Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.637.2023.2.MAP

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.637.2023.2.MAP

Temat interpretacji

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 października 2023 r. (wpływ 7 listopada 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W lipcu 2023 r. zarejestrował Pan i rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej m.in. w zakresie określonym przez Polską Kwalifikację Działalności pod kodem PKD 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana”.

W ramach świadczenia usług na rzecz zleceniodawcy zamierza Pan wykonywać usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, które zostały sklasyfikowane pod kodem PKWiU 74.90.12.0 lub też usługi, które zostały sklasyfikowane pod kodem PKWiU 74.90.20 „Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jest Pan udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółce”) z siedzibą na terenie Polski, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski. Pełni Pan w Spółce funkcję członka zarządu. Spółka nie wypłacała za poprzednie lata dywidendy na Pana rzecz. Będzie Pan świadczył usługi w Polsce na rzecz małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej określił Pan zakres swojej działalności pod kodem PKD 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana”. Wystąpił do GUS z wnioskiem o nadanie numeru PKWiU dla świadczonych usług, jednak do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji nie uzyskał Pan odpowiedzi.

Zamierza Pan podpisać umowę z firmą działającą na rynku usług logistycznych, mających siedzibę na terenie Polski, zwaną w dalszej części „Zamawiającym”. Pana usługi świadczone na rzecz Zamawiającego będą obejmowały m.in.:

a)wyszukiwanie potencjalnych klientów na podstawie przedstawionych przez Zamawiającego kryteriów;

b)kontaktowanie się z potencjalnymi klientami w celu przedstawienia oferty Zamawiającego;

c)utrzymywanie relacji z potencjalnymi klientami w imieniu Zamawiającego;

d)wyszukiwanie podmiotów, z którymi Zamawiający będzie mógł zawrzeć umowę o świadczenie usług:

e)przedstawianie Zamawiającemu propozycji/oferty współpracy z potencjalnym klientami wraz z podaniem proponowanych warunków współpracy, profilu podmiotu oraz zakresu usług;

f)negocjowanie warunków umowy oraz udziału w spotkaniach, naradach Zamawiającego z potencjalnym klientami;

g)koordynację procesu zawierania umowy przez Zamawiającego;

h)sporządzanie na wniosek Zamawiającego raportów dotyczących wykonywanych usług;

i)analizę funkcjonującego systemu handlowego w przedsiębiorstwie Zamawiającego;

j)przygotowywanie raportów i sprawozdań zgodnie z wnioskiem Zamawiającego;

k)doradztwo gospodarcze w zakresie rozwoju działalności Zamawiającego;

l)realizację zadań zleconych przez Zamawiającego;

m)mapowanie (określenie) potrzeb i popytu rynku baterii litowo-jonowych;

n)nawiązanie relacji handlowych z producentami (krajowymi/importerami) i zmapowaniu (określeniu) ich łańcucha logistycznego (10 firm) zawierającego następujące informacje:

obecni operatorzy logistyczni,

czas trwania obecnego kontraktu,

potencjał/wolumen transportowy,

zakres wymaganych usług,

zakres geograficzny,

specyficzne wymogi: .../certyfikaty/usługi specjalne;

o)przygotowanie ofert dystrybucyjnych dla innych branż wymagających pełnego ... (lakiery, chemia budowlana) o obrocie minimum 40 000 PLN/miesiąc (3 oferty);

p)przejrzenie procesów sprzedażowych i przygotowanie nowych propozycji procesu/„...”;

q)przygotowaniu ofert dystrybucyjnych/magazynowych (3 oferty).

