Według art. 6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /... - Interpretacja - US.39/DF/410/166/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. US.39/DF/410/166/2004, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Według art. 6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm./ opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej , w tym również gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych , lub spółki jawnej osób fizycznych. Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w roku podatkowym , którzy nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego , natomiast podatnik rozpoczynająy działalność w ciągu roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności , nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej oświadczenie składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego współnika. Przekroczenie kwoty 250.000 EURO w roku podatkowym przez wspólników spółki przychodów uzyskanych wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki powoduje wyłączenie w następnym roku podatkowym z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Kwotę wyrażoną w EURO przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 / właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonania czynności podlegających opodatkowaniu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer