub przełożenia zapakowanych pudełek lub setów na podajnik. Zastosowanie Stacji skraca również czas układania opakowań na paletach.

Ponadto art. 38eb ust. 3 w pkt 1-4 wskazuje na kolejne cechy, które musi spełniać maszyna dla zastosowań przemysłowych, aby wydatki na jej nabycie uznać za wydatki na robotyzację. Warunki wskazane w tych punktach maszyna musi spełniać łącznie.

Stosownie do art. 38eb ust. 3 pkt 1 ustawy o PDOP, robotem przemysłowym jest maszyna, która wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania.

Spółka wraz ze Stacją nabyła oprogramowanie (wersja zaawansowana (…)). Interfejs Stacji po zakupie zaprogramowany jest według ustawień producenta. Natomiast po zainstalowaniu Stacji w hali produkcyjnej Spółki, oprogramowanie i interfejs adaptowane są do potrzeb Spółki. Ustawienia Stacji programowane są przez pracowników Wnioskodawcy pod każdy projekt realizowany przez Spółkę, co oznacza, że dostosowywane są one pod kątem używanych przez Spółkę palet, wymiaru i wagi towarów oraz pudełek/setów, tak, aby zapewnić funkcjonalność robota względem wszystkich towarów, które przechodzą przez linię produkcją, pod którą w danym momencie Stacja jest wykorzystywana. Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Następnie dzięki wgranemu oprogramowaniu wymiana danych z panelu do Robota (a konkretnie jego elementów takich jak sterowniki, przetworniki, czujniki) odbywa się w formie cyfrowej.

Oprogramowanie oraz wszelkie czujniki, sterowniki i przetworniki przesyłają dane do/od Robota w sposób cyfrowy (nie wymaga on manualnej inicjacji działania przez pracownika Spółki). Czujniki, w które wyposażony jest Robot oraz Stacja pozwalają na zidentyfikowanie chwytakowi czy w jego obszarze znajduje się opakowanie do podniesienia. Ramię Robota posiada również tzw. czujniki odpadnięcia. Czujniki i przetworniki stanowią de facto „oczy i uszy" Robota. Dzięki zastosowaniu czujników może jest diagnozowanie przez Robota również problemów np. kolizji, przeciążeń.

Zatem cyfrowe przesyłanie danych między Stacją oraz ramieniem (Robotem) pozwala na zdalne sterowanie, programowanie, monitorowanie oraz diagnozowanie.

Robot przemysłowy powinien być połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów (art. 38eb ust. 3 pkt 2 ustawy o PDOP).

Komunikacja na poziomie "człowiek-maszyna” odbywa się poprzez panel (…) firmy (…), na którym w sposób graficzny można układać opakowania w zależności od potrzeb. Dzięki zastosowaniu panelu możliwe jest łatwiejsze operowanie i konfiguracja paletyzacji. Nie potrzeba każdorazowo konfigurować robota, wszystkie operacje odbywają się na panelu z interfejsem graficznym. Pracownik Spółki za pomocą panelu wprowadzane dane cyfrowe dotyczące działania Stacji. Dane te wprowadzane są za pomocą pamięci USB. Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. W przypadku Spółki takie teleinformatyczne systemy dotyczące produkcji i pakowania wykorzystywane są w ramach oprogramowania (…). Pracownik Spółki może połączyć robota (za pomocą panelu) z systemem (…) za pomocą pamięci USB. Na pamięci USB zapisywane są informacje z systemu (…)dotyczące specyfikacji pakowanych pudełek lub setów, które wgrywane są do panelu Stacji. Panel pozwala również na ręczne wprowadzenie informacji z bazy danych planów produkcyjnych zamieszczonych w (…) dotyczących m.in. numerów palet, danych produktów każdej linii produkcyjnej, które pozwalają na właściwe zaprogramowanie robota, w szczególności ustawienie czujników, przetworników regulujących np. podciśnienie, przeciążenie, kolizyjność. Dane przesyłane są z panelu sterującego do ramienia robota w formie cyfrowej. Dzięki zaprogramowaniu Stacji w oparciu o dane z systemu (…), Stacja jest zintegrowaną częścią linii produkcyjnej Spółki.

Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

Robotem przemysłowym jest maszyna monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń (art. 38eb ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOP).

Stacja posiada 3 skanery bezpieczeństwa oraz chwytak wyposażony w czujnik podciśnieniowy. Podstawa pod przekładki wyposażona jest w czujnik pojemnościowy. Ponadto Stacja posiada zintegrowany skaner kodów kreskowych dla szybkich zmian referencji. Z kolei panel graficzny służy do monitorowania przebiegu pracy całej Stacji.

Maszyna będąca robotem przemysłowym stosownie do art. 38eb ust. 3 pkt 4 ustawy o PDOP, jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Dzięki mobilności Stacji istnieje możliwość ulokowania jej bezpośrednio przy linii produkcyjnej, co umożliwia bezpośrednie pobieranie przez robota pudełek albo setów (produktów zapakowanych w opakowania foliowe) z taśmy przesuwającej lub innej maszyny poprzedzającej. Zatem dzięki zakupieniu Stacji jest możliwe wprowadzenie następującego schematu. Wyprodukowane produkty przesuwają się po linii produkcyjnej w celu zapakowania. Pakowane są do pudełek lub w tzw. sety (większa ilość produktów owiniętych folią przemysłową) ręcznie przez pracowników lub z wykorzystaniem innych maszyn. Pudełka lub sety przemieszczają się po taśmie transportowej do podajnika będącego strefą odbioru przez robota. Dzięki wyposażeniu robota w chwytak podciśnieniowy do opakowań, automatycznie podnosi on pudełka lub sety i układa na paletach umieszczonych przez pracownika przy stacji do paletyzacji. Robot posiada możliwość pobierania i układania przekładek pomiędzy warstwami opakowań, które pobierane są z podstawy na przekładki. Zastosowanie stacji paletyzującej pozwala na mniejsze fizyczne zaangażowanie pracowników. Nie muszą oni samodzielnie układać pudełek lub setów z produktami na paletach (a tym samym dźwigać opakowań ważących nawet do 18 kilogramów). Zaangażowanie pracowników ogranicza się do przepchnięcia z innej maszyny lub przełożenia zapakowanych pudełek lub setów na podajnik. Zastosowanie Stacji skraca również czas układania opakowań na paletach.

Ponadto, w uzupełnienie wniosku z 21 listopada 2022 r., dodatkowo Wnioskodawca odniósł się do symbolu klasyfikacji środków trwałych i wskazał, że podkreślenia wymaga, że wskazana w wezwaniu organu przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej klasyfikacja - KŚT 493, nie figuruje w aktualnej klasyfikacji środków trwałych. Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3.10.2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), straciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), w którym to "roboty przemysłowe" były zakwalifikowane pod symbolem 493 KŚT. Aktualnie ten rodzaj środków trwałych znajduje się pod symbolem 489 KŚT.

Ponadto Wnioskodawca podkreślił, że zgodnie z art. 38eb ustawy o PDOP, warunkiem skorzystania z „ulgi na robotyzację" jest poniesienie kosztów na robotyzację, w tym m.in. na zakup robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych. Definicja legalna robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, na potrzeby skorzystania z "ulgi na robotyzację" została przedstawiona w art. 38eb ust. 3 oraz ust. 4 ustawy o PDOP. Ustawodawca jako warunek skorzystania z "ulgi na robotyzację" wskazał zatem obowiązek wypełnienia wyżej wskazanych definicji ustawowych, nie wskazał natomiast na obowiązek sklasyfikowania zakupionych robotów czy części peryferyjnych do tych robotów do konkretnego symbolu KŚT. W opinii Spółki uzależnianie oceny dotyczącej spełnienia bądź nie warunków do objęcia "ulgą na robotyzację" zakupionych urządzeń nie powinno być przez organ uzależniane od sposobu klasyfikacji poszczególnych środków trwałych (i wartości niematerialnych i prawnych), gdyż sama ustawa nie nakłada na podatnika takiego obowiązku.

