Stawka ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług o PKWiU 62.02 - usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.254.2023.2.KS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.254.2023.2.KS

Temat interpretacji

Stawka ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług o PKWiU 62.02 - usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 4 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 czerwca 2023 r. (wpływ 27 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Złożony wniosek – z uwagi na datę złożenia wniosku – dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Wniosek dotyczy roku podatkowego 2022 i kolejnych.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców jako osoba fizyczna. Rok 2022 rozliczył Pan w zakresie jakiego dotyczy wniosek w oparciu o podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i tak też planuje Pan rozliczać lata kolejne.

Wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok podatkowy 2022 nie przekroczyła i nie przekroczy za lata następne kwoty 2 000 000 EURO.

Usługi, których dotyczy złożony wniosek w żadnej mierze nie dotyczą programowania. Programowaniem zajmują się inne osoby i wykonawcy zatrudnieni przez kontrahenta, a Pan nie bierze udziału w opracowywaniu kodu poszczególnych programów. Usługi, które realizuje Pan na podstawie umowy to:

-analiza procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analiza i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynacja i udział w testach.

Faktycznie wykonywana działalność wskazana we wniosku w żadnym miejscu nie będzie polegała na programowaniu, lecz czynnościach wskazanych powyżej. Za pisanie kodów programów odpowiedzialne będą inne osoby i firmy zatrudnione przez Kontrahenta. W ramach świadczenia przez Pana usług nie powstają programy komputerowe gotowe do użycia przez użytkownika. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową. Działania podejmowane przez Pana w związku ze świadczeniem usług nie stanowią usług związanych z tworzeniem i utrzymywaniem kodu źródłowego programów komputerowych.

Nie doradza Pan swojemu Kontrahentowi w zakresie oprogramowania, a także nie doradza Pan swojemu Kontrahentowi w zakresie sprzętu komputerowego.

Nie wyklucza Pan, że w roku podatkowym 2023 i następnych będzie Pan świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednakże zakres świadczonych usług, których dotyczy wniosek pozostanie taki sam.

Opisane we wniosku o interpretację podatkową czynności związane ze świadczeniem usług:

-analiza procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analiza i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynacja i udział w testach,

mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.

Ponadto wskazuje Pan, że w przyszłości może świadczyć Pan inne usługi zakwalifikowane do innych kodów PKWiU, które są opodatkowane inną stawką podatku ryczałtowego, lecz dokona Pan odpowiedniego rozdziału tych usług i opodatkuje je Pan właściwym podatkiem, a złożony wniosek nie dotyczy owej pozostałej części działalności. W tym zakresie prowadzić będzie Pan stosowną ewidencję, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jednocześnie wskazuje Pan, że:

-nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, ze zm.);

-nie uzyskał Pan w 2022 r. (i nie uzyska w latach następnych) przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line;

-nie uzyskał i nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

-złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W uzupełnieniu wniosku udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Jakie dokładnie czynności/zadania wykonuje Pan w ramach świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”? Prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem i jak jest wykorzystywany ten efekt przez usługobiorcę. Prosimy ustosunkować się do każdej z przedstawionej we wniosku usługi, tj.:

analiza procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych;

analiza i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych;

tworzenie zarysów oraz planów projektów;

zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych;

koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego;

udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych;

koordynacja i udział w testach.

Odpowiedź:

Analiza procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych: W ramach tej usługi organizuje Pan warsztaty i spotkania z kluczowymi interesariuszami, aby zrozumieć ich procesy biznesowe i wyzwania. Dodatkowo, analizuje Pan dostępne dane ilościowe, które dostarczają istotnych informacji o obecnym stanie procesów, ich efektywności i możliwościach optymalizacji. Efektem tych działań jest precyzyjne zrozumienie specyfiki działalności klienta oraz identyfikacja obszarów możliwych do poprawy za pomocą nowych systemów informatycznych. Klient wykorzystuje te informacje do podejmowania świadomych decyzji dotyczących projektów.

Analiza i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych: Przeprowadza Pan spotkania z użytkownikami i interesariuszami w celu zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań wobec systemu. Efektem jest klarowne zrozumienie wymagań, które są podstawą dla dalszego projektowania i implementacji systemu. Ustalane są również priorytety wymagań. Informacje te są wykorzystywane do planowania pracy zespołu projektowego. Dzięki tym działaniom klient może efektywniej komunikować swoje oczekiwania, a także lepiej ocenić końcowy produkt pod kątem zgodności z pierwotnymi założeniami.