Pana działalność nie będzie działalnością wytwórczą. W stosunku do Pana nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w tym w szczególności wyłączenie zawarte w art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,

- podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Pana działalność nie mieści się w definicji wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rezultatami wykonywanych usług pośrednictwa mogą być w szczególności - przekazanie danych kontaktowych Dostawców dostosowanych do wymogów Klienta, raporty i podsumowania e-mailowe, zebrane oferty potencjalnych kontrahentów oraz profile ich działalności gospodarczej, aktywny udział w wydarzeniach gospodarczych, rekomendacje dotyczące wyboru kontrahenta, negocjacje handlowe, bieżące konsultacje i spotkania - realizowane osobiście, zdalnie lub telefoniczne, weryfikowanie i podsumowywanie postępów w projektach, tworzenie wewnętrznych procedur handlowych, itp. (na życzenie Klienta). Ponadto, oświadcza Pan, że Pana przychody z poprzednich lat nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro. Ma Pan zamiar świadczyć usługi na rzecz wielu podmiotów.

W uzupełnieniu wniosku z 27 października 2023 r. doprecyzował Pan, że będzie Pan głównie świadczył usługi związane z pośrednictwem handlowym, wyszukiwaniem klientów, obsługą transakcji, utrzymywaniem dobrych relacji z aktualnymi klientami, a także tworzeniem raportów na rzecz Zamawiającego usługi, w tym w szczególności:

wyszukiwanie potencjalnych klientów na podstawie przedstawionych przez Zamawiającego kryteriów;

kontaktowanie się z potencjalnymi klientami, w celu przedstawienia oferty Zamawiającego;

utrzymywanie relacji biznesowych z potencjalnymi klientami w imieniu Zamawiającego.

Złożony przez Pana wniosek dotyczy kodu PKWiU- 74.90.12.0Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń. Usługi stanowiące przedmiot wniosku świadczy Pan od 1 września 2023 r. Spółka, w której Jest Pan udziałowcem i Prezesem zarządu to: … Sp. z o.o., wiodącym przedmiotem jej działalności jest: Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Została założona 30 września 2021 r.

Pozostały przedmiot działalności gospodarczej Spółki został sklasyfikowany pod następującymi symbolami PKD:

47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową straganami i targowiskami;

55.20.Z - obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania;

68.10.Z - kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek;

68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;

73.11.Z - działalność agencji reklamowych;

77.21.Z - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

Jest Pan udziałowcem Spółki działającej pod firmą: … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w …, ul. …, …, REGON: …, NIP …, KRS … .

Nie zamierza Pan zawierać ze Spółką, w której jest Pan udziałowcem i Prezesem zarządu umowy o świadczenie usług zgodnej z przedmiotem Pana działalności gospodarczej. Zamierza Pan świadczyć usługi dotyczące pośrednictwa komercyjnego jednie osobiście poprzez jednoosobową działalność gospodarczą na rzecz Zamawiającego. Na rzecz Spółki, w której jest Pan udziałowcem nie wykonuje Pan w ramach swojej indywidualnej działalności żadnych usług. Na rzecz Zamawiającego na dzień sporządzenia uzupełnienia wniosku wykonuje Pan jedynie czynności określone we wniosku. Jako Prezes zarządu wykonuje Pan czynności charakterystyczne dla osoby, która zarządza przedsiębiorstwem, podejmuje działania związane z rozwojem Spółki oraz podejmuje decyzje dotyczące zarządzania Spółką. Wśród nich można zaliczyć podejmowanie decyzji co do wyboru klientów, negocjowanie wynagrodzenia oraz warunków współpracy. Zdobywanie nowych klientów oraz nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności, wypełnianie obowiązków członków zarządu określone w Kodeksie spółek handlowych oraz ustawach podatkowych. Jeśli chodzi o wykonywanie roli jako udziałowca, to Pana rola nie wykracza poza ramy określone przez Kodeks spółek handlowych i ogranicza się ona do zaangażowania kapitału w przedsięwzięcie biznesowe, zatwierdzania sprawozdania finansowego, udzielania absolutorium zarządowi, pokrywania strat, itp.

