Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność tworzenia produktów opisanych powyżej, przedstawiona... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.441.2022.1.JG

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.441.2022.1.JG

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność tworzenia produktów opisanych powyżej, przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 czerwca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność tworzenia produktów opisanych poniżej, przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) działa na polskim rynku od 1990 roku i obecnie jest liderem wśród firm informatycznych, dostarczających oprogramowanie do zarządzania operacjami sieci stacji paliw. Dzięki skalowalności tworzonego rozwiązania, systemy informatyczne Spółki pokrywają szeroki zakres potrzeb operatorów sieci, w tym zdalnego monitorowania i zarządzania osprzętem na stacjach, kontroli fizycznego dostępu do chronionych zasobów, analizy transakcji paliwowych, zarządzania obsługą dostaw paliwa czy zarządzania obsługą sklepów na stacjach. W ramach projektów realizowanych przez Wnioskodawcę powstają również moduły do zarządzania marką operatora oraz konfiguracją trybu działania stacji, kontrolowania odtwarzania strumieni multimedialnych, zarządzania bezpieczeństwem wykonywania transakcji płatniczych z pomocą kart czy zdalnej aktualizacji oprogramowania bez konieczności pracy techników na miejscu na stacji.

Zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy do pozostałej działalności Spółki należy działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, zarządzaniem urządzeniami informatycznymi czy stronami internetowymi, doradztwo techniczne, badania i analizy techniczne oraz działalność usługowa i handlowa w zakresie komputerów, urządzeń elektronicznych i komunikacyjnych.

Celem X jest nieustanny wzrost wyników biznesowych, który w dużej mierze bazuje na rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla operatorów stacji paliw z różnych segmentów i działających w różnych krajach na całym świecie. Tworząc oprogramowanie Spółka używa różnych nowoczesnych technologii, w szczególności nowoczesnej chmury firmy Microsoft umożliwiającej budowanie bezpiecznych rozwiązań o wysokiej skalowalności i niezawodności. Spółka jako jeden z liderów rynku, stawiając na ciągły rozwój oparty na innowacjach, dostosowuje się do zmieniających się wymogów rynku i umacnia rozpoznawalność swojej marki od lat. Zatem, niezwykle istotnym jest dla X, aby inwestować w nowe pomysły oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania informatyczne (oprogramowanie, aplikacje itp.), mające zastosowanie w procesach zarządzania sieciami stacji paliw. W rezultacie Spółka stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania w tym zakresie, często opracowywane i tworzone pod konkretne potrzeby klienta, uwzględniając uwarunkowania konkretnego rynku (lokalne przepisy w danym kraju np. w zakresie RODO czy fakturowania itp.).

Zgodnie ze strukturą organizacyjną, działalność Spółki jest podzielona na działy biznesowe rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje. Działalność badawczo- rozwojowa (dalej: B+R) jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę Spółki z Działu Projektów, która realizuje konkretne projekty B+R, tworząc nowe produkty/usługi (oprogramowanie/aplikacje) bądź ulepszając/rozszerzając funkcjonalność produktów/usług stworzonych wcześniej przez Spółkę.

Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia rozwiązań w dziedzinie IT ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (stworzenia konkretnej aplikacji czy oprogramowania) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego oprogramowania czy też aplikacji. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie ze standardami przyjętymi w ramach metodologii zwinnych, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione, zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych.

Zarządzanie projektem:

Prace realizowane są w ramach stosowanych w firmie metodologii zwinnych: scrum i SAFe (scaled agile framework), które zakładają zastąpienie standardowego cyklu projektowego, modelem iteracyjnym opisanym w „Przewodniku po Scrumie” i dokumentacji SAFe.

