Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.408.2023.4.MAP

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.408.2023.4.MAP

Temat interpretacji

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 29 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 24 lipca 2023 r. (wpływ 24 lipca 2023 r.) oraz pismem z 3 sierpnia 2023 r. (wpływ 3 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Jako osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy prowadzi Pani działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług:

1.Wzorcowanie analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta.

Wzorcowanie inaczej kalibracja to zbiór czynności mających na celu sprawdzenie właściwości metrologicznych danego przyrządu. Wzorcowanie polega na porównaniu w ustalonych warunkach (w konkretnych punktach wzorcowania) wskazań sprawdzanego przyrządu z wskazaniami odpowiedniego wzorca pomiarowego. Jest to usługa serwisowa polegająca na weryfikacji układu pomiarowego detektora. Wzorcowanie detektorów gazu powinno być wykonywane regularnie, ponieważ eksploatacja urządzenia powoduje zużycie materiału sensora, co przekłada się na zdolność wykrywania gazu. W zależności od rodzaju sensora, jaki został użyty do budowy detektora gazu, urządzenie z biegiem czasu traci czułość lub staje się zbyt czułe, w wyniku czego generowane mogą być fałszywe odczyty. Wzorcowanie analizatorów gazów kalibruje urządzenie do prawidłowych nastawień. Usługi te objęte są klasyfikacją PKWiU 2015: 71.20.19.0 - Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych.

2.Realizacja badań i analiz z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta.

Badania i analiza chemiczna polegają na ustaleniu składu chemicznego substancji. Z kolei badania i analiza fizyczna mają na celu ustaleniu właściwości substancji, które można obserwować i mierzyć bez zmiany jej chemicznych tożsamości. Pomiar właściwości fizycznej najczęściej realizowany jest metodą online (odczyt w czasie rzeczywistym), natomiast skład chemiczny próbki najczęściej wyznaczany jest poprzez pobranie próbki i dalszą jej analizę w laboratorium. Usługi te objęte są klasyfikacją PKWiU 2015: 71.20.11.0 - Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji (Badania i analiza chemiczna) oraz 71.20.12.0 - Usługi w zakresie badań i analiz właściwości fizycznych (Badania i analiza fizyczna).

3.Optymalizacja oraz przygotowanie metod badawczych z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta.

Metoda badawcza jest to sposób pracy badawczej charakteryzujący się zarówno określonymi czynnościami postępowania (procedurą badawczą), jak i zastosowaniem odpowiednich narzędzi badawczych. Istota metody badawczej powinna zmierzać do skoordynowania sposobu postępowania z zakładanym celem badań. Przygotowanie i optymalizacja metody jest najbardziej zaawansowanym zadaniem związanym z realizacją badania ponieważ polega na stworzeniu przydatnej metody badania, a w następnie dokonywane jest takie przygotowanie jej do pracy aby spełniała wymagania jakościowe i ekonomiczne. Usługi te objęte są klasyfikacją PKWiU 2015: 71.20.19.0 - Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych.

4.Usługi szkoleniowe.

Usługi te objęte są kwalifikacją PKWiU 2015: 85.59.19.0 - Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

5.Audyt laboratorium.

Usługa ta polega na weryfikacji metod badawczych oraz działań systemowych na zgodność z normami i przepisami ogólnymi. Klient wybiera dziedzinę /badanie, które chce poddać weryfikacji, a następnie na podstawie przeglądu dokumentów/wizji audytor weryfikuje działania laboratorium. Usługi te objęte są klasyfikacją PKWiU 2015: 71.20.19.0 - Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych.

6.Przygotowywanie programów obliczeniowych do opracowywania wyników badań chemicznych i fizycznych.

Usługa polega na tworzeniu programów komputerowych, które pozwalają użytkownikowi wprowadzać wyniki badań z urządzeń pomiarowych do komputera i generować z nich ostateczne raporty z badań. Napisany program dokonuje wszystkich pośrednich obliczeń związanych z przeliczeniami wartości, przeliczeniami niepewności badania i innymi składowymi usługi wymaganymi prze normy/prawo/klienta. Usługi te objęte są klasyfikacją PKWiU 2015: 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

W roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy opis wniosku oraz w latach następnych uzyska Pani przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. W odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.). Prowadzi Pani ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 września 2015 r. Korzysta Pani z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 stycznia 2023 r. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego 9 stycznia 2023 r.