Zakres działalności prowadzonej przez Spółkę, w której jest Pan Prezesem Zarządu jest inny niż jednoosobowej działalności gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z innego przedmiotu działalności obu form prawnych. Zakres działalności prowadzonej przez Spółkę jest znacznie szerszy i dotyczy on również zakupywania nieruchomości w celu ich wynajmowania lud odsprzedaży. Usługi świadczone przez Spółkę również nie ograniczają się jedynie do pośrednictwa w interesach i obejmują szerszy zakres wśród których należy przede wszystkim wymienić doradztwo. Klienci spółki w większości mają swoja siedzibą poza granicami Polski, stąd świadczy Pan usługi doradztwa dotyczące wejścia z produktami i usługami świadczonymi przez Klientów Spółki a następnie pomocy przy wprowadzaniu na rynek, w zakres którego wchodzą także pośrednictwo przy wyszukiwaniu klientów. Na dalszym etapie rozwoju Spółki zamierza Pan zbyć wszystkie udziały i prowadzić działalność jedynie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wspólnikiem Spółki oraz Prezesem zarządu Spółki jest Pan od dnia założenia Spółki, to jest od 30 września 2021 r. Nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.

Pytanie

Czy za prawidłowe należy uznać stanowisko, zgodnie z którym w przypadku świadczenia przez Pana opisanych w stanie faktycznym usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej prawidłowym będzie opodatkowanie uzyskanych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według stawki podatku wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. w wysokości 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, może Pan opodatkować przychody z działalności usługowej, związanej ze świadczeniem usług opisanych w stanie faktycznym w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazano, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której pozyskuje klientów zainteresowanych zawarciem umowy ze Zamawiającym, niniejsze czynności obejmują: wyszukiwanie potencjalnych Kontrahentów, przedstawienie oferty, weryfikację ofert na rynku danej branży, udział w negocjacjach dotyczących warunków umowy, koordynację procesu zawierania umowy oraz nadzorowanie wywiązywania się przez strony z zobowiązań - bez podpisywania umów we własnym imieniu.

Pana zdaniem, charakter świadczenia usług odpowiada usługom objętym grupowaniem PKWiU 74.90.12.0, tj. „Usługom pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” .

Oznacza to że przychody uzyskiwane przez Pana z działalności usługowej, które zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, co wynika z art. 8 ust. 1 tej ustawy.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody.

Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ww. ustawy - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Stosownie natomiast do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, użyte w niej określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Tak, jak Pan wskazał, usługi świadczone przez Pana mają charakter działalności oznaczonej kodem PKD 74.90.Z, tj. „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna gdzie indziej niesklasyfikowana” (zgodnie z PKWiU 74.90.12.0), tj. „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń. Tym samym, skoro Pana działalność stanowi działalność usługową, zgodnie z powyżej wymienioną definicją oraz nie została wymieniona w żadnym innym przepisie, odpowiednią stawką dla wykonywanych usług będzie stawka 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:

·    w lipcu 2023 r. zarejestrował Pan i rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej m.in. w zakresie określonym przez Polską Kwalifikację Działalności pod kodem PKD 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana”;

·    złożony wniosek dotyczy kodu PKWiU - 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”. Usługi stanowiące przedmiot wniosku świadczy Pan od 1 września 2023 r.;

·    jest Pan udziałowcem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Polski, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski. Pełni Pan w Spółce również funkcję członka zarządu; nie zamierza Pan zawierać ze Spółką, w której jest Pan udziałowcem i Prezesem zarządu umowy o świadczenie usług zgodnej z przedmiotem Pana działalności gospodarczej. Zamierza Pan świadczyć usługi dotyczące pośrednictwa komercyjnego jednie osobiście poprzez jednoosobową działalność gospodarczą na rzecz Zamawiającego. Na rzecz Spółki, w której jest Pan udziałowcem nie wykonuje Pan w ramach swojej indywidualnej działalności żadnych usług;

·    w stosunku do Pana nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

·    Pana przychody z poprzednich lat nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody z prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej w zakresie usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 „Usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile spełnione są ustawowe warunki opodatkowania w tej formie.

Zatem, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego PKWiU nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie. Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k - 14n ustawy Ordynacja podatkowa. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Dodać należy, że interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nieobjęte pytaniem nie podlegały ocenie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).