Model zwinnego zarządzania projektem opiera się o znane od kilkudziesięciu lat podejście wizja-eksploracja i ma na celu zwiększenie zdolności adaptacyjnych i zmniejszenie ryzyka projektowego (wynikającego ze zmieniających się wymagań funkcjonalnych i rynkowych, technologii, czy czynników zewnętrznych). Eksploracja i adaptacja są realizowane poprzez ciągłą weryfikację planów projektowych na podstawie rzeczywistych danych i informacji zwrotnej (podejście empiryczne). Podstawowym kryterium decyzyjnym są kolejne wersje produktu, powstające na koniec każdej iteracji, omawiane z interesariuszami, lub bezpośrednio z klientem. W ten sposób bardzo szybko otrzymuje się informację o wartości dostarczonych zmian, co pozwala lepiej zaplanować kolejną iterację. Iteracje trwają z reguły od 2 do 4 tygodni, w zależności od wielkości zespołu i charakteru prac. Wysoko poziomowo mechanizm działania metodologii Serum można sprowadzić do 4 punktów:

1.Product Owner (osoba reprezentująca interesariuszy, odpowiedzialna za priorytetyzację prac) porządkuje pracę potrzebną do rozwiązania złożonego problemu biznesowego, tworząc Product Backlog (listę prac do wykonania w celu ulepszenia produktu).

2.Zespół projektowy implementuje wybraną część tej pracy, tworząc nową wersję produktu.

3.Zespół projektowy oraz jego interesariusze sprawdzają efekty i dostosowują swoje działania na potrzeby kolejnej iteracji.

4.Cykl jest powtarzany, dopóki interesariusze nie zadecydują o osiągnięciu celu projektu.

Na poziomie realizowanym z użyciem metodologii scrum, działalność B+R jest realizowana w każdym z powyższych punktów iteracji:

Punkt pierwszy, to przede wszystkim biznesowe prace koncepcyjne i analizy potrzeb rynkowych w celu właściwej priorytetyzacji prac w nowej iteracji. Product Owner zbiera tu informacje z poprzednich iteracji i wspólnie z interesariuszami opracowuje listę rozwiązań i usprawnień, które maksymalnie podniosą wartość produktu.

Punkt drugi, to w większości zasadnicze prace programistyczne prowadzące do opracowania poszczególnych elementów następnej wersji produktu. Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

-Projektowanie i modelowanie elementów rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji,

-Pozostałe prace projektowe prowadzące do opracowywania nowych lub udoskonalenia aktualnych algorytmów,

-Czynności programistów związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT,

-Czynności służące weryfikacji działania tworzonych elementów systemu (testy wewnętrzne),

-Prace związane z dostosowaniem technologii na podstawie danych zebranych z monitorowania poprzedniej wersji produktu.

Punkt trzeci, to realizacja dwóch z trzech tzw. filarów scruma, czyli inspekcji i adaptacji, w odniesieniu do produktu. Zespół projektowy i interesariusze analizują, co zostało dostarczone w poprzedniej iteracji i jak to wpłynęło na oferowaną wartość i realizację celów biznesowych. Wnioski i pomysły pojawiające się w trakcie tych spotkań (przegląd iteracji [review] i retrospektywa) służą następnie jako merytoryczna podstawa planowania kolejnej iteracji.

O ile scrum koncentruje się na pracy zespołów i prowadzeniu projektów, o tyle SAFe jest zestawem wzorców wspomagających podejście zwinne na poziomie dużych organizacji. Spółka wykorzystuje SAFe do poprawy koordynacji między zespołami i skrócenia czasu dostarczenia wartości do użytkownika końcowego. SAFe wykorzystuje mechanizm iteracyjny na poziomie tzw. programów zrzeszających kilka zespołów dostarczających wspólnie wartość biznesową w zsynchronizowany sposób. Na tym poziomie iteracje trwają z reguły 8 do 12 tygodni (poszczególne zespoły w dalszym ciągu realizują swoje zadania w ramach krótszych iteracji). Cykl oparty o empiryczny proces kontroli zachodzi w sposób podobny do opisanych powyżej 4 punktów działania scruma. Spotkania na poziomie programu odbywają się w znacznie większej skali i wymagają używania odpowiednich kanałów komunikacji i opisanych w metodologii praktyk pozwalających na koordynację pracy często 100 i więcej osób. Planowanie iteracji programu zajmuje około 2 do 3 dni, a zespoły biorące udział w danych programie dobierane są pod kątem wzajemnych zależności technicznych i biznesowych. Na poziomie programu, w ramach SAFe, prace B+R mają przede wszystkim charakter strategiczny i dotyczą planowania nie tyle pojedynczych innowacyjnych usprawnień, co przekrojowych zmian wpływających na daną część portfolio firmy. Podobnie prace koncepcyjne o charakterze stricte technicznym, odbywają się tu na poziomie architektury całego ekosystemu i decydują o planie działania, czy zmianach technologicznych dotyczących często całej organizacji.

Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.

W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: „ulga B+R”) za 2021 r. oraz w kolejnych latach podatkowych. W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębnia i będzie wyodrębniać w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R.

Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:

-w ewidencji rachunkowej wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych/ korektach zeznań podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była/jest realizowana,

-nie korzystał i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT,

-Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,

-Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,

-Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,

-Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Prace badawczo-rozwojowe, w ramach których Wnioskodawca planuje korzystać z ulgi B+R to program, którego celem jest stworzenie palety rozwiązań informatycznych do zarządzania siecią stacji paliw. Obejmuje on Platformę usług wspólnych wraz z ekosystemem produktów skupiających się na poszczególnych aspektach zarządzania stacjami. Wspomniany ekosystem produktów jest otwarty i z czasem będzie poszerzany, a w chwili pisania tego wniosku obejmuje trzy główne produkty, które na potrzeby tego wniosku zostały nazwane roboczo literami A, M, R.

Platforma to centralne oprogramowanie do obsługi zarządzania sieciami stacji paliw, które łączy i organizuje usługi wspólne dla pozostałych funkcjonalności tworzonych przez Wnioskodawcę (np. autoryzacja użytkowników). Tym samym Platforma pełni rolę środowiska do uruchamiania usług oprogramowania w chmurze (ang. Software as a Service) pozwalając na dynamiczne rozszerzanie palety funkcjonalności dostępnych dla użytkownika końcowego produktów. Daje ona szerokie możliwości wspierania pracy operatorów stacji paliw, tak by dopasować widok i możliwości interakcji z Platformą do indywidualnych potrzeb poprzez elastyczny i zmodularyzowany interfejs użytkownika. Użytkownik logując się raz do Platformy ustawia panel pracy dopasowany do swoich potrzeb i może zmieniać jego kontekst, albo modyfikować go dodając nowe widoki i karty dedykowane wybranym aspektom zarządzania stacjami lub urządzeniami. Platforma została zaprojektowana i stworzona dla klientów z całego świata, umożliwiając użytkowanie Platformy przez wiele podmiotów w sposób bezpieczny, dzięki dużej skalowalności i wydajności procesowania znacznej ilości danych telemetrycznych z największych sieci stacji paliwowych oraz uwzględniając lokalną specyfikę klientów, np. zgodność z regulacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych RODO i narodowymi standardami bezpieczeństwa systemów IT. W konsekwencji Platforma jest nowatorskim systemem informatycznym o zasięgu globalnym, używanym w celu zarządzania sieciami stacji paliw przez klientów z całego świata.

Produkt A: to oprogramowanie sterujące nowoczesny dystrybutor paliwa ze zintegrowanymi funkcjami obsługi multimediów. Jest to pierwsze tego typu urządzenie na rynku, które umożliwia dokonanie wyboru rodzaju paliwa za pomocą ekranu dotykowego oraz umożliwiające płatności bezpośrednio przy dystrybutorze bez konieczności udania się do budynku stacji. Bardzo ważnym aspektem produktu A jest integracja z funkcjonalnością monitorowania, dzięki czemu operator stacji może być na bieżąco informowany, co dzieje się z dystrybutorem na stacji i szybko zidentyfikować nieprawidłowości w działaniu urządzenia. Ponadto duży 27 calowy ekran urządzenia doskonale nadaje się do prezentowania reklam. Eksperymentujemy również z mniejszymi ekranami do specyficznych (i tańszych) zastosowań. Aktualnie Wnioskodawca pracuje nad możliwością zastosowania w dystrybutorze zintegrowanej kamery, dzięki której możliwe będzie rozpoznanie osoby zbliżającej się dystrybutora oraz identyfikacja emocji pojawiających się na twarzy osoby tankującej, co pozwoli na lepsze dopasowanie reklam wyświetlanych poszczególnym grupom użytkowników.

