Czy Połączenie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT. - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.69.2022.2.AN

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.69.2022.2.AN

Temat interpretacji

Czy Połączenie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2022 r. za pośrednictwem systemu ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 31 stycznia 2022 r., uzupełniony 21 marca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Połączenie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka akcyjna (dalej: „R Polska”, „Spółka Przejmująca” lub „Wnioskodawca”), jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce). R Polska została utworzona w (…).

Grupa R - perspektywa globalna.

Wnioskodawca jest członkiem międzynarodowej Grupy R (dalej: „Grupa R” albo „Grupa”), która jest jednym z największych światowych producentów i dystrybutorów produktów konsumenckich w segmencie zdrowia (Health), odżywiania (Nutrition), w tym produktów zaspokajających potrzeby żywieniowe niemowląt i dzieci, higieny (Hygiene). Grupa posiada podmioty w różnych krajach Europy i na całym świecie, które sprzedają obszerny asortyment produktów w ponad 200 krajach świata.

Dotychczasowa restrukturyzacja - perspektywa globalna.

W październiku 2017 r. Grupa ogłosiła rozpoczęcie strategicznego projektu reorganizacji działalności w skali globalnej (dalej: „R 2.0”) w celu utworzenia dwóch globalnych, w pełni samodzielnych segmentów biznesowych, tj.:

- segmentu Health (obejmującego dawny segment Health (dalej: „Legacy Health”) oraz segment Nutrition (dalej: „Nutrition”) (dalej łącznie: „Health”)) i

- segmentu Hygiene (dalej: „Hygiene”).

Przed wdrożeniem projektu R 2.0 segmenty Legacy Health i Hygiene prowadziły działalność w ramach tego samego podmiotu prawnego w większości państw. Aby zrealizować cel R 2.0, Grupa przeprowadziła w skali globalnej (tam, gdzie było to możliwe) rozdzielenie segmentów biznesowych Legacy Health i Hygiene do odrębnych podmiotów.

Następnie Grupa R ogłosiła, że od lipca 2020 r. Grupa będzie prowadzić działalność w zakresie Nutrition za pośrednictwem własnej, w pełni odpowiedzialnej globalnej jednostki biznesowej. Oznacza to, że grupa działa obecnie za pośrednictwem trzech oddzielnych jednostek biznesowych: Health, Hygiene i Nutrition. Taki model biznesowy znajduje zastosowanie, nawet jeśli w danym państwie niektóre jednostki biznesowe prowadzą działalność w ramach tego samego podmiotu prawnego.

Dotychczasowa restrukturyzacja - perspektywa polska.

Do lutego 2020 r. podstawową działalnością spółki R Polska była dystrybucja do polskich klientów produktów konsumenckich wytwarzanych przez Grupę, zarówno w segmencie Legacy Health, jak i Hygiene. 3 lutego 2020 r. przeprowadzono podział (przez wydzielenie) działalności R Polska w ramach projektu R 2.0. W efekcie działalność dystrybucyjna w zakresie produktów Hygiene została przeniesiona do nowego podmiotu, tj. R (…) sp. z o. o. Zatem, od 3 lutego 2020 r. zasadniczym przedmiotem działalności R Polska jest pełnienie funkcji dystrybutora produktów konsumenckich w segmencie Legacy Health. R Polska nabywa towary od podmiotu powiązanego i odsprzedaje towary podmiotom trzecim. Poza działalnością dystrybucyjną R Polska wykonuje także usługi na rzecz podmiotów powiązanych w Grupie, takie jak usługi administracyjne i usługi wsparcia (np. w obszarze IT).

Nabycie M.

W ciągu ostatniej dekady Grupa odnotowała znaczący wzrost, w dużej mierze dzięki transakcjom nabycia marek/spółek w segmencie zdrowia, w tym nabycia (…) (dalej: „M”) w roku 2017. Od ponad 100 lat M jest liderem w opracowywaniu bezpiecznych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów spełniających potrzeby żywieniowe niemowląt i dzieci. M jest właścicielem rozpoznawalnych na całym świecie marek konsumenckich z segmentu zdrowia, które są naturalnym rozszerzeniem istniejącego portfolio produktów oferowanych przez R w segmencie Health.

