Stawka ryczałtu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.645.2023.2.HJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.645.2023.2.HJ

Temat interpretacji

Stawka ryczałtu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 12 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia stawki ryczałtu z tytułu zbycia przedsiębiorstwa. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 listopada 2023 r. (wpływ 15 listopada 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą (…) Poradnia Medycyny z siedzibą w (...), posługującą się nr NIP (...), będącą podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez (…) pod nr księgi rejestrowej (…).

Zamierza Pani sprzedać przedsiębiorstwo osoby fizycznej.

Poradnia Medycyny (dalej: „Przedsiębiorstwo”), w którego skład wchodzi zakład leczniczy stanowiący Poradnię Medycyny , wykonujący ambulatoryjne świadczenia zdrowotne, z następującymi komórkami organizacyjnymi:

  • poradnia (gabinet) lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, której zakresem udzielanych świadczeń zdrowotnych jest leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (medycyna rodzinna),
  • poradnia (gabinet) pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, której zakresem udzielanych świadczeń zdrowotnych jest leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (medycyna rodzinna),
  • poradnia (gabinet) położnej podstawowej opieki zdrowotnej, której zakresem udzielanych świadczeń zdrowotnych jest leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (medycyna rodzinna),
  • gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej, której zakresem udzielanych świadczeń zdrowotnych jest medycyna szkolna (pielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowania).

Przedmiotem przeniesienia Przedsiębiorstwa są wszystkie prawa majątkowe i niemajątkowe Przedsiębiorstwa, w tym jego goodwill, wynikający z nieprzerwanego prowadzenia przez Panią działalności leczniczej od 2003 r. oraz zaufania pacjentów do świadczeń zdrowotnych na obszarze działania prowadzonego podmiotu leczniczego.

W szczególności:

·wyposażenie poradni i gabinetów,

·umowy wchodzące w skład Przedsiębiorstwa, które nie zostały przez Panią wypowiedziane, w tym umowy zawarte z personelem medycznym i niemedycznym,

·tajemnica przedsiębiorstwa (know-how) oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Składniki Przedsiębiorstwa opisane są w załącznikach, stanowiących integralną część umowy, pracownicy przejmowani w dotychczasowej strukturze zatrudnienia.

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest Pani opodatkowana na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że prowadzi Pani działalność gospodarczą od 1 października 2003 r.

Będzie Pani sprzedawać przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), tj. przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmujące w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Po sprzedaży Przedsiębiorstwa zamierza Pani zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Decyzję o sprzedaży Przedsiębiorstwa podjęła Pani w pierwszej połowie roku, ale trwające rozmowy z zainteresowanym kontrahentem przedłużały realizację powziętego zamiaru.

Z opodatkowania na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych korzysta Pani od 1 stycznia 2022 r. Wcześniej korzystała Pani z formy opodatkowania podatkiem liniowym. Prowadzona przez Panią działalność jest sklasyfikowana pod PKWiU 86.21.2 i PKD 86.90.C. Do wykonywanej działalności stosuje Pani 14% stawkę ryczałtu.

Pytanie

Według jakiej stawki ryczałtu opodatkowane są przychody ze zbycia przedsiębiorstwa osoby fizycznej, prowadzącej działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

Stoi Pani na stanowisku, że sprzedaż składników majątku wchodzących w skład zbywanego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu:

·    w przypadku sprzedaży ruchomego składnika majątku (wyposażenia, mebli, sprzętu komputerowego, sprzętu medycznego) określonego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o ryczałcie - zastosowanie znajdzie stawka 3%;

·    w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku - praw majątkowych lub nieruchomości określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o ryczałcie - zastosowanie znajdzie stawka 10%;

·    do zbywanych wierzytelności - na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o ryczałcie - zastosowanie znajdzie stawka 3%;

·    w przypadku sprzedaży innych składników niż wymienione wyżej, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12, właściwą stawką będzie stawka mająca zastosowanie do opodatkowani przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Omawiana ustawa nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji. Nie przewiduje również, że przychód uzyskany z takiej sprzedaży musi być opodatkowany według jednej stawki podatku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% dla przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:

  • środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,
  • składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

1)  środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

2)  składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,

3)  składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

4)  składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

5)  składnikami majątku przedsiębiorstwa w spadku

– bez względu na okres ich nabycia – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Oba powołane przepisy odnoszą się do pojęć uregulowanych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). I tak, o tym, co jest „środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych” rozstrzyga art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tym przepisem:

Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

Obowiązkowi wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (czyli ujęciu w tej ewidencji) podlegają „składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c”. Do tej kategorii należą:

·środki trwałe podlegające amortyzacji – wskazane w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

·wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji – wskazane w art. 22b tej ustawy;

·środki trwałe niepodlegające amortyzacji oraz wartości niematerialne i prawne niepodlegające amortyzacji – wskazane w art. 22c ustawy.