Zadaniem innego produktu, o nazwie roboczej M, jest stworzenie rozwiązania informatycznego dla operatorów sieci stacji paliw do zdalnej diagnostyki i zarządzenia znajdującymi się na stacjach urządzeniami takimi jak: dystrybutor, kontroler stacji, konsole do obsługi zbiorników paliwa, systemy detekcji wycieków, kontrolery zaworów czy inteligentne sondy paliwa. M pozwala na monitorowanie stanu technicznego wskazanych powyżej urządzeń, ale także incydentów na stacji poprzez zbieranie danych telemetrycznych z powyższych urządzeń zainstalowanych na stacjach benzynowych. Funkcjonalność produktu M umożliwia również agregowanie powyższych danych i tworzenie na ich podstawie raportów liczbowych i graficznych z sieci wielu stacji, aby wesprzeć operatora stacji w podejmowaniu decyzji dotyczących reagowania na niepożądane sytuacje na stacji lub decyzji dotyczących konserwacji/napraw urządzeń. Cechą odróżniającą ten produkt od innych tego typu rozwiązań funkcjonujących na rynku jest możliwość analizy historycznych danych telemetrycznych oraz ich trendów poprzez zastosowanie zaawansowanych metod statystycznych i algorytmów sztucznej inteligencji.

Produkt R: jest oprogramowaniem umożliwiającym operatorom stacji scentralizowane zarządzanie cenami, danymi i ustawieniami lokalnych systemów point-of-sale (POS) i self-checkout (kioski) z poziomu nowoczesnej i łatwej w obsłudze aplikacji przeglądarkowej. Kluczową funkcjonalnością aplikacji jest autorski system zarządzania cenami paliw, w ramach którego produkt pozwala synchronizować zmiany cen paliwa w oparciu o strukturę organizacji klienta. Rozwiązanie to pozwala też na dynamiczne grupowanie stacji w celu szybkiego reagowania na nieoczekiwane zmiany na rynku paliw. Innym wyróżnikiem tego modułu jest elastyczne zarządzanie cenami towarów i usług. Produkt R pozwala użytkownikom dowolnie decydować o tym, które ceny towarów i usług mają być ujednolicone na poziomie organizacji lub regionu, a które dostosowane do lokalnego odbiorcy na danej stacji. Uzupełnieniem powyższych są zintegrowany system zarządzania stanem magazynowym oraz system zarządzania promocjami. Pierwsza funkcjonalność pozwala mniejszym firmom na porzucenie przestarzałych, lokalnych systemów magazynowych na rzecz kompleksowego rozwiązania online, dostępnego z poziomu przeglądarki. Z kolei rozbudowany system zarządzania promocjami daje klientowi możliwość skonfigurowania szerokiego wachlarza promocji dla lokalnego poziomu sprzedaży jak i całego regionu. Produkt R umożliwia zarówno tworzenie promocji czasowych, jak również tych opartych o zakup wybranych produktów, ilość zakupionych towarów i innych. W ramach kompleksowego rozwiązania dla zarządzania sprzedażą paliw i obsługą pasażera produkt R pozwala na szybkie zaktualizowanie ustawień systemów POS w obrębie całej organizacji np. w wyniku nowych zmian podatkowych czy zmiany polityki firmy (np. ustawienia maksymalnej kwoty dopuszczalnej w szufladzie kasowej). Dodatkowo R posiada funkcjonalność automatycznego przesyłania raportów dziennych, zmianowych itp. do użytkownika zarządzającego daną stacją lub grupą stacji, oszczędzając jego czas i ograniczając ryzyko błędu/zaniedbania. Odpowiedzią na oczekiwania rynku są dodatkowo zaimplementowane w module: system fakturowy i system monitoringu/auditingu. Rozwijany system wystawiania faktur jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb klientów biznesowych sektora paliwowego w regionie EMEA (Europa, kraje Bliskiego Wschodu i Afryka).