Pełny zakres usług świadczonych przez Panią w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej został wskazany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Pod każdą z wymienionych usług zawarła Pani również opis konkretnych zadań/czynności wykonywanych w ramach każdej z tych usług. Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Świadczone przez Panią usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), nie są związane z usługami w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), nie są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Poza działalnością gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie uzyskuje Pani dochodów z innych źródeł przychodów. Pani zleceniodawcami są firmy z całej polski (głównie laboratoria badawcze). Jednym z klientów jest Spółka z o.o., w której jest Pani udziałowcem posiadającym 3 udziały na łączną liczbę 26 udziałów, oraz prokurentem od 2022 r. Jako prokurent uprawniona jest Pani do czynności, o których mowa w art. 1091 Kodeksu cywilnego, jednakże faktycznie nie wykonuje Pani żadnych czynności w Spółce.

W uzupełnieniu wniosku z 3 sierpnia 2023 r. dodała Pani, że jest Pani prokurentem i udziałowcem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością „…”. Spółka została utworzona w 1987 r. Spółka świadczy usługi na rzecz zakładów przemysłowych, instytucji państwowych, w zakresie spełniania wymagań przepisów prawa z zakresu BHP i ochrony środowiska. Jest Pani wspólnikiem w Spółce od 27 stycznia 2022 r. Prokurentem w Spółce jest Pani od 17 października 2022 r. Poza usługami opisanymi we wniosku nie wykonuje/nie będzie Pani wykonywać na rzecz Spółki innych czynności. Jest Pani wspólnikiem w Spółce od 27 stycznia 2022 r. Prokurentem w Spółce jest Pani od 17 października 2022 r. Pomiędzy Panią, a Spółką nie była zawierana umowa w zakresie stałego świadczenia usług. Usługi świadczone przez Panią na rzecz Spółki to pojedyncze zlecenia, zgodne z przedmiotem Pani działalności. Zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z Pani obowiązkami jako wspólnika i prokurenta Spółki. Są to zupełnie odrębne czynności.

Głównym przedmiotem Pani działalności jest wzorcowanie analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta.

Wskazane we wniosku usługi sklasyfikowane zostały pod następującymi symbolami PKD:

-wzorcowanie analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta - PKD 71.20.B,

-realizacja badań i analiz z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta - PKD 71.20.B,

-optymalizacja oraz przygotowanie metod badawczych z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta - PKD 71.20.B,

-usługi szkoleniowe - PKD 85.59.B,

-audyt laboratorium - PKD 71.20.B,

-przygotowywanie programów obliczeniowych do opracowywania wyników badań chemicznych i fizycznych - PKD 62.01.Z.

Stosowne wpisy PKD dotyczące świadczonych usług, które stanowią przedmiot złożonego wniosku, posiada Pani od początku prowadzenia działalności gospodarczej.

Czynności w zakresie usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU: 71.20.19.0, 71.20.11.0, 85.59.19.0, 62.01.11.0 wykonuje Pani od początku prowadzenia działalności gospodarczej. W 2022 r. opodatkowana była Pani tzw. „podatkiem liniowym”.

Pytania

1.Czy ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług wzorcowania analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta według stawki 14%?

2.Czy ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług realizacji badań i analiz z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta według stawki 14%?

3.Czy ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług optymalizacji oraz przygotowania metod badawczych z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta według stawki 14%?

4.Czy ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług szkoleniowych według stawki 8,5%?

5.Czy ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług audytu laboratorium według stawki 14%?

6.Czy ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług przygotowywania programów obliczeniowych do opracowywania wyników badań chemicznych i fizycznych według stawki 12%?

Pani stanowisko w sprawie

1.Ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług wzorcowania analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta według stawki 14%.

2.Ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług realizacji badań i analiz z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta według stawki 14%.

3.Ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług optymalizacji oraz przygotowania metod badawczych z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta według stawki 14%.

4.Ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług szkoleniowych według stawki 8,5%.

5.Ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług audytu laboratorium według stawki 14%.

6.Ma Pani prawo do opodatkowania przychodów ze sprzedaży usług przygotowywania programów obliczeniowych do opracowywania wyników badań chemicznych i fizycznych według stawki 12%.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, pojęcie „działalności usługowej” zdefiniowane zostało jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676. z 2017 r., poz. 2453. z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Podstawowe cele, konstrukcję i sposób posługiwania się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretację wskazują zasady metodyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) zawarte w ww. rozporządzeniu. Zasady metodyczne stanowią integralną część klasyfikacji. Zawarte w nich postanowienia obowiązują przy jej interpretacji i stosowaniu (pkt 1.3).

Zgodnie z pkt 1.2 zasad metodycznych, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) składa się z:

-niniejszych zasad metodycznych,

-uwag do poszczególnych sekcji,

-schematu klasyfikacji.

Natomiast schemat klasyfikacji - jak wskazano w pkt 1.4 zasad metodycznych - stanowi wykaz grupowań i obejmuje:

-symbole grupowań,

-nazwy grupowań.

Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

W pkt 7.6 zasad metodycznych zawarto ogólne reguły klasyfikowania usług. I tak, na podstawie pkt 7.6.2, gdy przeprowadzona analiza opisu wykonywanych czynności wskazuje na możliwość zaliczenia usługi do dwóch lub kilku grupowań, należy przyjąć następujące reguły klasyfikowania, z tym jednak, że porównywać można jedynie grupowania tego samego poziomu hierarchicznego:

-grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności, powinno być uprzywilejowane (wybrane) w stosunku do grupowania zawierającego opis ogólny,

-usługa złożona, składająca się z kombinacji różnych czynności, której nie można zaklasyfikować zgodnie ze wskazanym sposobem, powinna być zaklasyfikowana jak usługa, która nadaje całości zasadniczy charakter,

-usługę, której nie można zaklasyfikować zgodnie z (tiret 1, 2) należy zaklasyfikować w grupowaniu odpowiednim dla usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

Zgodnie z tytułem Sekcja M Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obejmuje „Usługi profesjonalne, naukowe i techniczne”. Zgodnie z wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) sekcja M obejmuje:

-usługi prawne,

-usługi rachunkowo-księgowe i w zakresie audytu,

-usługi doradztwa podatkowego,

-usługi firm centralnych (head offices),

-usługi doradztwa związane z zarządzaniem,

-usługi architektoniczne i inżynierskie i związane z nimi doradztwo techniczne,

-usługi w zakresie badań i analiz technicznych,

-usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych,

-usługi reklamowe,

-usługi badania rynku i opinii publicznej,

-usługi fotograficzne,

-usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych,

-usługi w zakresie prognozowania pogody i usługi meteorologiczne.

-pozostałe usługi profesjonalne, naukowe i techniczne wymagające wiedzy specjalistycznej,

-usługi weterynaryjne.

Sekcja ta nie obejmuje:

-usług schronisk dla zwierząt gospodarskich, bez zapewnienia opieki weterynaryjnej, sklasyfikowanych w 01.62.10.0,

-usług strzyżenia owiec, sztucznego unasienniania, opieki nad stadem, wypasania cudzego inwentarza, trzebienia kogutów, czyszczenia kojców, itp., sklasyfikowanych w 01.62.10.0,

-realizacji projektów budowlanych do sprzedaży, sklasyfikowanej w 41.00,

-wydawania map, atlasów i globusów, w formie drukowanej, sklasyfikowanego w 58.11.15.0 i 58.11.16.0,

-usług związanych z produkcją promocyjnych lub reklamowych filmów i nagrań wideo, sklasyfikowanych w 59.11.12.0,

-usług projektowania księgowych systemów informatycznych, sklasyfikowanych w 62.01.1,

-usług holdingów finansowych, sklasyfikowanych w 64.20.10.0,

-usług sporządzania list adresowych i obsługi poczty, sklasyfikowanych w 82.19.12.0,

-usług związanych z organizacją targów, wystaw i kongresów, sklasyfikowanych w 82.30.1,

-prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz prowadzenia państwowych ewidencji, sklasyfikowanego w 84.13.1,

-usług sądów i prokuratury, sklasyfikowanych w 84.23.11.0,

-usług schronisk dla zwierząt domowych, bez zapewnienia opieki weterynaryjnej, sklasyfikowanych w 96.09.11.0.

W sekcji M zawarty jest m.in. dział 71 „Usługi architektoniczne i inżynierskie; usługi w zakresie badań i analiz technicznych”, który obejmuje:

-usługi w zakresie architektury, inżynierii oraz opracowywanie projektów, sprawowanie nadzoru budowlanego,

-usługi w zakresie usług mierniczych i kartograficznych,

-badania właściwości fizycznych, analizy chemiczne i pozostałe badania.

Natomiast w dziale 71 „Usługi architektoniczne i inżynierskie: usługi w zakresie badań i analiz technicznych” znajduje się klasa 71.20 „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych”. Klasa 71.20 „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych” zawiera m.in. grupowanie 71.20.19.0 „Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych”, które obejmuje:

-usługi w zakresie nieinwazyjnych badań i analiz natury technicznej lub naukowej,

-usługi w zakresie badań radiograficznych, magnetycznych i ultradźwiękowych części maszyny oraz konstrukcji mające na celu wykrycie uszkodzeń; badania te są często przeprowadzane na miejscu,

-usługi w zakresie wydawania certyfikatów dla statków, statków powietrznych, tam, itp.,

-usługi w zakresie wydawania certyfikatów i poświadczeń autentyczności dzieł sztuki,

-usługi w zakresie badań radiologicznych spawów,

-usługi w zakresie analiz wykonywanych przez laboratoria policyjne,

-pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Natomiast grupowanie to nie obejmuje:

-usług wyceny szkód w imieniu firm ubezpieczeniowych, sklasyfikowanych w 66.21.10.0,

-usług przeglądów technicznych pojazdów samochodowych, sklasyfikowanych w 71.20.14.0,

-analiz medycznych i badań świadczonych przez medyczne laboratoria diagnostyczne, sklasyfikowanych w 86.90.15.0.

Klasa 71.20 „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych” zawiera również grupowanie 71.20.11.0 „Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji”. Grupowanie to obejmuje:

-usługi w zakresie badań i analiz właściwości chemicznych i biologicznych substancji, takich jak: powietrze, woda, odpady (miejskie i przemysłowe), paliwa, metale, gleba, minerały, żywność i chemikalia,

-usługi w zakresie badań i analiz w pokrewnych dziedzinach nauki, takich jak: mikrobiologia, biochemia, bakteriologia, itp.,

-usługi w zakresie badań i analiz związanych, z jakością żywności, włączając badanie zwierząt rzeźnych przed ubojem i mięsa po uboju,

-usługi nadzoru związanego z produkcją żywności. włączając pasze dla zwierząt,

-usługi w zakresie wydawania atestów dla artykułów konsumpcyjnych.

Grupowanie to nie obejmuje:

-usług w zakresie badań zwierząt związanych z kontrolą ich stanu zdrowia, sklasyfikowanych w 75.00.1,

-usług świadczonych przez medyczne i dentystyczne laboratoria diagnostyczne, sklasyfikowanych w 86.90.15.0.

Klasa 71.20 „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych” zawiera również grupowanie 71.20.12.0 – „Usługi w zakresie badań i analiz właściwości fizycznych”.

Grupowanie to obejmuje:

-usługi w zakresie badań i analiz właściwości fizycznych, takich jak: wytrzymałość, ciągliwość, przewodność elektryczna i radioaktywność takich materiałów jak: metale, tworzywa sztuczne, materiały włókiennicze, drewno, szkło, beton i inne,

-usługi w zakresie badań na rozciąganie, twardość, odporność na uderzenia, odporność na zmęczenie oraz wysoką temperaturę.

W sekcji P Edukacja wyodrębniono dział 85 „Usługi w zakresie edukacji”, który zawiera grupowanie 85.59.19.0 – „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Grupowanie to obejmuje:

-edukację, w której nie da się określić poziomu nauczania,

-kursy przygotowujące do egzaminu z wiedzy zawodowej,

-kursy udzielania pierwszej pomocy,

-kursy szybkiego czytania.

-naukę religii,

-szkoły przetrwania,

-usługi placówek kształcenia praktycznego, ustawicznego oraz ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego,

-usługi ośrodków prowadzących kursy wyrównawcze.

Grupowanie to nie obejmuje:

-usług świadczonych przez instruktorów i trenerów sportu, sklasyfikowanych w 85.51.10.0,

-usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji artystycznej, sklasyfikowanych w 85.52.1,

-usług nauczania języków obcych i umiejętności prowadzenia konwersacji w języku obcym, sklasyfikowanych w 85.59.11.0.

W sekcji J „Usługi w zakresie informacji i komunikacji” wyodrębniono dział 62 Usługi związane z oprogramowaniem, który zawiera grupowanie 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”.

Grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

-projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i lub wdrożenia stron internetowych,

-projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

-projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

-wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie, itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Grupowanie to nie obejmuje:

-usług związanych z projektowaniem i rozwojem stron internetowych oferowanych w pakiecie z usługą hostingu, sklasyfikowanych w 63.11.13.0,

-usług związanych z projektowaniem i rozwojem aplikacji oferowanych w pakiecie z usługą hostingu i bieżącym zarządzaniem aplikacją, sklasyfikowanych w 63.11.19.0,

-usług związanych z projektowaniem i rozwojem baz danych oferowanych w pakiecie z bieżącym zarządzaniem zasobami danych, sklasyfikowanych w 63.11.19.0.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b) cyt. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego’’, (PKWiU 62.01.2). związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zauważyć należy, że warunkiem skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu jest stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, złożenie stosownego oświadczenia. 

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi :

- 14 % przychodów ze świadczenia usług architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71) - art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b);

 - 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b);

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a)  

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym, że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazała Pani, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 września 2015 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani następujące usługi:

1.wzorcowanie analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych;

2.realizacja badań i analiz z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta, objęte są klasyfikacją PKWiU 71.20.11.0 Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji (Badania i analiza chemiczna) oraz PKWiU 71.20.12.0 Usługi w zakresie badań i analiz właściwości fizycznych (badania i analiza fizyczna);

3.optymalizacja oraz przygotowanie metod badawczych z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych;

4.usługi szkoleniowe, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane;

5.audyt laboratorium, objęte są kwalifikacją PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych;

6.przygotowywanie programów obliczeniowych do opracowywania wyników badań chemicznych i fizycznych sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem. programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Prowadzi Pani ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy opis wniosku oraz w latach następnych uzyska Pani przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ww. ustawy.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności usług w zakresie:

wzorcowania analizatorów gazów, zgodnie z wymaganiem klienta, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych), mogą być opodatkowane 14% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

realizacji badań i analiz z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 71.20.11.0 Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji (badania i analiza chemiczna) oraz PKWiU 71.20.12.0 - Usługi w zakresie badań i analiz właściwości fizycznych (Badania i analiza fizyczna), mogą być opodatkowane 14% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b) ww. ustawy;

optymalizacji oraz przygotowania metod badawczych z zakresu badań chemicznych i fizycznych, zgodnie z wymaganiem klienta, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych, mogą być opodatkowane 14% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b) cyt. ustawy;

usług szkoleniowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

audytu laboratorium, objętych kwalifikacją PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych, mogą być opodatkowane 14% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b) ww. ustawy;

przygotowywania programów obliczeniowych do opracowywania wyników badań chemicznych i fizycznych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem. programowaniem i rozwojem oprogramowania, które jak sama Pani wskazała - są związane z oprogramowaniem, mogą być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanych przez Panią we wniosku grupowań PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.

Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Panią nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Pani waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pani rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pani nieprawidłową stawkę.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest/będzie zgodny/e ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).