Tworzenie zarysów oraz planów projektów: Podczas spotkań z zespołem projektowym i innymi interesariuszami, buduje Pan zarysy i ogólne koncepcje przyszłego projektu. W tym etapie omawiane są podstawowe założenia projektu, jego cele, potencjalne wyzwania oraz możliwe ścieżki realizacji. Na podstawie tych dyskusji i analiz uzgadniany jest wstępny plan projektu, który po zweryfikowaniu i zatwierdzeniu przez klienta, staje się podstawą do uruchomienia konkretnych działań projektowych. Wynikiem tej pracy jest zrozumiały dla wszystkich plan działania, umożliwiający zarządzanie zasobami i monitorowanie postępów. Klient dzięki temu może kontrolować postęp realizacji projektu i reagowania na ewentualne problemy.

Zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych: W ramach tej usługi, spotyka się Pan z potencjalnymi i obecnymi dostawcami usług IT, aby omówić postępy, wyzwania i możliwe rozwiązania. Efektem jest skuteczna komunikacja i koordynacja między klientem a dostawcami. Usługobiorca korzysta z tej usługi, aby upewnić się, że relacje z dostawcami są zarządzane efektywnie, a wszelkie problemy są szybko identyfikowane i rozwiązywane.

Koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego: Poprzez regularne spotkania z zespołem projektowym, monitoruje Pan postępy, omawia wyzwania i problemy, proponuje Pan rozwiązania. Ponadto, organizuje Pan wydarzenia projektowe takie jak przeglądy oraz codzienne spotkania (daily meetings), które utrzymują rytm pracy i zapewniają przejrzystość w realizacji projektu. Efektem jest efektywne i skoordynowane działanie zespołu, co przyczynia się do terminowego i zgodnego z planem realizowania projektów. Klient korzysta z tej usługi, aby upewnić się, że prace wewnętrzne przebiegają sprawnie i efektywnie.

Udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych: W ramach tej usługi bierze Pan udział w spotkaniach, na których omawiane są szczegółowe założenia dotyczące planowanych rozwiązań informatycznych. Pana zadaniem jest zapewnienie, że planowane rozwiązania są zgodne z celami biznesowymi klienta. Działania te prowadzą do stworzenia rozwiązań informatycznych, które dobrze dopasowują się do potrzeb klienta i pomagają mu osiągnąć cele biznesowe. Klient wykorzystuje te rozwiązania do poprawy swoich procesów biznesowych.

Koordynacja i udział w testach: W ramach tej usługi koordynuje i bierze Pan udział w procesach sprawdzania, czy planowane rozwiązania informatyczne działają zgodnie z oczekiwaniami. Pana zadaniem jest zapewnienie, że testy są przeprowadzane w sposób skrupulatny i kompleksowy. Efektem jest pewność i bezpieczeństwo dla klienta, że dostarczane rozwiązania spełniają oczekiwania. Dzięki temu klient zyskuje pewność co do jakości i skuteczności implementowanych rozwiązań.

2.Jakich konkretnie systemów informatycznych dotyczą Pana usługi?

Odpowiedź: Pana usługi dotyczą systemów biznesowych: hurtowania danych, system do monitoringu kontrahentów, system obsługi klienta.

3.Kiedy (należy wskazać dokładną datę) złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Deklarację złożył Pan 16 lutego 2022 r. poprzez portal CEiDG.

4.Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak, prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową.

5.Czy i ewentualnie z jakich innych źródeł przychodów uzyskiwał/uzyskuje Pan dochody podlegające opodatkowaniu?

Odpowiedź: W 2022 r. uzyskał Pan (…) PLN przychodu ((…) PLN dochodu) z „odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających”. Przychód ten nie miał związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.

6.Czy był/jest Pan wspólnikiem/członkiem zarządu Kontrahenta, na rzecz którego świadczy Pan usługi, o których mowa we wniosku, bądź pełnił/pełni Pan inne funkcje (jakie?) u tego Kontrahenta? Jeżeli pełnił/pełni Pan obowiązki w takiej spółce, prosimy szczegółowo opisać zakres Pana obowiązków w spółce. Od kiedy pełni Pan takie obowiązki w spółce?

Odpowiedź: Nie był i nie jest Pan wspólnikiem/członkiem zarządu Kontrahenta, na rzecz którego świadczy Pan usługi, o których mowa we wniosku, i nie pełnił/nie pełni Pan innych funkcji u tego Kontrahenta.

