Możliwość rozpoznania kosztów uzyskania przychodu i możliwości wyboru formy opodatkowania. - Interpretacja - 0114-KDWP.4011.28.2023.2.ŁZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.28.2023.2.ŁZ

Temat interpretacji

Możliwość rozpoznania kosztów uzyskania przychodu i możliwości wyboru formy opodatkowania.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

nieprawidłowe – w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodu;

prawidłowe – pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykonywaniem usług na rzecz Spółki cywilnej, w której jest Pan wspólnikiem.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie –  pismem z 23 maja 2023 r. (wpływ 26 maja 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług spawalniczo-montażowych i specjalistycznych robót budowlanych.

Działalność prowadzona jest od 2 czerwca 2017 r. Jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Dodatkowo wraz ze wspólnikiem założył Pan spółkę cywilną, która również będzie działać w zakresie usług spawalniczo-montażowych i specjalistycznych robót budowlanych. Udziały w spółce wynoszą po 50 %. W celu opodatkowania uzyskanych w spółce dochodów wybrane zostało opodatkowanie określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) i spółka również jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Zatem w zakresie podatku dochodowego jest połączenie dwóch form opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla indywidualnej działalności gospodarczej i opodatkowanie określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) dla dochodów uzyskanych w spółce.

W ramach spółki wspólnicy podejmują wspólne zlecenia dla większych podmiotów.

W celu wykonania zleceń w ramach spółki nawiązują Państwo współpracę  z podwykonawcami prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze. Z tytułu świadczonych usług podwykonawcy wystawiają na rzecz spółki faktury za wykonane usługi, a spółka obciąża swoje koszty kwotami wynikającymi z tych faktur.

W ramach swojej indywidualnej działalności gospodarczej świadczy Pan również usługi na rzecz powstałej spółki i również wystawia na rzecz spółki faktury za świadczone usługi.

Rozliczenie podatnika ze spółką są ustalane na identycznych zasadach jak z innymi podwykonawcami przy zastosowaniu takich samych kryteriów cenowych do świadczonych usług. Zatem podatnik także jest podwykonawcą dla spółki w której jest wspólnikiem.

Wspólnik również będzie świadczył usługi na rzecz spółki na takich samych zasadach jak podatnik i inni podwykonawcy.

Podatnik w ramach swojej indywidualnej działalności nadal zamierza realizować inne zlecenia i kontynuować współprace z dotychczasowymi zleceniodawcami więc odbiorcami jego usług poza spółką będą również inne podmioty.

Obecnie opodatkowuje Pan ryczałtem przychód uzyskany w ramach indywidualnej działalności gospodarczej według stawek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne.

Po rozpoczęciu działalności w ramach spółki cywilnej do opodatkowania ryczałtem dołączą przychody uzyskane ze świadczenia usług na rzecz spółki, w której podatnik jest wspólnikiem. Natomiast w ramach spółki opodatkowaniu będzie podlegał dochód uzyskany w spółce prowadzonej z wspólnikiem.

Zaprezentowany sposób rozliczania umożliwi podatnikowi rzeczywiste rozliczenie faktycznych usług świadczonych w ramach swojego zawodu na rzecz klientów spółki.

Każdy ze wspólników w rożnym stopniu świadczy usługi na rzecz spółki w zależności od zapotrzebowania, zatem nie jest możliwe określenie umownie udziału w osiąganych przez spółkę wynikach w zakresie konkretnych usług wykonanych na rzecz spółki, które są związane z jej działalnością. Dopiero wynik spółki powstały po ujęciu wszystkich kosztów jest rozliczany proporcjonalnie do udziału określanego w umowie.

Odzwierciedla to zaangażowanie wspólników w organizację i zarządzanie spółką oraz jej funkcjonowanie od strony administracyjnej.

Pytania

1.Czy możliwy jest wybór formy opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach spółki, który określony jest w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) przy jednoczesnym zachowaniu opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych w ramach indywidualnej działalności?

2.Czy faktury za usługi wystawione przez firmę podatnika na rzecz spółki cywilnej w ramach indywidualnej działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone przez firmę podatnika, jako wspólnika, do kosztów uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w Spółce, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku Spółki?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne nie zawierają ograniczenia w zakresie prezentowanym w opisanym zdarzeniu faktycznym.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że nie można opodatkować różnymi formami opodatkowania możliwymi w ramach jednej ustawy dochodów z indywidualnej działalności gospodarczej i dochodów z działalności w formie spółki.

Taka sytuacja w prezentowanym opisie nie ma miejsca. W ramach spółki podatnik wybrał uregulowaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych formę opodatkowania określoną w art. 30c tejże ustawy (podatek liniowy), natomiast w ramach indywidualnej działalności gospodarczej zamierza nadal korzystać z opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, który jest uregulowany ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne. Zatem mamy tu połączenie dwóch form opodatkowania uregulowanych w odrębnych ustawach.

