W dniu 9 lutego 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania ... - Interpretacja - PD 415/1-2/06

fot.Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. PD 415/1-2/06, Urząd Skarbowy w Wołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 9 lutego 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym w treści pisma z dnia 9 lutego 2006 roku, uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2006 roku Pan X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego przy zastosowaniu stawki podatkowej w wysokości 3 %. Podatnik rozszerza prowadzoną działalność o sprzedaż wyrobów ze srebra i chce kontynuować opodatkowanie w formie ryczałtu.

Pan X stoi na stanowisku, iż pomimo zmiany zakresu prowadzonej działalności gospodarczej będzie mógł nadal korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W związku z powyższym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołowie zwraca uwagę na brzmienie następujących przepisów.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr144,poz. 930z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...). W art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca przewiduje katalog okoliczności wykluczających możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a mianowicie Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
e) świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy,
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,
6) rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W przypadku gdy nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych zarówno w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w treści załącznika Nr 2 do przedmiotowej ustawy, podatnik może wybrać bądź kontynuować opodatkowanie w formie ryczałtu.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołowie stwierdza, iż stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Pan X prowadzi działalność usługową w zakresie handlu art. przemysłowymi. Rozszerzenie zakresu przedmiotowej działalności o sprzedaż wyrobów ze srebra nie spowoduje utraty prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, albowiem usługi te nie zostały wymienione przez ustawodawcę ani w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jak też w treści załącznika Nr 2 do przedmiotowej ustawy jako działalność wyłączająca możliwość korzystania z opodatkowania dochodów osiąganych pozarolniczej z działalności gospodarczej w formie ryczałtu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Wołowie