Nabycie M doprowadziło do przejęcia przez Grupę następujących podmiotów w Polsce:

- (…) sp. z o.o. (dalej: „M Polska”) oraz

- (…) sp. z o.o. (dalej: „M Trading”).

M Polska została utworzona w październiku 2008 r. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce (podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). W momencie nabycia M, 100% udziałów w M Polska posiadała spółka M Holdings (Netherlands) B.V. (dalej: „M Holdings”) (M Holdings posiadała całość udziałów M Polska).

M Polska prowadzi działalność promocyjną, marketingową i w zakresie zbierania informacji na rynku polskim w odniesieniu do produktów M, w tym w obszarze medycznym i farmaceutycznym, oraz działa jako przedstawiciel przed organami administracji publicznej w Polsce.

Przed 9 września 2021 r. M Polska świadczyła tego rodzaju usługi na rzecz M B.V. (dalej: „M BV”), niderlandzkiego powiązanego producenta, będącego właścicielem zakładu produkcyjnego w (…). 9 września 2021 r. udziały Grupy w M BV zostały zbyte przez Grupę na rzecz podmiotu trzeciego (P Capital Group, dalej: „P”). Zbycie to było częścią szerszej transakcji zbycia przez Grupę jej części biznesu (…), dalej: „IF”) w obszarze (…). Na dzień złożenia niniejszego wniosku o interpretację, M Polska świadczy usługi na rzecz podmiotów powiązanych z Grupy.

M Trading została utworzona w marcu 2014 roku. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce (podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). W momencie nabycia M, 99,9% udziałów (999 udziałów) w M Trading posiadała spółka M Holdings. Spółka M LLC posiadała pozostałe 0,1% udziałów (1 udział) w M Trading.

Podstawowym celem działalności spółki M Trading jest dystrybucja towarów IFCN w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do asortymentu wspierającego leczenie pacjentów z alergiami pokarmowymi i fenyloketonurią.

Integracja M.

W związku z nabyciem M w 2017 r., została zidentyfikowana możliwość dalszego wzmocnienia rozwoju działalności w obszarze zdrowia w Europie dzięki integracji jednostek biznesowych Legacy Health i Nutrition w ramach określonych podmiotów prawnych (Europejska Integracja M).

Uznano, że połączenie jednostek biznesowych Legacy Health i Nutrition w ramach jednego podmiotu prawnego na określonych obszarach Europy przyniesie Grupie komercyjne korzyści. Takie połączenie umożliwiłoby dostosowanie modeli operacyjnych Legacy Health i Nutrition oraz integrację działalności w celu wykorzystania synergii i wsparcia realizacji celów biznesowych wyznaczonych przez zespół zarządzający Health w Europie, który zarządzał obiema jednostkami biznesowymi, tj. zarówno Legacy Health, jak i Nutrition.

Cele komercyjne obejmowały przyjęcie podejścia „jedno zamówienie - jedna faktura” dla klientów Health, jeden sposób wykonywania zadań przez zespoły Health w ramach poszczególnych procesów umożliwiający wprowadzenie jednolitego modelu operacyjnego, obniżenie kosztów administracyjnych i kosztów rozliczeń bieżących (compliance) oraz zmniejszenie kosztów rozwoju systemów.

Mimo że Wnioskodawca działa obecnie w ramach trzech oddzielnych jednostek biznesowych (Health, Hygiene i Nutrition), korzyści płynące z synergii i dostosowania modeli operacyjnych są nadal istotne w przypadku integracji jednostek biznesowych Legacy Health i Nutrition w ramach jednego podmiotu prawnego.

Integracja M w Polsce.

Choć integracja jednostek biznesowych Legacy Health i Nutrition w Polsce została przewidziana jako część Europejskiej Integracji M, została ona opóźniona z uwagi na zbycie przez Grupę określonych elementów działalności IF w obszarze (…) do podmiotu trzeciego P, co nastąpiło xxx r.

Jako część sprzedaży działalności M w obszarze (…), również udziały Grupy w M BV zostały zbyte na rzecz P.

