W dniu 15 marca 2006r. podatnik wynajął pomieszczenia na prowadzenie działalności. Podatnik wybrał zryczałtowaną formę opodatkowania przychodów z tyt... - Interpretacja - PD-2-415/114/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2006, sygn. PD-2-415/114/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 15 marca 2006r. podatnik wynajął pomieszczenia na prowadzenie działalności. Podatnik wybrał zryczałtowaną formę opodatkowania przychodów z tytułu najmu. Zgodnie z umową najmu ,najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu wynajmującemu oraz pokrycia kosztów zużycia energii, wody i odprowadzenia ścieków według wskazań podlicznika oraz wywozu śmieci w kwocie ryczałtowej. Należności z tytułu wyżej wymienionych kosztów będą płatne przez najemcę na podstawie faktur wystawionych przez wynajmującego lub na podstawie faktur przekazywanych bezpośrednio najemcy od dostawcy mediów. Podatnik wystawia zatem najemcy refaktury za zużycie wody i odprowadzenie ścieków oraz faktury za wywóz śmieci.

W związku z tym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy ponoszone przez najemcę wydatki związane z przedmiotem najmu tj. opłaty ustalone ryczałtowo za wywóz śmieci oraz opłaty ustalone według podlicznika za wodę i odprowadzanie ścieków stanowią dla wynajmującego przychód opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Podatnik stoi na stanowisku ,że opłaty za media otrzymywane od najemcy na podstawie faktur i refaktur wystawianych przez podatnika nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń ",o których mowa w art.6 ust.1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Stosownie do art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (j.t.Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art.6 ust 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub pozostawiony do dyspozycji wynajmującego.

Natomiast wydatki ponoszone przez najemcę związane z przedmiotem najmu nie stanowią składników przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego, jeżeli z umowy wynika ,że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, gdyż nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierającym identyczne regulacje prawne, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

W związku z powyższym Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu