P O S T A N O W I E N I E w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego - Interpretacja - PB/415-18/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2006, sygn. PB/415-18/06, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E
w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 20.11.2006 r. w sprawie wspólnego opodatkowania małżonków w sytuacji, gdy jedno z nich opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, oraz dokonaniu oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

stanowisko jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż osoba fizyczna w latach 2001-2003 prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej i nie skorzystała z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów łącznie z dochodami współmałżonka w zeznaniach rocznych za powyższe lata.

Zgodnie z przepisami art. 6 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

Przepis art. 6 ust. 8 tej ustawy stanowi natomiast, że sposób opodatkowania, o którym mowa wyżej nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.).

Zatem prowadzenie przez podatnika działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej w latach 2001-2003 wyklucza prawo do wspólnego opodatkowania małżonków na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy w związku z zaistnieniem okoliczności wymienionej w art. 6 ust. 8 cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto zryczałtowany podatek dochodowy jest na tyle sformalizowaną i wygodną formą podatkową, że podatnik nią opodatkowany nie ma obowiązku zgodnie z art. 3 cyt. wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym łączenia przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegających opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz według art. 24 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie kart podatkowej są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego orzeka jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Hrubieszowie