Poza pełnieniem istotnej roli w odniesieniu do działalności (…), M BV podejmowała także różne czynności dotyczące działalności IFCN w Europie, w tym dla Polski. Kluczowe zależności M BV z działalnością prowadzoną w Polsce były następujące:

- sprzedaż towarów do M Trading,

- zarządzanie magazynem i zapasami,

- dostarczanie do polskich klientów towarów (chwilowe przejęcie przez M Trading od M BV tytułu do towarów - tzw. flash title),

- wprowadzanie i zarządzanie próbkami/darowiznami,

- zamówienia (PO) na tworzenie dodatkowych elementów /cech zwiększających atrakcyjność produktów,

- kontrola sprzedaży (wydawanie zleceń sprzedażowych oraz ich przyporządkowywanie do faktur dla kompletności procesu),

- sprawozdawczość w zakresie VAT oraz dokonywanie płatności do polskiego urzędu skarbowego,

- raportowanie w zakresie tzw. SLOB (towary trudno zbywalne) i struktury wiekowej towarów,

- analiza i zarządzanie należnościami (w tym przyporządkowywanie płatności),

- kontrola wewnętrzna.

Czynności wykonywane przez M BV w związku z działalnością IFCN w Polsce nie mogły zostać w łatwy sposób przejęte przez inny podmiot z Grupy. Wynikało to z następujących okoliczności:

a) sprzedaży przez M BV gotowych wyrobów do spółki M Trading oraz

b) posiadania przez dwie polskie spółki M i M BV innych systemów ERP niż pozostałe Spółki Grupy R.

Ponadto, w związku z dotychczasową Europejską Integracją M, nie ma innych europejskich podmiotów M, które mogłyby przejąć powyższe funkcje. Dostosowanie systemu ERP spółek M do pozostałych spółek Grupy R wymagałoby znacznych, czasochłonnych i kosztownych prac rozwojowych nad systemami.

W związku z powyższym, w celu zapewnienia ciągłości działalności M w Polsce, jak również globalnej działalności M, Grupa uzgodniła zawarcie z P umowy tymczasowej, zgodnie z którą M BV będzie kontynuować realizację określonych usług/podejmowanie określonych działań na rzecz Grupy przez okres do 12 miesięcy od daty zbycia M BV, jak również kontynuować zaopatrywanie M Trading w gotowe produkty.

Zaproponowano, że w okresie przejściowym M Trading przejmie część aktywności wykonywanych przez M BV (na przykład przejęcie kontraktu dotyczącego magazynu), a rozwiązaniem długoterminowym będzie przejęcie przed upływem okresu obowiązywania umowy tymczasowej przez R (Health) Limited realizacji określonych czynności pełnionych przez M BV dla działalności M prowadzonej w Polsce. Jest to zgodne z modelem operacyjnym wdrożonym wcześniej w innych spółkach M w Europie.

Aby dojść do docelowego sposobu działania (z udziałem R (Health) Limited), obecnie planowane jest połączenie M Polska i M Trading (dalej łącznie: „Spółki Przejmowane”) z Wnioskodawcą (dalej: „Połączenie”), co pozwoli rozwiązać wskazaną powyżej kwestię systemów ERP w sposób efektywny, jako że R (Health) Limited i R Polska (która w wyniku Połączenia przejmie działalność spółek M Polska i M Trading) już obecnie mają ujednolicone systemy.

Co więcej, Połączenie powinno skutkować szeregiem dalszych korzyści i oszczędności wynikających z koncentracji trzech podmiotów (M Polska, M Trading i R Polska), które obecnie działają w tych samych lub podobnych segmentach. Oczekuje się, że Połączenie pozwoli na zmniejszenie obowiązków administracyjnych i związanych z nimi kosztów wynikających z istnienia trzech odrębnych podmiotów, w tym w zakresie:

- świadczenia dla siebie nawzajem usług i refakturowania związanych z tym kosztów,

- utrzymywania (dwóch odrębnych) systemów finansowo-księgowych,

- kosztów wsparcia księgowego i usług doradczych nabywanych od innych podmiotów i podmiotów trzecich,

- kosztów magazynowania i transportu,

- sporządzania (trzech odrębnych) sprawozdań finansowych (w tym kosztów badania każdego z tych sprawozdań),

- przygotowywania (odrębnych) deklaracji podatkowych (CIT, VAT, PIT itp.) dla każdej z trzech spółek,

- uproszczenia czynności finansowych (np. w zakresie liczby kont bankowych czy dystrybucji środków pieniężnych).

