Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczn... - Interpretacja - UPO-415/25/04/RL

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.02.2004, sygn. UPO-415/25/04/RL, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm./ opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 659 Kodeksu Cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Zgodnie z powyższym opłaty ponoszone przez najemcę stanowią przychód wynajmującego i podlegają opodatkowaniu. Podatnik wskazał w podaniu, że podatek zryczałtowany od uzyskanych przychodów będzie opłacany w sposób kwartalny.

Jak wynika z przepisów art. 21 ust. 1a i 1b cytowanej wyżej ustawy o ryczałcie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25000 euro, mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania. Z powołanego przepisu wynika, że w sposób kwartalny mogą obliczać ryczałt ci podatnicy, którzy prowadzili działalność w poprzednim roku podatkowym. Nie można natomiast z tej formy skorzystać w tym roku, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności.

Urząd Skarbowy w Płocku