W ramach wskazanych powyżej rozwiązań X stworzyła w poprzednich latach podatkowych trzon oprogramowania, który nieustannie jest rozwijany i unowocześniany w ramach realizowanych przez Spółkę prac B+R. Jednocześnie Wnioskodawca zakłada, że w przyszłości system informatyczny do obsługi i zarządzania sieciami stacji paliw będzie rozbudowywany o kolejne moduły/funkcjonalności/innowacyjne urządzenia. Prace programistyczne w ramach wskazanych powyżej rozwiązań nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w oprogramowaniu, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się/będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez X rozwiązań jest / będzie indywidualne oraz posiada/będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanych powyżej rozwiązań zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązania (oprogramowania, funkcjonalności, modułu) niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo są/będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.

Pytanie:         

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność tworzenia produktów opisanych powyżej, przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy prowadzona przez Spółkę działalność, obejmująca tworzenie opisanych powyżej produktów przedstawionych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi Działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Prawo o SWiN”). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

-działalność ma charakter twórczy,

-działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

-działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z Objaśnieniami MF działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.

Z kolei „systematyczność" oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że działalność Spółki w zakresie tworzenia Platformy i powiązanych produktów wymagała m.in. opracowania koncepcji oprogramowania, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenia nowych algorytmów lub rozwoju już istniejących, tworzenia unikalnych kodów programistycznych, co oznacza, że ma w pełni twórczy charakter. Ponadto prace prowadzone były/są zgodnie ze zwinnym cyklem projektowym, z podziałem na opisane powyżej fazy. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace w ramach tworzenia Platformy i powiązanych produktów można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny.

Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność B+R Spółki obejmuje: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego oprogramowania. Działalność Spółki w zakresie tworzenia Platformy i powiązanych produktów ma na celu opracowanie innowacyjnego rozwiązania tj. oprogramowania do obsługi zarządzania procesami dla sieci stacji paliw. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę mają za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia całkiem nowych produktów, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów.

Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo- rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manuał 2015 („Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: Podręcznik Frascati). Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:

-rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,

-rozwój technologii związanych z internetem - projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,

-rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,

-działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,

-tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,

-tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,

-prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac w ramach tworzenia Platformy i powiązanych produktów przedstawionych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności do obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/zdarzenie przyszłego, prowadzone przez Spółkę prace:

-dotyczą opracowywania nowych rozwiązań informatycznych (aplikacji, oprogramowania, modułów, funkcjonalności),

-wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT albo do nowego oprogramowania,

-są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym/ zdarzeniu przyszłym,

-mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów i rodzajów oprogramowania,

-są prowadzone według procedury opracowania oprogramowania, która wymaga nabywania,

łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru informatyki i technologii IT. Planowanym zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego oprogramowania, aplikacji lub systemu.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach tworzenia Platformy i powiązanych produktów spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję Działalności B+R. Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy prowadzona przez Spółkę działalność w ramach tworzenia Platformy i powiązanych produktów przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi Działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie do art. 4a pkt 26 updop,

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano)

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem tut. Organu, realizowana przez Wnioskodawcę działalność dotycząca tworzenia rozwiązań w dziedzinie IT w ramach działalności Spółki, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej uregulowanej w art. 18d updop, tj. do pomniejszenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 18d ust. 1 updop.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność tworzenia produktów opisanych powyżej, przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w  przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).