Połączenie umożliwi dodatkowo ujednolicenie procedur operacyjnych obowiązujących dla polskiego rynku.

Kroki prawne mające na celu wdrożenie Połączenia.

W ramach przygotowania do Połączenia w dniu 30 grudnia 2021 r. zostały podjęte następujące działania:

  - MJ LLC (spółka posiadająca 0,1% ogółu udziałów w M Trading) zbyła swój udział w M Trading na rzecz M Holdings - w wyniku tej transakcji jedynym udziałowcem M Trading stała się spółka M Holdings;

  - 100% udziałów w M Polska i M Trading zostało zbyte przez MJN Holdings na rzecz spółki RB Polska.

W rezultacie powyższych działań R Polska jest obecnie wyłącznym udziałowcem spółek M Polska i M Trading.

Połączenie zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020, poz. 1526, ze zm.; dalej: „KSH”), tj. przez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na RB Polska jako spółkę przejmującą (łączenie się przez przejęcie).

W rezultacie Połączenia R Polska przejmie na własność aktywa Spółek Przejmowanych. Działalność Spółek Przejmowanych będzie kontynuowana przez R Polska. Całość majątku Spółek Przejmowanych zostanie przypisana do działalności prowadzonej przez R Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza przeniesieniem całego majątku Spółek Przejmowanych Połączenie będzie skutkować przejęciem przez R Polska wszystkich praw i obowiązków Spółek Przejmowanych oraz w konsekwencji „wchłonięciem” Spółek Przejmowanych i ich rozwiązaniem bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Na moment Połączenia R Polska będzie wyłącznym udziałowcem Spółek Przejmowanych (R Polska będzie posiadać bezpośrednio 100% udziałów w obydwu Spółkach Przejmowanych), a Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

Zgodnie z przepisami KSH, w przypadku połączenia (łączenia się) przez przejęcie datą połączenia jest data dokonania wpisu dotyczącego połączenia w stosownym rejestrze (wpis do rejestru ma charakter konstytutywny). W rezultacie połączenia w dniu dokonania wpisu połączenia w rejestrze przedsiębiorców właściwym ze względu na siedzibę R Polska, ujawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółki Przejmowane zakończą swój byt i wkrótce potem zostaną wykreślone z rejestru ex officio, a ich działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez R Polska.

Połączenie zostało przedstawione na poniższym diagramie:

(...).

Rok podatkowy spółek.

R Polska, M Polska i M Trading jest rokiem kalendarzowym.

R Polska i Spółki Przejmowane nie posiadają nierozliczonych strat podatkowych z lat ubiegłych. Przewiduje się, że R Polska oraz M Polska i M Trading wykażą/wykazałyby w roku 2022 dochód do opodatkowania (nie wykażą/nie wykazałyby strat podatkowych). R Polska rozpozna składniki majątkowe przejęte w wyniku Połączenia w takich samych wartościach dla celów podatkowych, w jakich były one rozpoznane w Spółkach Przejmowanych. Zatem, intencją Wnioskodawcy jest przyjęcie dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych. Na moment sporządzania niniejszego wniosku o interpretację nie została podjęta decyzja dotycząca wyboru księgowej metody rozliczenia Połączenia.

Głównym lub jednym z głównych celów Połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a Połączenie przeprowadzone zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

W piśmie uzupełniającym z 21 marca 2022 r., wskazaliście Państwo ponadto, że:

Spółki Przejmowane prowadzą i prowadzić będą do dnia Połączenia działalność gospodarczą (w tym nabywać i zbywać towary, regulować zobowiązania itp.) i ostateczny zakres składników majątku, które w wyniku planowanego Połączenia otrzyma Spółka Przejmująca, nie jest w tej chwili jeszcze znany. W związku z tym nie jest jeszcze znana wartość majątku na dzień poprzedzający dzień łączenia, który to dzień będzie dopiero miał miejsce w przyszłości.