Jak wskazano we wniosku, Stacja do Paletyzacji (…) (w wersji (…)) jest stacją do paletyzacji lekkich opakowań przy wykorzystaniu robotów współpracujących. Zrobotyzowana Stacja (…)umożliwia układanie opakowań za pomocą robotów współpracujących (Cobotów). Zarówno Stacja jak i Cobot stanowią zintegrowaną całość. Wnioskodawca pragnie wskazać, że nabył Stację paletyzująca Robot (…) w całości, tj. na fakturze zakupowej widnieje jedna cena za robota stanowiącego integralną całość. Gdyby Spółka miała wydzielić, poszczególne elementy składowe Robota, to nie jest w stanie na podstawie posiadanej dokumentacji określić wartości poszczególnych elementów, ponadto byłoby to działanie niecelowe, gdyż tylko Stacja jako całość może spełniać swoją podstawową funkcję.

Mając na względzie przesłanki wynikające z art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP, w ocenie Wnioskodawcy Stacja do paletyzacji opakowań (…) spełnia definicję robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o PDOP.

Ad. 2

Wydatki na nabycie przez Spółkę Stacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, jeżeli nie dojdzie do zdarzenia przyszłego nr 1.

Zgodnie z treścią art. 38eb ust. 2 ustawy o PDOP, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się koszty nabycia fabrycznie nowych m.in. robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych.

Jak stanowi natomiast art. 38eb ust. 5 ustawy o PDOP odliczenie kosztów robotyzacji ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka w 2021 r. nabyła

stację do paletyzacji opakowań (…) do linii produkcyjnej Spółki (…) (dalej jako: Stacja, Robot).

Nabycie Stacji zostało udokumentowane na podstawie faktury nr (…) z dnia (…) r., faktury nr (…) z dnia (…) r. oraz faktury nr (…) z dnia (…).

Protokół odbioru i przekazania do eksploatacji od dostawcy podpisany został w dniu (…) r.

Spółka zaliczyła ten składnik majątku do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji środków trwałych w dniu (…) r., w związku z czym dokonywanie odpisów amortyzacyjnych rozpoczęto od (…) r.

W związku z tym, Spółka w 2022 r. zalicza do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tego środka trwałego.

Jednocześnie Wnioskodawca zwraca uwagę na art. 38eb ust. 6 ustawy o PDOP, zgodnie z którym podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 (czyli w przypadku Spółki Stację) przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na robotyzację.

Spółka ma świadomość, że jeżeli w związku z nabyciem Stacji zostaną dokonane odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na robotyzację (wydatków na nabycie tych Stacji), zaś następnie Spółka dokona zbycia Stacji przed końcem okresu amortyzacji, celem zawarcia umowy leasingu zwrotnego to będzie zobowiązana do zwiększenia podstawy opodatkowania w zeznaniu składanym za rok podatkowy o kwotę uprzednio dokonanych odliczeń na robotyzację.

Tym samym, w przypadku gdy dojdzie do zbycia Stacji w związku z zawarciem umowy zwrotnego leasingu finansowego (zdarzenie przyszłe nr 1), Spółka dokona korekty zeznania podatkowego, w którym odliczy od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie tych Stacji.

Mając na względzie, że Spółka ponosi koszty uzyskania przychodów w związku z nabyciem stacji, Wnioskodawca uważa, że przysługuje mu prawo odliczenia wydatków na robotyzację związanych z nabyciem Stacji pod warunkiem, że nie dojdzie do zdarzenia przyszłego nr 1 , tj. jeśli nie dojdzie do ich odpłatnego zbycia w celu zawarcia umów leasingu finansowego.

Ad. 3

Ponoszone przez Wnioskodawcę opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f (w przypadku, gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP, jeżeli dojdzie do zdarzenia przyszłego nr 1.

Jak wynika z przytoczonego art. 38eb ust. 2 ustawy o PDOP, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się zarówno koszty nabycia fabrycznie nowych m.in. robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych oraz maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi a także opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zatem w ocenie Wnioskodawcy, podatnik ma możliwość wyboru sposobu finansowania wydatków ponoszonych na robotyzację, wybierając finansowanie krótkoterminowe w formie nabycia środków trwałych wskazanych w art. 38eb ust. 2 ustawy o PDOP, a także wybierając finansowanie długoterminowe w formie opłat ustalonych w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 tej ustawy, z zastrzeżeniem art. 38eb ust. 6 ustawy o PDOP.

Opłaty z tytułu zwrotnego leasingu finansowego jako wydatki na robotyzację

Za wydatki na robotyzację uważa się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 tej ustawy, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego nr 1, Wnioskodawca rozważą możliwość skorzystania z tzw. zwrotnego leasingu finansowego. Leasing zwrotny stanowi szczególną odmianę transakcji leasingu, którego istotą jest powiązanie umowy leasingu z poprzedzającą ją umową sprzedaży. Pierwszym etapem transakcji leasingu zwrotnego jest zbycie przedmiotu umowy przez jego dotychczasowego właściciela finansującemu, który następnie - w drugim etapie - oddaje nabyte składniki aktywów do używania na zasadach leasingu korzystającemu, którym jest zbywca.

Należy wskazać, że ustawa o PDOP nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących podatkowego rozliczenia leasingu zwrotnego finansowego. W ocenie Wnioskodawcy, rozliczenie podatkowe należy podzielić na dwa etapy:

rozliczenie transakcji nabycia środka trwałego oraz jego sprzedaży na rzecz leasingodawcy,

rozliczenie umowy leasingu finansowego.

Pierwszy etap leasingu zwrotnego, tj. sprzedaż środka trwałego na rzecz przyszłego finansującego — tak jak w przypadku „typowej" sprzedaży, będzie skutkować powstaniem przychodu ze sprzedaży po stronie Spółki (przyszłego leasingobiorcy).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP, w takim przypadku za datę powstania przychodów uważa się dzień wydania rzeczy, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W praktyce oznacza to stosowanie ogólnych zasad związanych z datą powstania przychodu podatkowego.

W takim przypadku przychodem ze sprzedaży będzie cena, za jaką środek trwały zostanie sprzedany. Kosztem uzyskania przychodu w tym zakresie będą wydatki na nabycie środka trwałego pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, o ile odpisy amortyzacyjne były dokonywane. W innym przypadku kosztem uzyskania przychodów ze zbycia środka trwałego będą wydatki na nabycie środka trwałego.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Nabyty lub wytworzony składnik majątku podatnik zalicza do środków trwałych, gdy w wyniku indywidualnej oceny stwierdzi, że przewidywany okres jego używania będzie dłuższy niż rok i spełnia on pozostałe przesłanki uznania go za środek trwały określone w art. 16a ustawy o PDOP. Wówczas wydatki poniesione na nabycie takiego składnika majątku podlegają ujęciu jako koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Na podstawie art. 16h ust.  1 pkt 1 ustawy o PDOP, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z jego wartością początkową lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono jego niedobór.

Jednocześnie należy wskazać, że przewidywanie wykorzystywania danego środka trwałego dłużej niż rok stanowi subiektywne kryterium uzależnione wyłącznie od działań planowanych przez podatnika. W rezultacie subiektywne uznanie przez podatnika, że konkretny składnik majątku nie będzie wykorzystywany dłużej niż rok, pozwala na niedokonywanie odpisów amortyzacyjnych od takiego przedmiotu zgodnie z przepisami ustawowymi.

Taka sytuacja będzie miała miejsce w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym. Wnioskodawca nabył Stację i dopuszcza możliwość jej zbycia na rzecz podmiotu finansującego i zawarcie z tym podmiotem umowy leasingu finansowego.

Zbycie zostałoby dokonane na rzecz podmiotu zajmującego się zawieraniem umów leasingu („Finansujący"). Finansujący nabędzie od Spółki (występującej również w roli Korzystającego) przedmiot leasingu wraz z dodatkowymi elementami oraz oprogramowaniem niezbędnym do jego używania (nabyty przez Spółkę w ramach pierwszego nabycia).

Wobec powyższego, Wnioskodawca rozpozna przychód ze sprzedaży środka trwałego na rzecz Finansującego stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, jednocześnie zaliczając do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodem z tej sprzedaży, wydatki na nabycie Stacji.

Kolejnym etapem będzie natomiast zawarcie umowy leasingu finansowego. Finansujący (po nabyciu Stacji od Wnioskodawcy), następnie odda Spółce jako korzystającemu do używania i pobierania pożytków przedmiot leasingu, a tym samym umowa leasingu będzie miała charakter leasingu zwrotnego. Przedmiot leasingu będzie jednocześnie przedmiotem, którego dotyczy umowa pierwszego nabycia. Po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesienie na Spółkę jako korzystającego własność tych środków trwałych.

Przepisy dotyczące tzw. leasingu finansowego zawarte są w art. 17f-17k ustawy o PDOP. O kwalifikacji podatkowej opłat ponoszonych w ramach leasingu finansowego stanowią przepisy art. 17f ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 17f ust. 1 ustawy o PDOP, do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem ust. 3, i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1)umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;

2)suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio;

3)umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:

a)odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku, gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo

b)finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 17f ust. 2 ustawy o PDOP, jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.

Zgodnie z art. 17f ust. 3 ustawy o PDOP, do przychodów finansującego zalicza się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, uzyskane z tytułu wszystkich umów leasingu zawartych przez finansującego dotyczących tego samego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, w części przewyższającej spłatę wartości początkowej, określonej zgodnie z art. 16g.

Kwestię rozliczenia przychodów i kosztów po upływie okresu umowy reguluje natomiast art. 17g ustawy o PDOP. Zgodnie z art. 17g ust. 1 ustawy o PDOP, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w art. 17f ust. 1, i po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem tej umowy:

1)przychodem ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, także wtedy, gdy odbiega ona znacznie od ich wartości rynkowej;

2)do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków poniesionych przez finansującego na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych stanowiących przedmiot umowy leasingu; kosztem są jednak te wydatki pomniejszone o spłatę wartości początkowej, o której mowa w art. 17a pkt 7.

Ponadto stosownie do art. 17j ust. 1 ustawy o PDOP, jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 3 i art. 17f ust. 1 pkt 2.

Jak stanowi art. 17g ust. 2 cyt. ustawy, do sumy opłat, o której mowa w ust. 1, nie zalicza się:

1)płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, o ile są one wyodrębnione z opłat leasingowych;

2)podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu, oraz składek na ubezpieczenie tych środków trwałych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków i składek niezależnie od opłat za używanie;

3)kaucji określonej w umowie leasingu wpłaconej finansującemu przez korzystającego.

Kaucji, o której mowa w ust. 2 pkt 3, nie zalicza się do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego (art. 17g ust. 3 ustawy o PDOP).

Spółka wskazuje, że umowa leasingu, którą Wnioskodawca zamierza zawrzeć z Finansującym będzie spełniała warunki do uznania jej za umowę leasingu, o której mowa w art. 17f ustawy o PDOP:

umowa leasingu zostanie zawarta na czas oznaczony,

suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej środka trwałego, a w przypadku zawarcia przez Finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiadać będzie co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu (przy zastosowaniu art. 14 ustawy o PDOP),

umowa zawierać będzie postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (Spółka),

do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie będzie zaliczać się opłat leasingowych w części stanowiącej spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu — do przychodów oraz odpowiednio kosztów uzyskania przychodu zalicza się będzie się jedynie część odsetkową rat leasingowych.

W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy wskazywany jest jako składnik majątku korzystającego, w związku z czym to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Warunek ten zostanie spełniony, gdyż Wnioskodawca po zawarciu umowy leasingu zaliczy Stację do środków trwałych i będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego, które będą mogły stanowić jego koszty uzyskania przychodów- stosownie do art.  17f ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o PDOP.

Ponadto spełniony zostanie warunek, o którym mowa art. 38eb ust. 2 pkt 4, gdyż po upływie podstawowego okresu umowy leasingu Finansujący przeniesie na korzystającego (Spółka) własność Stacji do paletyzacji.

Ponadto zgodnie z art. 38eb ust. 5 ustawy o PDOP, odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Spółka będzie ponosiła wydatki z tytułu opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalonych w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczących Stacji do paletyzacji od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Wobec powyższego, jeżeli dojdzie do zawarcia umowy leasingu zwrotnego, Spółka będzie ponosiła opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczące robotów przemysłowych (Stacji 1, 2, 3, 4), a po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesienie na korzystającego (Spółkę) własność środka trwałego.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, ewentualnie ponoszone przez Wnioskodawcę opłaty, o których mowa w art. 17b ust. I ustawy o PDOP, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f (w przypadku gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ustawy o PDOP.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”) art.  38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W art. 38eb ust. 2 updop wymieniono jakie wydatki zalicza się do wydatków na robotyzację, są to m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych, koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do  prawidłowego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych, koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów i innych środków trwałych itp. Zdefiniowano pojęcie robota przemysłowego a także określono co należy rozumieć przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych.

