Wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości od męża będą stanowiły dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodów. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.151.2023.1.MBN

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.151.2023.1.MBN

Temat interpretacji

Wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości od męża będą stanowiły dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 23 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 23 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z dzierżawą nieruchomości będącej własnością Pani męża. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani (…) (dalej określana jako „Wnioskodawczyni”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…) (z siedzibą przy ul. (…), NIP (…)). Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim z Panem (…). Mąż Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W małżeństwie Wnioskodawczyni i jej męża obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, o którym mowa w art. 31 i n. ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. − Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Mąż Wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej (...) (dalej określanej jako „nieruchomość”). Nieruchomość należy do majątku osobistego męża Wnioskodawczyni. Pomiędzy Wnioskodawczynią a jej mężem zostanie zawarta umowa dzierżawy nieruchomości, zgodnie z art. 693 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. − Kodeks cywilny. W ramach tej umowy mąż Wnioskodawczyni będzie wydzierżawiającym, natomiast Wnioskodawczyni będzie dzierżawcą. Wnioskodawczyni zawrze umowę dzierżawy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa dzierżawy będzie miała charakter odpłatny, ponieważ Wnioskodawczyni będzie płaciła czynsz dzierżawny. Wnioskodawczyni będzie wykorzystywała nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej. Na dzierżawionej nieruchomości Wnioskodawczyni planuje wybudować farmę fotowoltaiczną, która będzie produkowała prąd na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Poprzez złożenie niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawczyni zmierza do ustalenia, czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów czynsz dzierżawny, jeśli będzie dzierżawiła nieruchomość od męża, a pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Celem wniosku nie jest ustalenie, czy czynsz dzierżawcy będzie stanowił koszt uzyskania przychodów ze względu na sposób wykorzystania nieruchomości oraz związek pomiędzy wydatkami na czynsz dzierżawny a przychodami Wnioskodawczyni ze sprzedaży prądu. Wobec powyższego proszę o przyjęcie jako elementu opisu zdarzenia przyszłego, że taki związek występuje.

Pytanie

Czy wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości od męża będą stanowiły dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodów?

Pani stanowisko w sprawie

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie u.p.d.o.f.). Zgodnie z art. 22 ust. 1 u. p.d.o.f.:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Na podstawie tego przepisu należy stwierdzić, że wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, jeśli pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskiwanymi przychodami (tj. są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów) oraz nie zostały wskazane w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f.).

W ocenie Wnioskodawczyni wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości spełniają warunki do uznania ich za koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z tym co zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni będzie wykorzystywała nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej i wybuduje na niej farmę fotowoltaiczną. Czynsz dzierżawny będzie stanowił dla Wnioskodawczyni wydatek ponoszony w celu uzyskania prądu z farmy fotowoltaicznej, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie należy wskazać, że wydatek w postaci czynszu dzierżawnego nie został wymieniony w art. 23 u.p.d.o.f.

Główna wątpliwość Wnioskodawczyni wiąże się z tym, że umowa dzierżawy nieruchomości zostanie zawarta pomiędzy małżonkami, między którymi obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej.

Kwestie związane z małżeńskimi ustrojami majątkowymi określają przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. − Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej w skrócie k.r.o.). Zgodnie z art. 31 § 1 k.r.o.:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie z art. 31 § 2 k.r.o.:

Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1)pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2)dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3)środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4)kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).

Zgodnie z art. 33 pkt 2 k.r.o.:

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Natomiast zgodnie z art. 341 k.r.o.:

Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.

W świetle przepisów k.r.o. należy wskazać, że jeśli nieruchomość należy do majątku wspólnego małżonków, to nie może być ona przedmiotem najmu lub dzierżawy pomiędzy małżonkami, a w konsekwencji czynsz nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów. Wynika to z faktu, że każdy z małżonków jest uprawniony do korzystania ze składników majątku wspólnego i nie można zawrzeć prawnie skutecznej umowy najmu lub dzierżawy w zakresie tych składników majątku wspólnego. Natomiast jeśli nieruchomość należy do majątku osobistego jednego z małżonków, to może być ona przedmiotem najmu lub dzierżawy pomiędzy małżonkami, a w konsekwencji czynsz może stanowić koszt uzyskania przychodów (na zasadach opisanych w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.).

W tym przypadku uprawnionym do korzystania ze składników majątku osobistego jest wyłącznie małżonek, do którego należą te składniki, natomiast korzystanie z tych składników majątku osobistego przez drugiego z małżonków wymaga zawarcia umowy najmu lub dzierżawy, która może mieć charakter odpłatny. Nie zmienia tego fakt, że dochody z majątku osobistego, zgodnie z 31 § 2 pkt 2 k.r.o., przynależą do majątku wspólnego.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym będziemy mieli do czynienia z drugą z opisanych sytuacji, ponieważ nieruchomość będzie stanowiła składnik majątku osobistego męża Wnioskodawczyni. W związku z tym nie ma przeszkód, żeby pomiędzy Wnioskodawczynią i jej mężem została zawarta umowa dzierżawy nieruchomości. W takim przypadku wydatki na czynsz dzierżawny będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla Wnioskodawczyni.

Przedstawione stanowisko potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4011.81.2017.1.BS) oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 kwietnia 2015 r. (sygn. IBPBI/1/4511-35/15/WRz).

Reasumując: wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości od męża będą stanowiły dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.