Niemniej, biorąc pod uwagę charakter składników majątku (np. zakupione towary składowane w magazynie, należności, gotówka), które przewiduje się, że zostaną otrzymane przez Spółkę Przejmującą w wyniku planowanego Połączenia, Wnioskodawca oczekuje, iż co do zasady wartość rynkowa składników majątkowych Spółek Przejmowanych ustalona na dzień poprzedzający dzień planowanego Połączenia, będzie odpowiadała wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej brak możliwości definitywnego ustalenia (na moment składania niniejszego pisma) wartości majątku Spółek Przejmowanych (która zostanie dopiero ustalona na dzień przypadający w przyszłości), Wnioskodawca wskazuje, że nie może wykluczyć, że w ramach majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą mogą znaleźć się składniki majątku, których wartość przyjęta dla celów podatkowych będzie na dzień poprzedzający dzień Połączenia niższa od ich wartości rynkowej.

Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku, Spółka Przejmująca rozpozna składniki majątkowe przejęte w wyniku Połączenia w takich samych wartościach dla celów podatkowych, w jakich były one rozpoznane w Spółkach Przejmowanych. Zatem intencją Wnioskodawcy jest przyjęcie dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych. Całość majątku Spółek Przejmowanych zostanie przypisana do działalności prowadzonej przez R Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca wskazał w uzasadnieniu do stanowiska przedstawionego we wniosku o interpretację, iż jednym z przepisów regulujących połączenia przez przejęcie jest art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się: w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

W świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8c - jeżeli taki by powstał w wyniku planowanego Połączenia - powinien zostać wyłączony z przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Pytanie

Czy Połączenie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy Połączenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Jednocześnie, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej.

Ponadto, art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT stanowi, że za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Art. 12 ust. 1 pkt 8ba, 8c, 8d i 8f ustawy o CIT stanowią, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

    - ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b (pkt 8ba);

    - ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników (pkt 8c);

    - ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej (pkt 8d);

    - ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział (pkt 8f).

Jak wskazano powyżej, przepisy art. 12 ust. 1, określające powstanie przychodu stosuje się z zastrzeżeniem m.in. ust. 4, który przewiduje wyłączenia z przychodu. Zatem w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e, 3f i ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się:

  - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu (pkt 3e);

  - wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10% (pkt 3f);

  - w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

 a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

 b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału (pkt 12).

Zgodnie z art. 12 ust. 12b w takim przypadku ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.

Zastosowanie powyższych przepisów do Połączenia.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wskazuje, że na moment Połączenia będzie wyłącznym udziałowcem Spółek Przejmowanych (R Polska będzie posiadać bezpośrednio 100% udziałów w Spółkach Przejmowanych).

Zatem, w przypadku planowanego Połączenia Wnioskodawca wystąpi w podwójnej roli - tj. jako „spółka przejmująca” oraz jako „wspólnik spółek przejmowanych” (używając pojęć z powyższych przepisów ustawy o CIT dot. połączeń - np. art. 12 ust. 1 pkt 8ba).

Jednocześnie, jak wskazano powyżej, Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Dlatego zdaniem Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 pkt 8ba nie będzie miał zastosowania, i tym samym w wyniku Połączenia nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód w oparciu o ten przepis.

Oznacza to, że bezprzedmiotowe staje się rozważanie wyłączenia, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT), skoro przychód nie powstanie zgodnie z odpowiednim pkt art. 12 ust. 1. Niemniej jednak Wnioskodawca wskazuje, że udziały w Spółkach Przejmowanych nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Jak bowiem wskazano wyżej, w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach przygotowań do Połączenia, udziały w M Polska i M Trading zostały sprzedane (za wynagrodzeniem) przez M Holdings na rzecz Wnioskodawcy w dniu 30 grudnia 2021 r.

Z kolei, odnosząc się do przepisów, zgodnie z którymi w wyniku połączeń może potencjalnie powstać przychód, którego wysokość podlegałaby określeniu poprzez referencję do wartości rynkowej majątku podmiotów przejmowanych (a nie wartości emisyjnej akcji spółki przejmującej), tj. do art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ustawy o CIT, Wnioskodawca wskazuje, że kluczowe dla niniejszej sprawy jest spełnienie przez Wnioskodawcę warunku, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem do przychów nie zalicza się wartości majątku Spółek Przejmowanych, odpowiadających procentowym udziałom Spółki Przejmującej w kapitałach zakładowych Spółek Przejmowanych (określonych na ostatni dzień poprzedzający dzień Połączenia), otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, o ile Spółka Przejmująca posiada w kapitałach zakładowych Spółek Przejmowanych udziały w wysokości nie mniejszej niż 10%.

Wnioskodawca wskazuje, że spełnia podstawowy warunek zastosowania tego wyłączenia - posiada i będzie posiadał również na ostatni dzień poprzedzający dzień Połączenia udziały w wysokości nie mniejszej niż 10% w kapitałach zakładowych obu Spółek Przejmowanych.

Ponieważ udziały Wnioskodawcy w kapitałach Spółek Przejmowanych obecnie wynoszą (i na ostatni dzień poprzedzający dzień Połączenia wynosić będą) 100%, cała wartość przejmowanego w wyniku Połączenia majątku będzie podlegać wyłączeniu z przychodów Wnioskodawcy. Tym samym, planowane Połączenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Spełnienie warunku umożliwiającego zastosowanie wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT (i to w odniesieniu do całości majątku Spółek Przejmowanych) sprawia, że bezprzedmiotowe jest rozważanie zastosowania wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

Takie rozumowanie znajduje potwierdzenie w dotychczasowej praktyce interpretacyjnej organów podatkowych. Wnioskodawca jest świadomy zmian w przepisach ustawy o CIT dot. połączeń, jakie obowiązują od 1 stycznia 2022 r. Jednak Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, że przed 1 stycznia 2022 r. istniały już w ustawie o CIT przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3e i 3f. O ile warunki zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e uległy znaczącym zmianom, o tyle treść art. 12 ust. 4 pkt 3f nie uległa zmianie. Co więcej, nie uległa zmianie ilość przepisów wyłączających przychód w wyniku połączenia - przed 1 stycznia 2022 r. istniały również wspomniane dwa przepisy, a treść kluczowego zdaniem Wnioskodawcy art. 12 ust. 4 pkt 3f nie zmieniła się.

I tak w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 23 grudnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.481.2020.1.BS, w podobnym do przedmiotowego zdarzeniu przyszłym (tj. spółka przejmująca w wyniku połączenia miała przejąć spółkę przejmowaną, w której posiadała 100% udziałów), organ orzekł, że połączenie nie spowoduje powstania po stronie spółki przejmującej przychodu na gruncie ustawy o CIT.

Co istotne w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odnotował istnienie wspomnianych dwóch przepisów wyłączających przychód (tj. 12 ust. 4 pkt 3e i 3f), po czym orzekł, że „w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym dla Wnioskodawcy który jest podatnikiem, objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 updop, posiadającym 100% udziałów w Spółce Przejmowanej na moment połączenia przez przejęcie, planowane połączenie przez przejęcie będzie neutralne podatkowo zgodnie z treścią art. 12 ust. 4pkt 3f updop, o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 12 ust. 13 i 14 updop (podkreślenie Wnioskodawcy).”

Jak wynika z powyższego, organ po skonstatowaniu, że spółka przejmująca będzie posiadała 100% udziałów w spółce przejmowanej, uznał, że połączenie będzie neutralne podatkowo (nie powstanie przychód), o ile spełnione zostaną dodatkowe warunki (o których Wnioskodawca pisze poniżej), jednak bez odnoszenia się do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, również w przedmiotowej sprawie dla uznania neutralności podatkowej Połączenia nie jest konieczne sięganie do art. 12 ust. 4 pkt 3e. Niemniej Wnioskodawca wskazuje, że:

  - w opisie zdarzenia przyszłego wskazane zostało, że Spółka Przejmująca rozpozna składniki majątkowe przejęte w wyniku Połączenia w takich samych wartościach dla celów podatkowych, w jakich były one rozpoznane w Spółkach Przejmowanych. Zatem intencją Wnioskodawcy jest przyjęcie dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych;

  - jak wskazano powyżej w opisie zdarzenia przyszłego, w rezultacie Połączenia RB Polska przejmie na własność aktywa Spółek Przejmowanych. Działalność Spółek Przejmowanych będzie kontynuowana przez spółkę RB Polska. Dlatego całość majątku Spółek Przejmowanych zostanie przypisana do działalnośc prowadzonej przez RB Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwagi końcowe.