Pytanie

Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących:

-analizę procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analizę i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynację i udział w testach,

wskazanych we wniosku, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki” podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących:

-analizę procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analizę i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynację i udział w testach,

które zostały zaklasyfikowane pod kodem PKWiU: 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki” podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody (dochody) osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 6 ust. 1 Ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa m.in. w art. 14 Ustawy o PIT, tj. kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jak zostało wskazane w art. 6 ust. 4 Ustawy o ryczałcie, uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje tym podatnikom, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 2, utrata możliwości zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych następuje w przypadku osiągnięcia przychodów w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży towarów, wyrobów lub świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadającym czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy o ryczałcie, na podatnikach stosujących taką formę opodatkowania ciążą również obowiązki związane z prawidłowym prowadzeniem ewidencji przychodów odrębnie dla każdego roku podatkowego (dalej: ewidencja przychodów), wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz posiadaniem i przechowywaniem dowodów zakupu towarów.

Cechą charakterystyczną formy opodatkowania jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest uzależnienie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od faktycznie wykonywanych przez podatnika czynności, podlegających klasyfikacji według PKWiU 2015.

W świetle art. 12 ust. 3 Ustawy o ryczałcie, jeśli podatnik prowadzi działalność, z którą przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności.

W świetle art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ryczałcie, działalność usługowa została zdefiniowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z klasyfikacją PKWiU 2015, z zastrzeżeniem definicji działalności gastronomicznej oraz działalności usługowej w zakresie handlu.

Artykuł 12 ust. 1 Ustawy o ryczałcie wskazuje właściwe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla poszczególnych rodzajów usług sklasyfikowanych według PKWiU 2015.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie, stawka ryczałtu 8,5% znajdzie zastosowanie w stosunku do przychodów z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem usług wskazanych w pkt 1-4 oraz 6-8 tego artykułu.

Z kolei w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b (od 1 stycznia 2022 r.) Ustawy o ryczałcie zostało wskazane, iż właściwą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), jest stawka 12% (od roku 2022).

Ponadto art. 12 ust. 1 pkt 2h, przewiduje stawkę 15% w przypadku świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60).

Powyższy przepis nie wskazuje jednak na zastosowanie 12% (od roku 2022) oraz 15% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do usług obejmujących:

-analizę procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analizę i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynację i udział w testach,

które zostały zaklasyfikowane pod kodem PKWiU: 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.

Trzeba zwrócić uwagę, iż na podstawie art. 4 ust. 4 Ustawy o ryczałcie, ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym grupowaniu. Oznacza to, że zastosowanie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danego grupowania.

Konkludując powyższe, w stosunku do przychodów z Pana działalności obejmujących:

-analizę procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analizę i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynację i udział w testach,

które zostały zaklasyfikowane pod kodem PKWiU: 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki” nie powinna znaleźć zastosowania 12%-owa (od roku 2022) oraz odpowiednio 15% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ usługi te nie mieszczą się w definicji usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) oraz usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60).

Ze względu na fakt, iż Ustawa o ryczałcie nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów osiągniętych z usług obejmujących:

-analizę procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

-analizę i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

-tworzenie zarysów oraz planów projektów,

-zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

-koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

-udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

-koordynację i udział w testach,

które zostały zaklasyfikowane pod kodem PKWiU: 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki” zastosowanie znajdzie w przypadku tych usług stawka ryczałtu 8,5%, jako właściwa dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Według art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Ponadto według art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)   ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)   ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Z przedstawionego opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług, które są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.02 – usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki. Świadczone usługi to: analiza procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych, analiza i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych, tworzenie zarysów oraz planów projektów, zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych, koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego, udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych, koordynacja i udział w testach. Wyjaśnił Pan, jakie konkretnie czynności wykonuje Pan w ramach tych usług. Wskazał Pan także, że przedmiotem Pana działalności nie jest świadczenie usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), ani z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). Ponadto, wysokość przychodów z prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej za rok podatkowy 2022 nie przekroczyła i nie przekroczy za lata następne kwoty 2 000 000 euro.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), ani z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących:

·analizę procesów i zagadnień biznesowych na potrzeby wdrożenia nowych systemów informatycznych,

·analizę i zarządzanie wymaganiami do systemów informatycznych,

·tworzenie zarysów oraz planów projektów,

·zarządzanie współpracą pomiędzy kontrahentem a dostawcami rozwiązań informatycznych,

·koordynowanie pracami wewnętrznego zespołu projektowego,

·udział w projektowaniu rozwiązań informatycznych,

·koordynację i udział w testach,

wskazanych we wniosku, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”, podlega/będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).