Obowiązkowi wprowadzania do ewidencji – w drodze wyjątku – nie podlegają składniki majątku wymienione w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to składniki majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa nie przekracza 10 000 zł, w odniesieniu do których podatnik podjął decyzję o niedokonywaniu odpisów amortyzacyjnych.

Do tego rodzaju składników odnoszą się art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) tiret drugie oraz art. 12 ust. 10 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przy czym przepisy te stanowią, że przychód ze sprzedaży takich składników majątku podlega odpowiednio stawce 3% (w przypadku ruchomości) albo stawce 10% (w przypadku nieruchomości i praw majątkowych), jeśli ich wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, przekracza 1 500 zł.

Ponadto wskazuję, że według art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-22 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 7ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wierzytelności dotyczącej prowadzonej działalności gospodarczej, w tym w sposób określony w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości jej wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie; w tym przypadku przepisy pkt 7b, 7c i 7e stosuje się odpowiednio.

Zatem, co do zasady:

  • w przypadku sprzedaży ruchomego składnika majątku określonego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zastosowanie znajdzie stawka 3%,
  • w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku określonych w art. 12 ust. 10 ww. ustawy o ryczałcie – zastosowanie znajdzie stawka 10%,
  • do zbywanych wierzytelności zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) powołanej ustawy o ryczałcie – zastosowanie znajdzie stawka 3%,
  • w przypadku sprzedaży innych składników niż wymienione wyżej, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12, właściwą stawką będą stawki mające zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.

Z Pani wniosku wynika, że od 1 października 2003 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą – Poradnię Medycyny Rodzinnej. Działalność jest sklasyfikowana pod PKWiU 86.21.2 i PKD 86.90.C. Z opodatkowania na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych korzysta Pani od 1 stycznia 2022 r. Do wykonywanej działalności stosuje Pani 14% stawkę ryczałtu.

Zamierza Pani sprzedać Przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem sprzedaży Przedsiębiorstwa będą wszystkie prawa majątkowe i niemajątkowe: wyposażenie poradni i gabinetów, umowy wchodzące w skład Przedsiębiorstwa, które nie zostały przez Panią wypowiedziane, w tym umowy zawarte z personelem medycznym i niemedycznym, tajemnica przedsiębiorstwa (know-how) oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Po sprzedaży Przedsiębiorstwa zamierza Pani zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą.

Wskazała Pani, że sprzedaż składników majątku wchodzących w skład zbywanego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu:

  • w przypadku sprzedaży ruchomego składnika majątku (wyposażenia, mebli, sprzętu komputerowego, sprzętu medycznego) określonego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o ryczałcie - zastosowanie znajdzie stawka 3%;
  • w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku praw majątkowych lub nieruchomości określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o ryczałcie - zastosowanie znajdzie stawka 10%;
  • do zbywanych wierzytelności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o ryczałcie - zastosowanie znajdzie stawka 3%;
  • w przypadku sprzedaży innych składników niż wymienione wyżej, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12, właściwą stawką będzie stawka mająca zastosowanie do opodatkowani przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz przywołane regulacje prawne wskazuję, że w przypadku opisanego zbycia przedsiębiorstwa właściwe jest stosowanie stawki ryczałtu 3% w odniesieniu do ruchomych składników majątku będących: środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1 500 zł; składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych (tj. wyposażenia, mebli, sprzętu komputerowego, sprzętu medycznego – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odpłatne zbycie praw majątkowych lub nieruchomości określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o ryczałcie będzie opodatkowane stawką 10%.

W odniesieniu do wierzytelności dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej właściwą stawką ryczałtu jest stawka 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ww. ustawy.

Natomiast do pozostałych składników majątku należy zastosować stawkę mającą zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.

Wobec powyższego, Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Organ nie ocenił prawidłowości dokonanej przez Panią kwalifikacji składników majątkowych do poszczególnych kategorii, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).