Brak opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej na statku eksploatowanym w komunikacji międzynarodowej przez podmiot z siedzibą w USA ora... - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.195.2023.2.ENB

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.195.2023.2.ENB

Temat interpretacji

Brak opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej na statku eksploatowanym w komunikacji międzynarodowej przez podmiot z siedzibą w USA oraz - w związku z tym - brak obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 22 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej na statku oraz obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 8 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 25 listopada 2021 r. rozpoczęła Pani pracę na statku wycieczkowym jako Sports Staff (instruktor sportowy). Armatorem jest X z siedzibą w USA. Kontrakt na statku zakończył się 18 czerwca 2022 r. Kontrakty odnawiane są cyklicznie, więc po ok. 2 miesiącach pobytu w Polsce rozpoczęła Pani kolejny kontrakt od 19 sierpnia 2022 r., który zakończył się 13 marca 2023 r. Pani pobyt w Polsce trwał około 70 dni w roku 2022 r. W Polsce i za granicą nie uzyskała Pani żadnych dodatkowych dochodów poza wymienionymi wyżej, które podlegałyby opodatkowaniu. Do (...) czerwca 2022 r. miała Pani mniej niż 26 lat, w związku z tym podlegała Pani dodatkowo zwolnieniu od dochodów.

Ponadto w przesłanym uzupełnieniu wyjaśniła Pani, że wniosek dotyczy opodatkowania dochodów uzyskanych w 2022 r. W okresie, którego dotyczy wniosek Pani miejscem zameldowania i przebywania pomiędzy kontraktami była Polska (tj. od 19 czerwca 2022 r. do 19 sierpnia 2022 r.). Od 1 stycznia 2022 r. do 18 czerwca 2022 r. przebywała Pani na statku podczas pierwszego kontraktu – statek A. Od 19 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przebywała Pani na statku podczas kolejnego kontraktu – statek B. Statki na których Pani pracowała były eksploatowane w komunikacji międzynarodowej. Siedziba podmiotu eksploatującego statek jest w A. (Stany Zjednoczone Ameryki). Statek był eksploatowany pomiędzy obszarami Stanów Zjednoczonych Ameryki, Bahamów i Antylami Holenderskimi (w formie rejsów objazdowych). W czasie kontraktów była Pani członkiem regularnej załogi statku.

Pytania

1)Czy jest Pani zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego w Polsce?

2)Czy dochód uzyskany z tytułu pracy na pokładzie statku należącego do armatora z siedzibą w USA podlega opodatkowaniu czy jest zwolniony z opodatkowania?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem nie jest Pani zobowiązana do składania zeznania podatkowego, a dochody uzyskane za pracę na statku są zwolnione od podatku w Polsce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 3 ust. 1a ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W myśl art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z opisu zdarzenia wynika, że od 25 listopada 2021 r. rozpoczęła Pani pracę na statku wycieczkowym jako Sports Staff (instruktor sportowy). Armatorem jest X z siedzibą w USA. W Polsce i za granicą nie uzyskała Pani żadnych dodatkowych dochodów poza wymienionymi wyżej, które podlegałyby opodatkowaniu. Do 27 czerwca 2022 r. miała Pani mniej niż 26 lat, w związku z tym podlegała Pani dodatkowo zwolnieniu od dochodów.

Ponadto w przesłanym uzupełnieniu wyjaśniła Pani, że wniosek dotyczy opodatkowania dochodów uzyskanych w 2022 r. W okresie, którego dotyczy wniosek Pani miejscem zameldowania i przebywania pomiędzy kontraktami była Polska (tj. od 19 czerwca 2022 r. do 19 sierpnia 2022 r.). Od 1 stycznia 2022 r. do 18 czerwca 2022 r. przebywała Pani na statku podczas pierwszego kontraktu – statek A. Od 19 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przebywała Pani na statku podczas kolejnego kontraktu – statek B. Statki na których Pani pracowała były eksploatowane w komunikacji międzynarodowej. Siedziba podmiotu eksploatującego statek jest w A. (Stany Zjednoczone Ameryki). Statek był eksploatowany pomiędzy obszarami Stanów Zjednoczonych Ameryki, Bahamów i Antylami Holenderskimi (w formie rejsów objazdowych). W czasie kontraktów była Pani członkiem regularnej załogi statku.

Zatem do opodatkowania Pani dochodów zastosowanie znajduje umowa z 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178).

Na podstawie art. 16 ust. 3 ww. Umowy:

Bez względu na postanowienia ustępu 2 wynagrodzenia otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych jako pracownik na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będą zwolnione od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli taka osoba fizyczna jest członkiem regularnej załogi statku lub samolotu.

Jednocześnie, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 8 ww. Umowy:

W rozumieniu Umowy, jeżeli z jej treści nie wynika inaczej, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych" oznacza:

a)spółkę Stanów Zjednoczonych i

b)jakąkolwiek osobę (oprócz spółki lub innej jednostki organizacyjnej, traktowanej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych jako spółka) mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych dla celów jej opodatkowania, lecz w przypadku udziałowca spółki prawa cywilnego lub zarządcy majątku tylko w takim zakresie, w jakim dochód uzyskany przez taką osobę z tego tytułu podlega podatkowi Stanów Zjednoczonych jako dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. b) ww. Umowy:

Określenie "spółka Stanów Zjednoczonych" oznacza osobę prawną albo jakiekolwiek stowarzyszenie nie posiadające osobowości prawnej, które jest utworzone lub zorganizowane na podstawie prawa Stanów Zjednoczonych lub któregokolwiek stanu lub Dystryktu Kolumbia i traktowane jest jako stowarzyszenie podlegające prawu Stanów Zjednoczonych dla celów podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

Określenie "osoba" oznacza osobę fizyczną, zarządcę majątku, spółkę, osobę prawną lub inne stowarzyszenie (art. 3 ust. 1 pkt 4 Umowy).

Natomiast stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 13 Umowy:

Określenie "komunikacja międzynarodowa" oznacza każdą podróż statku lub samolotu eksploatowanego przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Umawiającego się Państwa, z wyłączeniem tych podróży, które są ograniczone wyłącznie do miejsc położonych wewnątrz terytorium tego Umawiającego się Państwa.

W przypadku ww. Umowy definicja „komunikacji międzynarodowej” nie obejmuje zatem sytuacji gdy eksploatacja statku odbywa się wyłącznie między miejscami położonymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Uwzględniając więc dyspozycję art. 16 ust. 3 ww. Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki – stwierdzić należy, że skoro w 2022 r. będąc członkiem regularnej załogi uzyskiwała Pani dochody z tytułu pracy na statku eksploatowanym w komunikacji międzynarodowej przez podmiot z siedzibą w USA to dochody te są zwolnione z opodatkowania w Polsce.

Jednocześnie w myśl art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1)do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;

2)ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;

3)ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zasadę opodatkowania przedstawioną w wyżej powołanym art. 27 ust. 8 ustawy stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach albo chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego np. łącznie z małżonkiem. W przeciwnym razie, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.

Mając zatem na uwadze, że skoro – jak Pani wyjaśniła – nie uzyskuje w Polsce i za granicą innych dochodów które podlegałyby opodatkowaniu to w związku z uzyskiwaniem dochodów z tytułu pracy na statku eksploatowanym w komunikacji międzynarodowej przez podmiot z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki - nie ma Pani obowiązku składania zeznania podatkowego za 2022 r.

W przedstawionej we wniosku sytuacji, dla opodatkowania Pani dochodów nie miało znaczenia, że do (...) czerwca 2022 r. nie miała Pani ukończonych 26 lat.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.