Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.61.2023.1.KP

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.61.2023.1.KP

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 17 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu (…) 1988 r. zmarła U.T., która razem z mężem J. T. byli współwłaścicielami nieruchomości położonych w (...), oznaczonych jako działki ewidencyjne nr (…), (…) oraz (…), dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr (…). Spadek po zmarłej U.T. objął jej mąż J.T. w ½ części. Pozostałą część spadku objęli rodzeństwo zmarłej oraz ich zstępni, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia (…) 2000 r.

W dniu (…) 2001 r. zmarł J.T., który nie miał dzieci. W chwili otwarcia spadku nie żyli już jego rodzice oraz jedyny brat J.T. 2, który to pozostawił po sobie dwoje dzieci, tj. M.T. oraz Panią – M.G. Każde z Państwa spadek objęło w ½ części, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia (…) 2022 r.

Dnia (…) 2014 r. zmarł również Pani brat M.T., po którym spadek objęła matka S.T. oraz Pani, każda po ½ części, co potwierdzone zostało aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia (…) 2022 r.

Dnia (…) 2022 r. Pani oraz Pani matka na mocy umowy sprzedaży zbyłyście przysługujące wam udziały w nieruchomości położonej w (...), składającej się z działek ewidencyjnych nr (…), (…) oraz (…).

Pytanie

Czy będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% w związku z odpłatnym zbyciem przysługującego jej udziału w nieruchomości położonej w (...)?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z odpłatnym zbyciem przysługującego Pani udziału w prawie własności nieruchomości położonej w (...). Podstawę takiego twierdzenia stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647, z późn. zm.) w zw. z art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1360, z późn. zm.).

W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ponadto zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej, przy czym chwilą otwarcia spadku jest chwila śmierci spadkodawcy (art. 924), zaś spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925). Zatem uznać należy, że w przedmiotowej sprawie nabycie przez Panią w rozumieniu art. 10 ustawy o PIT nastąpiło w odniesieniu do udziału ½ w prawie własności nieruchomości z chwilą śmierci spadkodawcy J.T., tj. dnia (…) 2001 r. Ponadto w dniu (…) 2014 r. nabyła Pani spadek po zmarłym bracie M.T., któremu przysługiwał udział w wysokości ½ udziału w prawie własności nieruchomości odziedziczony po zmarłym J.T.

W kontekście powyższego, Pani zdaniem zasadnym jest twierdzenie, iż 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT upłynął odpowiednio w 2006 r. oraz w 2019 r. Co zaś za tym idzie zbycie nieruchomości dokonane przez Panią w dniu (…) 2022 r. nie było źródłem przychodu w rozumieniu ustawy i nie zrodziło po Pani stronie obowiązku podatkowego.

Uwagę należy również zwrócić na fakt, iż sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem nie tworzy nowego stanu prawnego a jedynie potwierdza to, co już istnieje. Do dziedziczenia nie jest potrzebne uzyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia czy postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Dochodzi do niego bowiem z mocy prawa w dacie otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy.

Co więcej „Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.” (tak m.in. pismo z dnia 18.11.2022 r. wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej: 0115-KDIT2.4011.565.2022.2.MM, Sprzedaż nieruchomości – upływ 5-letniego terminu wyłączającego opodatkowanie, http://sip.mf.gov.pl). W związku z powyższym, skoro zarówno J.T. posiadał nieruchomość na długo przed datą zbycia, jak również M.T. posiadał należny mu udział w nieruchomości od dnia odziedziczenia spadku po J.T., tj. od (…) 2001 r. aż do dnia śmierci w dniu (…) 2014 r., to uznać należy, że 5-letni termin określony ustawą upłynął, zaś dokonana przez Panią sprzedaż przysługującego Pani udziału w prawie własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Podkreślamy również, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, nabytych w drodze spadku istotne znaczenie ma ustalenie ich daty nabycia przez spadkodawcę.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że nabyła Pani spadek po J.T. (zmarłym w 2001 r.) oraz po M.T. (zmarłym w 2014 r.). W skład spadku wchodziły udziały w prawie własności nieruchomości położonej w (...). Dnia (…) 2022 r. sprzedała Pani przysługujące jej udziały w ww. nieruchomości.

Zauważamy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, dlatego w tym wypadku należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Na podstawie art. 924 przywołanej ustawy,

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Natomiast jak wynika z art. 925 tejże ustawy:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Zatem mając na uwadze powyższe nabyła Pani udziały w prawie własności nieruchomości w 2001 r. oraz w 2014 r.

Tak więc, w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w prawie własności nieruchomości, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, w myśl art. 10 ust. 5 tej ustawy, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Zważywszy na powołane powyżej przepisy Kodeksu cywilnego tj. art. 922, 924 i 925, w związku z faktem, że udziały w prawie własności nieruchomości wchodziły w skład spadku po J.T., który był współwłaścicielem ww. nieruchomości przez co najmniej kilkanaście lat oraz po M.T., który wskazane udziały nabył w 2001 r. uznajemy, że okres pięciu lat przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął. Zatem sprzedaż ww. udziałów w nieruchomości nie stanowi dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, nie ciąży na Pani obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej ze sprzedaży udziałów w przedmiotowej nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).