Wnioskodawca poniżej odnosi się do warunków wynikających z przepisów art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Natomiast, w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, głównym lub jednym z głównych celów Połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a Połączenie przeprowadzone zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Dla przedstawienia wyczerpującego uzasadnienia swojego stanowiska, Wnioskodawca poniżej odnosi się także do art. 12 ust. 15-16 ustawy o CIT.

Zgodnie z pierwszym z tych przepisów, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Natomiast, w myśl art. 12 ust. 16 ustawy o CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o CIT.

Odnosząc się do powyższego, Wnioskodawca wskazuje, że spełniony zostanie warunek z art. 12 ust. 15 pkt 1, ponieważ Spółka Przejmująca będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przejmującym majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno bowiem Spółka Przejmująca, jak Spółki Przejmowane, są i będą polskimi rezydentami podatkowymi, w szczególności mają i będą mieć siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, zarówno Spółka Przejmująca (S.A.), jak i Spółki Przejmowane (sp. z o.o.) są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT, który to załącznik w pozycji 29 dotyczy spółek z Rzeczpospolitej Polskiej:

Rzeczpospolita Polska - spółki utworzone według prawa polskiego, określane jako: „spółka akcyjna”, „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy Połączenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1  ustawy z 15 września 2000 r.  Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”),

Zgodnie z  art. 494 § 1 KSH,

spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”),

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl natomiast art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  - przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

  - przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

  - przychody spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT stanowi, że

przychodem jest również ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT,

do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

- spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

- spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytoriumRzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,

za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT,

przychodem jest również ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT,

przychodem jest również ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.

Z kolei, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT,

wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%.

W tym miejscu zauważyć ponadto należy, że zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,

wyłączenia z przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, nie stosuje się, w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że aby dojść do docelowego sposobu działania obecnie planowane jest połączenie M Polska i M Trading z Wnioskodawcą (…).

R Polska jest obecnie wyłącznym udziałowcem spółek M Polska i M Trading.

Połączenie zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, tj. przez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na RB Polska jako spółkę przejmującą (łączenie się przez przejęcie).

W rezultacie Połączenia R Polska przejmie na własność aktywa Spółek Przejmowanych. Działalność Spółek Przejmowanych będzie kontynuowana przez R Polska. Całość majątku Spółek Przejmowanych zostanie przypisana do działalności prowadzonej przez R Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza przeniesieniem całego majątku Spółek Przejmowanych Połączenie będzie skutkować przejęciem przez R Polska wszystkich praw i obowiązków Spółek Przejmowanych oraz w konsekwencji „wchłonięciem” Spółek Przejmowanych i ich rozwiązaniem bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Wnioskodawca rozpozna składniki majątkowe przejęte w wyniku Połączenia w takich samych wartościach dla celów podatkowych, w jakich były one rozpoznane w Spółkach Przejmowanych. Zatem, intencją Wnioskodawcy jest przyjęcie dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych.

Całość majątku Spółek Przejmowanych zostanie przypisana do działalności prowadzonej przez R Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwestią budzącą Państwa wątpliwości w sprawie jest ustalenie, czy połączenie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT.

W tym miejscu zauważyć należy, że w przypadku planowanego połączenia przez przejęcie, wartość przychodu Wnioskodawcy powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia wartość majątku Spółek Przejmowanych otrzymanego przez Wnioskodawcę w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Przychód rozpoznany w ten sposób może być pomniejszony o wartość tych składników majątku Spółek Przejmowanych otrzymanego przez Wnioskodawcę, które Wnioskodawca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych oraz które Wnioskodawca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem, jeżeli:

  - Wnioskodawca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku Spółek Przejmowanych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych,

  - całość majątku Spółek Przejmowanych zostanie przypisana do działalności prowadzonej przez R Polska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  - głównym lub jednym z głównych celów Połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a Połączenie przeprowadzone zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych,

to planowanie połączenie Wnioskodawcy oraz Spółek Przejmowanych (M Polska i M Trading), nie będzie skutkować powstaniem po Państwa stronie przychodu na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT.

Przychód dla Wnioskodawcy nie powstanie również na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba oraz 8f w związku z art. 18 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT, z uwagi na posiadanie przez Wnioskodawcę 100% udziałów w Spółkach przejmowanych.

Mając na uwadze powyższe, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Połączenie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie przepisów ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).