Zastosowanie stawki 8,5% w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. PKWiU 62.02.30.0. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.551.2023.2.MO

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.551.2023.2.MO

Temat interpretacji

Zastosowanie stawki 8,5% w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. PKWiU 62.02.30.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z – brak daty sporządzenia (wpływ 19 stycznia 2024 r., 22 stycznia 2024 r. oraz 8 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pan testerem manualnym, który w umowie ma zapisane:

„W zakresie świadczonych usług Wykonawca zobowiązuje się do:

a)Realizacji testów manualnych oraz automatycznych;

b)Przygotowywania skryptów wspomagających procesy testowania systemów;

c)Tworzenia scenariuszy testowych, dokumentacji testowej, raportów;

d)Weryfikacji realizacji projektu pod względem założeń i specyfikacji;

e)Raportowania znalezionych błędów zgodnie z przyjętymi procedurami oraz narzędziami;

f)Współpracy z zespołem programistów tworzących oprogramowanie;

g)Udziału w spotkaniach w zakresie bieżących projektów”.

Czyli nie pisze Pan kodu, nie tworzy aplikacji, jedynie wykonuje czynności sprawdzające.

Co do testów automatycznych, nie robi ich Pan obecnie, bo nie potrafi. Ma Pan plan na najbliższe miesiące, by się tego uczyć i w przyszłości zacząć pisać, jako część Pana obowiązków (nie wie Pan, czy wtedy potrafiąc/robiąc testy automatyczne, mógłby Pan je wpisać również na 8,5%, czy już na 12%).

Punkt b – żadnych skryptów Pan nie pisze, bo Pan nie potrafi i jak Pan twierdzi w opisie sprawy do końca nie wie Pan, co ten punkt znaczy, więc ew. mógłby Pan w pracy spytać i zmodyfikować umowę, by ten punkt usunąć, jeżeli była by taka potrzeba.

Pana praca sprowadza się do testowania (klikania) manualnego oraz do punktów c, d, e, f, g. Czyli usługi świadczone przez Pana są ograniczone do testowania oprogramowania i nie obejmują działań programistycznych, ani doradczych. Dodatkowo przeglądając różne fora internetowe, pytając kolegów z branży itp., każdy jako tester oprogramowania ma 8,5% ryczałt.

Jak Pan wskazał w opisie sprawy, księgowa, z którą Pan współpracuje poprosiła Pana, by zrobił Pan interpretację indywidualną, by mieć „podstawę”, że ta forma będzie odpowiednia i nikt jej nie podważy.

Co do kodu, wybrał Pan PKWiU 62.02.30.0, gdyż wydaje się Panu najbardziej prawidłowy.

W uzupełnieniach wniosku udzielił Pan następujących informacji na zadane w wezwaniu pytania:

1.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odpowiedź: Tak.

2.Od kiedy (dd-mm-rrrr) prowadzi Pan działalność gospodarczą?

Odpowiedź: Działalność jest aktywna od 2 listopada 2023 r.

3.Kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnął/osiągnie Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód/pierwszą fakturę wystawił Pan 30 listopada 2023 r., a została ona opłacona 7 grudnia 2023 r.

4.Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Dotyczy obecnie 2023 r. i już również 2024 r. (czyli odkąd założył Pan firmę/wystawił Pan pierwszą fakturę, aż do dnia dzisiejszego).

5.Czy złożył/zamierza złożyć Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a jeśli tak to kiedy (dd-mm-rrrr)?

Odpowiedź: Tak, 30 października 2023 r. złożył Pan wniosek – oświadczenie o formie opłacenia podatku dochodowego, w którym wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

6.Na jakich zasadach (forma opodatkowania) dokonywał/dokonuje Pan rozliczeń podatkowych w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Rozliczenie podatku odbywa się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  7.     Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 4 wezwania), w odniesieniu do Pana zachowane zostały/zostają/zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak.

8.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 4 wezwania), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej miały/mają/będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Nie, nie miały, nie mają zastosowania i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w artykule 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

9.Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak.

Ponadto, doprecyzował Pan opis sprawy o następujące informacje:

Prowadzi Pan działalność sklasyfikowaną pod PKD 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem. Pracuje Pan jako tester manualny, a usługi jakie Pan wykonuje na rzecz klienta to przede wszystkim:

a)przeprowadzenie testów manualnych,

b)tworzenie scenariuszy testowych, dokumentacji testowej, raportów,

c)weryfikacja realizacji projektu pod względem założeń i specyfikacji,

d)raportowanie znalezionych błędów zgodnie z przyjętymi procedurami oraz narzędziami,

e)współpraca z zespołem programistów,

f)udział w spotkaniach w zakresie bieżących projektów.

