W dniu 20.01.2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa... - Interpretacja - US.PD/415/T-27/21/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2006, sygn. US.PD/415/T-27/21/2006, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 20.01.2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony następnie pismem z dnia 16.02.2006 r. na wezwanie organu podatkowego nr US.PD/411/T12/396/2006 z dnia 14.02.2006 r.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pytanie dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w sytuacji gdy wspólnicy (małżonkowie) prowadzą indywidualną działalność. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że każdy z małżonków prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych: żona w zakresie usług architektonicznych i inżynierskich, mąż w zakresie sprzedaży detalicznej gazu LPG służącego jako paliwo do samochodów. Zamierzają powołać spółkę jawną, w której będą jedynymi wspólnikami, nie zaprzestając prowadzenia działalności indywidualnych. Zgodnie z informacją zawartą w piśmie uzupełniającym z dnia 16.02.2006 r. podatnicy w ramach spółki jawnej nie będą podejmować czynności wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w tym również wskazanych w załączniku nr 2 do powołanej ustawy. Zdaniem wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym dopuszczalne jest opodatkowanie przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mąż jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorstwie żony prowadzonym w ramach działalności indywidualnej. Zdaniem podatników możliwe jest opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych z działalności prowadzonej w formie spółki, mimo faktu, że mąż będzie pozostawał w stosunku pracy w przedsiębiorstwie żony pod warunkiem, że zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy do dnia rozpoczęcia działalności przez spółkę mąż zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu i spółka nie będzie świadczyć usług lub realizować sprzedaży na rzecz pracodawcy.

Organ podatkowy biorąc pod uwagę stan prawny oraz przedstawiony i uzupełniony przez wnioskodawcę stan faktyczny zważył co następuje:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy". z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. W art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ... zostały wymienione sytuacje, które wyłączają z opodatkowania w formie ryczałtu.
Podatnik w spółce nie będzie wykonywać działalności wymienionej w art. 8 ust. 3 pkt a - d) oraz w załączniku nr 2 do ustawy. W przedmiotowej sytuacji nie mają zastosowania również wyłączenia z opodatkowania w formie ryczałtu przewidziane dla małżonków w pkt 5 art. 8 ustawy, który stanowi, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej: a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków, c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Istotna w sprawie jest też regulacja wynikająca z art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy. W myśl tego przepisu opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Jednak zgodnie z uregulowaniem zawartym w ust. 2 art. 8 ustawy jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na ogólnych zasadach. A zatem możliwość zastosowania zryczałtowanego opodatkowania do przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej jest możliwe pod warunkiem, że spółka nie uzyska przychodów ze sprzedaży towarów handlowych, wyrobów lub świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstwa żony, w którym zatrudniony jest małżonek.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Tychach