Według art. 38eb ust. 2 updop:

za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W świetle art. 38eb ust. 3 updop:

przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W myśl art. 38eb ust. 4 updop:

przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 updop:

odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Z treści art. 18d ust. 6 updop wynika, że:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do  kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jak wynika z opisu sprawy, nabyli Państwo stację paletyzującą Robot (…) z oprogramowaniem. Wskazana we wniosku Stacja została przez Państwa zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jako "roboty przemysłowe" według symbolu 489 Klasyfikacji Środków Trwałych.

Wszystkie składowe elementy Stacji zakupionej przez Państwa stanowią integralną całość i jako zespół elementów stanowią Robota. Nie nabywali Państwo robota w częściach, nie otrzymali Państwo również faktury z podziałem na jakiekolwiek elementy składowe robota – na fakturze widnieje jedna pozycja. Wskazali Państwo także, że Stacja ((…)), o którym mowa we wniosku:

jest to 6-osiowy robot o udźwigu 20 kg,

jest automatycznie sterowaną, programowalną wielozadaniową i mobilną maszyną, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulancie bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych.

wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Stacja będąca przedmiotem wniosku została nabyta przez Państwa w ramach pierwszego nabycia jako fabrycznie nowe, a wartość początkowa Stacji przekracza 10.000 zł.

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą ustalenia, czy Stacja  do paletyzacji opakowań (…), którą Państwo nabyli do linii produkcyjnej (…) stanowi robota przemysłowego, o którym mowa w  art.  38eb updop.

Odnosząc się zatem do Państwa wątpliwości, biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przepisy i Państwa informacje, zawarte w opisie sprawy, wskazać należy, że nabyta przez Państwa fabrycznie nowa Stacja do paletyzacji opakowań (…), spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 updop.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pyt. 1 jest prawidłowe.

Zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na robotyzację poprzez odliczenie od  podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 updop, 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o których mowa w art. 38eb updop.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą kwestii ustalenia, czy będą Państwo uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, o której mowa w art. 38eb updop, za które uznali Państwo wydatki na nabycie Stacji, pod warunkiem, że  nie  dojdzie do odpłatnego ich zbycia (zdarzenie przyszłe nr 1).

Należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 6 updop:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy  czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z  przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przepis art. 38eb ust. 1 updop pozwala na  ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w  odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w danym roku podatkowym. Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpocznie się w 2026 r. Zatem, możliwość skorzystania z  tej ulgi należy wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w  latach 2022-2026.

W przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych fabrycznie nowych aktywów spełniających przesłanki określone w art. 38eb updop przez podatnika osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych niezależnie od  tego czy zostały one uznane za środek trwały przed czy też od 1 stycznia 2022 r. – odpisy amortyzacyjne dokonane w latach 2022-2026 od tych środków trwałych (robotów przemysłowych)  będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.

Z opisu sprawy wynika, że nabycie Stacji do paletyzacji opakowań (…) do Państwa linii produkcyjnej (…) zostało udokumentowane na podstawie faktury nr (…) z dnia (…) r., faktury nr (…) z dnia (…) r., oraz faktury (…) z  dnia (…) r.

Protokół odbioru i przekazania do eksploatacji od dostawcy sporządzony został w dniu (…) r.

Spółka zaliczyła ten składnik majątku do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji środków trwałych w dniu (…) r., w związku z czym dokonywanie odpisów amortyzacyjnych rozpoczęto od (…)r.

Wydatki na zakup ww. Stacji zostały poniesione przez Państwa ze środków obrotowych Spółki i  nie zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie. Koszty te nie zostały również odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zatem, w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od ww. Stacji spełniającej definicję robota przemysłowego, o której mowa w  art.  38eb ust. 3 updop, nabytej oraz wprowadzonej do ewidencji środków trwałych w 2021  r. – możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 updop pod warunkiem, że nie dojdzie do odpłatnego ich zbycia (zdarzenie przyszłe nr 1).

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 także jest prawidłowe.

Odnosząc się z kolei do Państwa wątpliwości związanych z ustaleniem, czy będą Państwo uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na  robotyzację, o której mowa w art. 38eb updop, za które uznają Państwo opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w  umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f (w  przypadku, gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji, jeżeli dojdzie do odpłatnego ich zbycia (zdarzenie przyszłe nr 1), ponownie przywołać należy, art.  38eb ust. 2 updop, zgodnie z którym:

za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

f)robotów przemysłowych,

g)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

h)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

i)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

j)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zatem, z powyższego przepisu wynika, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do  poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych; koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz opłaty ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f updop, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Z opisu sprawy wynika, że w odniesieniu do wskazanego środka trwałego (Stacja do paletyzacji (…)) rozważają Państwo dokonanie jej odpłatnego zbycia, a następnie zawarcia umów leasingu dotyczącego tej Stacji (tzw. leasing zwrotny finansowy).

Zbycie zostałoby dokonane na rzecz podmiotu Finansującego, który nabędzie od Państwa przedmiot leasingu (Stacje (…)) wraz z dodatkowymi elementami oraz oprogramowaniem niezbędnym do jego używania (nabyty przez Państwa w ramach pierwszego nabycia), a  następnie odda go Państwu, jako korzystającemu do używania, tym samym umowa leasingu będzie miała charakter leasingu zwrotnego. Przedmiot leasingu będzie jednocześnie przedmiotem, którego dotyczy umowa pierwszego nabycia i którego dotyczy umowa sprzedaży. Po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesienie na Państwa jako korzystającego własność tych środków trwałych.

Zakładają Państwo, że umowa leasingu będzie dotyczyła Stacji (…) i będzie spełniała warunki do uznania jej za umowę leasingu, o której mowa w art. 17f updop.

W przedmiotowej sprawie w pierwszej kolejności należy ocenić, czy w opisanym zdarzeniu mamy do czynienia z „fabrycznie nowym robotem przemysłowym” w odniesieniu do Stacji (…) spełniającym definicję zawartą w art. 38eb ust. 3 updop, początkowo nabytego przez Państwa, a następnie sprzedanego leasingodawcy, z którym zamierzają Państwo zawrzeć umowę leasingu finansowego zwrotnego. Po zakończeniu umowy leasingu leasingodawca przeniesie na Państwa  własność przedmiotu leasingu (Stację (…)).

Zauważyć należy, że w analizowanej sprawie w odniesieniu do wskazanej we wniosku Stacji mamy do czynienia z trzema odrębnymi zdarzeniami gospodarczymi: zakupem środka trwałego (Stacji), jego sprzedażą, a następnie zawarciem umowy leasingu na dany środek trwały (Stację). Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy będą Państwo uprawnieni do  odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na  robotyzację, za które uznają Państwo opłaty (o których mowa w art. 17b ust. 1) ustalone w  umowie leasingu finansowego, dotyczące Stacji do paletyzacji. Zatem Stacja, którą będą Państwo użytkowali na postawie umowy leasingu finansowego nie będzie już fabrycznie nowa. W analizowanym przypadku, okoliczność zbycia Stacji do paletyzacji leasingodawcy, a następnie zawarcie umowy na korzystanie z niej na podstawie umowy leasingu pozbawia je cechy „fabrycznej nowości”.

W związku z powyższym Państwa stanowisko, w zakresie pytania nr 3, zgodnie z którym ponoszone przez Państwa opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w  umowie leasingu, o którym mowa w  art. 17f (w przypadku, gdy stanowi on leasing zwrotny), dotyczące Stacji do paletyzacji (…), będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w  art. 38eb ustawy o PDOP, jeżeli dojdzie do odpłatnego zbycia ww. Stacji, a następnie zawarcia umowy leasingu dotyczącego tej Stacji (zdarzenie przyszłe nr 1) jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacje o zakresie rozstrzygnięcia

Pytania postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i Państwa własnego stanowiska w sprawie, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy :

stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyOrdynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).