Testy mogą dotyczyć pojedynczego komponentu oprogramowania (półproduktu), kompletnego (na daną chwilę) produktu lub całego systemu informatycznego.

Wykonuje Pan wymienione wyżej usługi jako podwykonawca, na zlecenie swego głównego kontrahenta na rzecz jego klientów.

Jest to działalność związana z usługami pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 62.02.30.

Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania.

Zawód uprawiany przez Pana jest ujęty w klasyfikacji zawodów specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 13 listopada 2021 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2021 r. poz. 2285) pod niżej wymienioną pozycją struktury klasyfikacji zawodów i specjalności: 251903 Tester oprogramowania komputerowego.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, w zakresie usług testera oprogramowania komputerowego, należy wyliczyć według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Przychody uzyskiwane ze świadczenia usług związanych z przeprowadzeniem manualnych testów oprogramowania (klasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, tj. usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego), mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jako tester wykonuje Pan wyłącznie testy manualne, czyli pracę odtwórczą, która nie ma znamion usługi doradczej lub usługi związanej z programowaniem.

Usługi, jakie Pan wykonuje nie obejmują ani tworzenia i utrzymywania środowiska testowego (programów, aplikacji), ani programowania (kodowania) testowanego oprogramowania, ani usług i doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego. Świadczone usługi nie obejmują również doradztwa w zakresie oprogramowania.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że to właśnie wskazana stawka 8,5% byłaby właściwa dla przychodów uzyskanych z opisanej we wniosku działalności.

Powyższe znajduje także odzwierciedlenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, w tym w szczególności:

-z 29 czerwca 2023 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.227.2023.3.BR, w której organ stwierdził, że „przychody osiągane w ramach świadczonych przez Wnioskodawcę usług, obejmujących wykonywanie testów manualnych aplikacji, zgłaszanie i monitorowanie wykrytych błędów oraz przygotowywanie raportów z testów manualnych wskazanych we wniosku, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”;

-z 14 kwietnia 2023 r., sygn. 0115-KDST2-1.4011.79.2023.2.NC, w której w opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że „świadczy usługi sklasyfikowane wg kodu PKWiU 62.02.30, które obejmują przeprowadzanie manualnych testów aplikacji (testowanie oprogramowania). Rezultatem jego pracy było przetestowanie funkcjonalności, która powinna działać zgodnie z wymaganiami technicznymi. Wskazany zakres opisanych prac nie stanowił usług związanych z szeroko rozumianym wytwarzaniem, modyfikacją oprogramowania, ani też doradztwem w zakresie oprogramowania.”

Mając na uwadze powyższe organ uznał, że „przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej opisanych usług sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 62.02.30.0 i – jak wynika z wniosku – niezwiązanych z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

Analogiczne wnioski wywiodły też organy podatkowe, m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia:

-12 maja 2022 r. o sygn. 0115-KDWT.4011.289.2022.2.MDO,

-29 listopada 2022 r. o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.765.2022.2.ID.

W związku z powyższym prezentowany pogląd jest uzasadniony.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie miały, nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w artykule 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniach wynika, że od 2 listopada 2023 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, jest Pan testerem manualnym. Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wniosek dotyczy roku podatkowego 2023 oraz 2024. Pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku osiągnął Pan 30 listopada 2023 r. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego złożył Pan 30 października 2023 r. Obecnie rozliczenie podatku odbywa się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W latach podatkowych, których dotyczy wniosek zostały/zostają/zostaną zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez Pana działalność jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Prowadzi Pan działalność związaną z usługami pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 62.02.30. Pracuje Pan jako tester manualny, a usługi jakie Pan wykonuje na rzecz klienta to przede wszystkim: przeprowadzenie testów manualnych; tworzenie scenariuszy testowych, dokumentacji testowej, raportów; weryfikacja realizacji projektu pod względem założeń i specyfikacji; raportowanie znalezionych błędów zgodnie z przyjętymi procedurami oraz narzędziami; współpraca z zespołem programistów; udział w spotkaniach w zakresie bieżących projektów. Testy mogą dotyczyć pojedynczego komponentu oprogramowania (półproduktu), kompletnego (na daną chwilę) produktu lub całego systemu informatycznego. Wykonuje Pan wymienione wyżej usługi jako podwykonawca, na zlecenie swego głównego kontrahenta na rzecz jego klientów. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania. Wykonuje Pan jedynie czynności sprawdzające. Wykonywane przez Pana usługi są ograniczone do testowania oprogramowania i nie obejmują działań programistycznych, ani doradczych.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, przychód osiągany przez Pana z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, w zakresie usług testera oprogramowania komputerowego, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, podlega/będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).