Ograniczenia w zakresie wyboru zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych odnoszą się jedynie do katalogu czynności wymienionych w art. 8 ustawy.

Podatnik nie wykonuje żadnych czynności wymienionych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne.

Zatem biorąc pod uwagę zaprezentowany opis możliwe jest połączenie opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) w odniesieniu do dochodów osiąganych w ramach spółki cywilnej osób fizycznych, która jest spółką transparentną podatkowo.

Ad. 2

Pana zdaniem możliwe jest zaliczenie faktur za usługi wystawione przez firmę podatnika, jako wspólnika do kosztów uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w spółce.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Określony katalog kosztów wymieniony w art. 23 nie wymienia usług spawalniczo- montażowych oraz specjalistycznych robót budowlanych, które podatnik będzie świadczył na rzecz spółki. Dzięki tym kosztom, które spółka ponosi jest osiągany przez spółkę przychód w postaci wykonania usługi na rzecz klienta spółki. Zatem spełnione są przesłanki określone w definicji kosztu zawartej w art. 22. Wartości wynikające z faktur wystawionych przez podatnika na rzecz spółki są określone na zasadach rynkowych.

Ustalane są w identyczny sposób jak w przypadku innych podwykonawców świadczących usługi na rzecz spółki.

Zatem zaprezentowane działanie umożliwia podatnikowi rzetelne rozliczenie z wspólnikiem w zakresie dochodów spółki i nie jest zabronione przez obowiązujące przepisy.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów od formy opodatkowania jaką wybrał usługodawca podmiotu dokonującego zakupu usługi czy towaru.

Podsumowując, sposób postępowania nie jest ograniczony przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego podatnik kwalifikuje go jako poprawny.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Podatnicy  mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 1-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

W myśl natomiast art. 9a ust. 5 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik:

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym, i odwrotnie.

Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 2540 ze zm.):

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Stosownie do art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

samodzielnie ‒ zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

w formie np. spółki cywilnej ‒ na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą, z której opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz tego jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej i jako wspólnik tej spółki podatek rozlicza na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, z której dochody opodatkowuje Pan według podatku liniowego, może Pan jednocześnie skorzystać z opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, po spełnieniu warunków do korzystania z tej formy opodatkowania i pod warunkiem niewystąpienia okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

W tym zakresie Pana stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,

musi być należycie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione, racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu, każdorazowo spoczywa na podatniku.

Według art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W przypadku wspólników w spółce niebędącej osobą prawną dochód opodatkowuje się odrębnie u każdego ze wspólników w stosunku do jego udziału w zyskach określonego w umowie. Każdy wspólnik indywidualnie jest więc opodatkowany podatkiem dochodowym. Te zasady opodatkowania stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania czy podatku. O ile zatem przepis ustawy nie stanowi inaczej, przy obliczaniu dochodu osoby fizycznej z udziału w takiej spółce należy przyporządkować przychody, koszty uzyskania przychodów, ulgi, zwolnienia itd. wspólnikom, a nie spółce.

Natomiast jak wynika z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

W przeciwieństwie do spółek osobowych prawa handlowego spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy wspólnikami będącymi stronami umowy spółki cywilnej. Wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie spółki. Z uwagi na to, że spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, nie przysługuje jej  w związku z tym również zdolność do czynności prawnych, zdolność sądowa ani procesowa.

Spółka cywilna nie jest także przedsiębiorcą w rozumieniu art. 431 Kodeksu cywilnego oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.); „przedsiębiorcami” w myśl tej ustawy są bowiem wspólnicy tej spółki.

W przypadku, gdy jeden ze wspólników Spółki cywilnej (Pan), w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko, świadczy usługi Spółce cywilnej, w której jest wspólnikiem, to wydatki w części przypadającej na Pana nie stanowią dla Pana kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności prowadzonej w formie Spółki cywilnej. Wykonywanie usług w tej części należy uznać za świadczenie Pana (wspólnika Spółki cywilnej) na rzecz „samego siebie”.

Tym samym Pana stanowisko w tej części należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.

Informacje dodatkowe

Konieczne jest również dodanie, że przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych na podstawie art.  14b Ordynacji podatkowej jest – co do zasady – sam przepis prawa podatkowego. Dlatego też, wydając przedmiotową interpretację indywidualną tutejszy organ interpretacyjny dokonał wyłącznie wykładni przepisów materialnego prawa podatkowego znajdujących zastosowanie w sprawie.

Dodatkowo organ nie analizował możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z wykonywanych usług na rzecz spółki cywilnej na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Informacja ta bowiem stanowiły element opis stanu faktycznego.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo  o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).   

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).